Paleontologiczne odkrycia 2022. Czego dowiedzieliśmy się o dinozaurach i innych prehistorycznych stworzeniach?
Dzięki wysiłkowi paleontologów odkryliśmy nowe gatunki zwierząt, które zamieszkiwały naszą planetę. Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy o dinozaurach. Oto najważniejsze odkrycia paleontologiczne 2022 roku.
Opublikowano: 30.12.2022, 12:29
W tym artykule:
Reklama
Styczeń
- Rok przywitał nas sensacyjną wiadomością. W Anglii odkryto szczątki ogromnego „morskiego smoka” sprzed 180 milionów lat. Były to największe i zarazem najbardziej kompletne szczątki tego stworzenia, jakie kiedykolwiek odnaleziono.
Luty
- Okazuje się, że prehistoryczne krokodyle były niezwykle niebezpieczne. Australijscy paleontolodzy odkryli skamieniałość prehistorycznego krokodyla, który przed śmiercią zjadł dinozaura.
- Dotychczas znaliśmy dużo gatunków dinozaurów, które w drodze ewolucji wykształciły bardzo krótkie przednie kończyny. Jednak w styczniu naukowcy odnaleźli zupełnie nowy gatunek dinozaura, który niemalże nie miał rąk.
- W Szkocji odnaleziono skamieniałość największego w historii pterozaura z okresu jurajskiego. Wśród odkrywców znalazła się Polka.
Marzec
- W Chinach odnaleziono szczątki należące do nieznanego wcześniej gatunku stegozaura. Według naukowców może to być najstarszy stegozaur odkryty w Azji. Paleontolodzy zaczęli wówczas się zastanawiać, czy to w Państwie Środka wyewoluowały te dinozaury?
- Naukowcy od wielu lat zastanawiają się, jak dokładnie wyginęły dinozaury. Nowe badania wykazały, że asteroida, która doprowadziła do zagłady tych stworzeń, była dużo bardziej śmiercionośna niż do tej pory przypuszczaliśmy.
- W 2020 roku zaginął szkielet dinozaura Stana. W marcu Abu Zabi potwierdziło, że cenny szkielet trafi do nowego muzeum.
- W tym miesiącu paleontolodzy odkryli również, że dinozaur większy od tyranozaura potrafił pływać i polować pod wodą. Okazało się, że spinozaury bardzo dobrze czuły się w wodzie.
Rodzaje dinozaurów - ciekawostki i opisy gatunków. Co wiemy o tych pradawnych gadach?
Jakie rozróżniamy gatunki dinozaurów? Zapraszamy na wycieczkę do prehistorycznego świata, którym władały olbrzymie potwory.Kwiecień
- Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tyranozaur miał tak krótkie łapy? Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy w kwietniu. Dinozaury wykształciły krótkie ramiona, żeby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez inne drapieżniki, z którymi wspólnie żerowały.
- Kiedy u przodków ptaków pojawiły się pióra? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale najnowsze badania potwierdzają, że pterozaury je miały, a co więcej – były różnokolorowe!
- W Alpach Szwajcarskich odkryto szczątki jednego z największych morskich potworów, jakie żyły na Ziemi. Naukowcy znaleźli fragment zęba gigantycznego stworzenia. Okazało się, że miał ponad 200 mln lat i należy do nieznanego jeszcze gatunku potężnych morskich gadów – ichtiozaurów.
Maj
- W maju paleontolodzy odnaleźli szczątki olbrzymiego „smoka śmierci”. Zamieszkiwał Ziemię 86 milionów lat temu. To zupełnie nowy gatunek pterozaura.
Czerwiec
- Paleontologom udało się odkryć szczątki gigantycznego dinozaura. Eksperci stwierdzili wówczas, że może być to największy drapieżny dinozaur, którego kiedykolwiek znaleziono w Europie.
- Paleontologia to nie tylko dinozaury i przerażające stworzenia. Dzięki tej dziedzinie nauki dowiadujemy się również wiele o ewolucji gatunków, które obecnie zamieszkują Ziemię. W czerwcu chińscy paleontolodzy odkryli nowy gatunek nosorożca olbrzymiego.
- Do niezwykłego odkrycia doszło w Kanadzie. Odnaleziono tam mumię małego mamuta sprzed 30 tys. lat.
Lipiec
- Jak w czasach prehistorycznych zwierzęta radziły sobie podczas ekstremalnych mrozów? Badania wykazały, że dinozaury wykształciły zaskakującą odporność na mróz. Właśnie dzięki temu zdominowały Ziemię.
- Które zwierzęta były pierwszymi stałocieplnymi? Okazuje się, że nie ssaki. Skamieniałości rozwiązały jedną z większych zagadek paleontologii.
- