23 czerwca wystartował wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Dolnego Śląska i Opolskiego. 

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa dolnośląskiego

  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota stworzyła wokół autentycznego dziedzictwa przemysłowego regionu wyjątkową atrakcję, prezentując ją w sposób interesujący dla osób w każdym wieku. Podstawowa atrakcja, jaką jest trasa turystyczna, została uzupełniona o wszelkie zaplecze turystyczne, a dodatkowo od lat jest wzbogacana o coraz to nowe, znaczące elementy, dzięki którym warto jest w to miejsce wracać (Średniowieczny Park Techniki, Sztolnia Orchowa, Stara Kruszarnia, Muzeum Ziemi Złotostockiej). Kopalnia Złota została też doceniona w wielu konkursach w kraju i za granicą, w tym m.in. Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.    

Kopalnia Złota w Złotym Stoku / Fot. Adobe Stock

  • Stawy Milickie. Obszar Stawów Milickich obejmuje około 77 km kw. unikatowego na skalę światową rezerwatu. Założone przez pięcioma wiekami stawy w całości znajdują się w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy i stanowią przykład współistnienia funkcji przyrodniczej i turystycznej z gospodarką rybacką.  

Stawy Milickie / Fot. Adobe Stock

  • Miasto Bardo. Położone pomiędzy zboczami Gór Bardzkich miasteczko stanowi naturalną bramę do Ziemi Kłodzkiej. Zbudowane na wzgórzu, warstwowo, zachowało swój dawny charakter. A pamięta jeszcze historię z X wieku, kiedy znajdowało się szlaku bursztynowym. 

Miasto Bardo / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa opolskiego

  • Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Miejsce jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki, bo przecież gdzie, jak nie w rozśpiewanym Opolu – Stolicy Polskiej Piosenki – mogło powstać takie miejsce. Otwarte w 2016 r. muzeum jest jedną z niewielu tego typu placówek w Europie.    

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu / Fot. Materiał prasowy

  • Park Nauki i Rozrywki Jurapark Krasiejów. To właściwie dwa powiązane ze sobą obiekty: JuraPark Krasiejów i Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Na odwiedzających czeka tu m.in. 300-metrowe kino na kołach, zabierające swoich pasażerów w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety.  

Park Nauki i Rozrywki Jurapark Krasiejów / Fot. Adobe Stock

  • Twierdza Nysa. Miasto zwane „Śląskim Rzymem” to urokliwe miejsce z licznymi, bezcennymi zabytkami i potężną, jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych twierdz XIX-wiecznej Europy. W centrum miasta znajduje się Bastion św. Jadwigi, czyli część miejskich fortyfikacji wzniesionych w XIV wieku.  

Twierdza Nysa / Fot. Shutterstock

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.