Tak rozległy i zróżnicowany obszar po prostu musi skrywać wiele ciekawostek i tak jest w istocie. W Państwie Środka panują inne obyczaje niż w pozostałych częściach świata, więc w pierwszej chwili, kontakt z tamtejszą kulturą może okazać się niemałym szokiem dla turysty z Europy.

Chiny, jak i inne kraje cywilizacji buddyjsko-konfucjańskiej, rozwijały się niezależnie od reszty świata. To w dużej mierze zadecydowało o odmienności kulturowej tego miejsca. W kontekście historycznym i kulturalnym trudno dostrzec jakiekolwiek podobieństwa między Chinami a cywilizacją zachodnią. Z punktu widzenia przeciętnego Europejczyka niemal wszystko, co dotyczy Państwa Środka, wydaje się obce, egzotyczne. Żeby przybliżyć specyfikę tego niezwykłego kraju, zebraliśmy najbardziej intrygujące ciekawostki o Chinach.  

Ciekawostki o kulturze chińskiej

„Co kraj, to obyczaj” – odmienność kulturowa jest czymś całkowicie normalnym i widać ją nawet między krajami sąsiadującymi ze sobą. Należy jednak podkreślić, że w konfrontacji z chińską obyczajowością, najdziwniejsze europejskie zwyczaje wydają się niemal pospolite.  

 • W Polsce chryzantemy kojarzone są przede wszystkim z ceremonią pogrzebową. W Chinach symbolizują młodość.
 • Kolor biały niemal na całym świecie kojarzy się z czystością i niewinnością, ale nie w Chinach. W Państwie Środka biel jest kolorem żałoby. 
 • W kulturze chińskiej dużą uwagę przywiązuje się do punktualności. Spóźnienia są traktowane jako oznaka braku szacunku. 
 • O ile niemal na całym świecie wręczenie zegarka w prezencie nie jest traktowane jako nietakt, to w Chinach taki podarunek jest traktowany jako poważna wpadka. W tamtejszej kulturze zegarek i budzik symbolizują czas, który pozostał do końca życia.
 • Każdy, kto otrzyma prezent od Chińczyka, nie może odpakować go w obecności darczyńcy. W Państwie Środka takie zachowanie jest uznawane za niegrzeczne.
 • Siorbanie czy mlaskanie przy stole jest czymś naturalnym w Chinach i nikt nie traktuje tego jako przejaw złego wychowania. Beknięcie po spożytym posiłku jest wręcz pożądane, bo stanowi formę docenienia starań kucharza.  

Ciekawostki o edukacji w Chinach

O ile system oświaty w Chinach jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Europie, to niektóre z tamtejszych zwyczajów, praktykowanych w szkołach, mogą wydać się nam co najmniej dziwne.

 • Chińskie dzieci rozpoczynają edukację w wieku 6 lat. Do 12. r.ż. uczęszczają do szkoły podstawowej, a przez kolejne 3 lata – do niższej szkoły średniej. W tym miejscu kończy się obowiązkowa edukacja. Dalej uczniowie mogą kontynuować naukę w 4-letniej szkole zawodowej lub 3-letniej średniej wyższej i dalej na uniwersytecie.
 • Ściąganie na egzaminie prawie nigdzie nie jest akceptowane, ale chiński system oświaty jest wyjątkowo restrykcyjny w tym temacie. Chiński student, który zostanie złapany na „zrzynaniu”, może trafić do więzienia na 7 lat!
 • Kary cielesne nie są niczym niezwykłym w chińskich szkołach. Uczeń może dostać lanie nie tylko za niewłaściwe zachowanie, ale także za brak przygotowania do lekcji. 
 • W środkowej i południowej części Chin klimat jest cieplejszy niż na północy, więc w tamtejszych szkołach nie instaluje się centralnego ogrzewania. W rezultacie w trakcie zimniejszych miesięcy uczniowie i nauczyciele siedzą na sali odziani w płaszcze lub kurtki.
 • W Chinach przerwa obiadowa trwa godzinę. Nauczycielom przysługuje bezpłatny posiłek.

Ciekawostki o kuchni chińskiej

Kuchnia chińska cieszy się uznaniem na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje istotna różnica między „chińszczyzną”, którą można zamówić w orientalnych barach i restauracjach, a prawdziwymi chińskimi daniami. 

 • W Chinach nikt nie mówi o „kuchni chińskiej”. Mimo wielu cech wspólnych, właściwie w każdym regionie tego kraju obowiązuje inna tradycja kulinarna. Istnieje przynajmniej 9 odmian kuchni chińskiej, a wśród najważniejszych należy wymienić kantońską, pekińską, szanghajską i syczuańską. 
 • W mieście Dongyang (we wschodnich Chinach) prawdziwym przysmakiem są jaja prawiczków. Pod tą osobliwą nazwą kryją się jajka gotowane na twardo... w moczu młodych chłopców. Uryna jest zbierana wczesną wiosną, od chłopców w wieku do 10 lat.
 • W polskiej tradycji kulinarnej, solenie pomidorów jest czymś naturalnym. W Chinach to warzywo przyprawia się cukrem.
 • Wbrew powszechnej opinii, chińskie ciasteczka z wróżbą nie pochodzą z Chin. Pierwszy raz wypieczono je w niewielkiej piekarni w pobliżu japońskiego Kioto.
 • Podobno w kuchni chińskiej rozróżnia się 20 tys. potraw. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że ta wartość jest mocno niedoszacowana.
 • W chińskiej tradycji obiad rozpoczyna się filiżanką herbaty. Zadaniem napoju jest pobudzenie apetytu. Następnie podaje się dania zimne, smażone, zupy, a na koniec potrawy słodkie i owoce, zawsze w tej kolejności.

Ciekawostki o zwiedzaniu Chin

Chiny są jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych wypraw. Nie każdy turysta jest jednak przygotowany na to, co zastanie na miejscu. 

 • Turyści, którzy odwiedzają Chiny muszą pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy nie wystarczy, by móc poruszać się tam samochodem. Każdy kierowca musi legitymować się chińskimi uprawnieniami.
 • Wszyscy zwiedzający powinni wiedzieć, że w Chinach, zielone światło dla pieszych nie oznacza, że można bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Większość kierowców nie zatrzymuje się na czerwonym, a policja nie reaguje na takie zachowanie.
 • Prześwietlanie bagażu na lotniskach nie dziwi nikogo. Trzeba jednak wiedzieć, że w Chinach, taka kontrola jest prowadzona także na dworcach kolejowych.
 • Na dworcach są osobne poczekalnie dla miejscowych i zagranicznych podróżnych.
 • Nie warto decydować się na podróż do Chin w trakcie trwania tzw. dwóch złotych tygodni. Mowa o Chińskim Nowym Roku (koniec stycznia) i święcie proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (początek października). W tym czasie bilety lotnicze i noclegi kosztują najwięcej, a bilety kolejowe na miejscu są praktycznie niedostępne.

Ciekawostki geograficzne o Chinach

W ujęciu geograficznym, Chiny są jednym z najbardziej fascynujących krajów. Ogromny obszar i zróżnicowane ukształtowanie terenu – właśnie te cechy decydują o tym, że właściwie każda informacja o geografii Chin stanowi niemałą ciekawostkę.

 • Tereny położone powyżej 500 m n.p.m. stanowią 75 proc. obszaru Chin. Najwięcej obszarów nizinnych znajduje się na wschodzie kraju.
 • Chiny zajmują 6,4 proc. lądowej powierzchni Ziemi.
 • Chińczycy stanowią prawie 19 proc. ogółu ludności na naszej planecie. To oznacza, że niemal co piąty człowiek na Ziemi to Chińczyk.
 •  Tybet jest określany jako dach świata. Nie bez powodu. Ten niezwykły region jest najwyżej położonym płaskowyżem na Ziemi.
 • Aż 95 proc. ogółu ludności chińskiej zamieszkuje wschodnią część kraju. 
 • W Chinach jest ok. 80 miast z liczących więcej niż milion mieszkańców. 

Ciekawostki historyczne o Chinach

Cywilizacja chińska należy do najstarszych. Mimo że rozwijała się niezależnie od reszty świata, wywarła istotny wpływ na pozostałe obszary.

 • Jak długo istnieją Chiny? Cywilizacja chińska ma swój początek w epoce neolitu (IV w p.n.e.), ale Chińska Republika Ludowa została proklamowana 1 października 1949 roku. 
 • Chinom zawdzięczamy cztery wielkie wynalazki: papier, druk i proch.
 • W starożytnych Chinach wynaleziono także wiele przedmiotów, które do dziś ułatwiają codzienne życie ludziom na całym świecie. Mowa o papierze toaletowym, banknotach, widelcu i wiatraku. 
 • Qin Shi Huangdi, pierwszy cesarz Chin, wstąpił na tron w wieku 13 lat. Gdy objął władzę, rozkazał zabić swoich braci i skazał rodziców na wygnanie. W ten sposób wyeliminował wszystkie osoby, które mogły zagrozić jego pozycji.

Inne ciekawostki o Chinach

Powyżej wymieniliśmy najciekawsze informacje o Chinach. Jeżeli to za mało, na dokładkę mamy dla was kolejną porcję ciekawostek.

 • 13 jest pechową liczbą niemal na całym świecie. Jednym z wyjątków są Chiny. W Państwie Środka status pechowej ma cyfra 4. Wynika to z faktu, że w języku chińskim czyta się ją podobnie jak czasownik „umierać”.
 • Skoro mowa o tetrafobii (bo tym terminem określany jest strach przed „czwórką”) warto nawiązać do interesującej ciekawostki o Azji. Wiele azjatyckich języków czerpie pełnymi garściami z różnych dialektów chińskiego. Dlatego cyfra 4 jest uznawana za pechową także w innych krajach Azji Wschodniej, m.in. w Japonii i Wietnamie.
 • Wielki Mur Chiński jest jedną z największych atrakcji tego niezwykłego kraju. Rozczarują się jednak ci, którzy odwiedzają Państwo Środka przede wszystkim po to, by na własne oczy zobaczyć budowlę widoczną z Księżyca – to mit. Jeżeli za granicę kosmosu przyjmiemy Linię Kármána, to należy uznać, że budowlę rzeczywiście można zobaczyć gołym okiem z przestrzeni kosmicznej, ale jak twierdził Eugene Cernan – amerykański astronauta – taka możliwość istnieje wyłącznie przy idealnych warunkach pogodowych, na wysokości od 160 do 320 km.
 • „Wielki Mur Chiński” nie jest oficjalną nazwą tej niezwykłej budowli. To określenie spopularyzowali Anglicy w XIX wieku. Oficjalna nazwa ogromnej fortyfikacji to Wànlǐ Chángchéng, czyli „Mur 10 Tysięcy Li”. W kulturze chińskiej 10 tysięcy oznacza coś nieskończonego, a li to jednostka miary.
 • Szacuje się, że ok. 30 mln Chińczyków mieszka w jaskiniach.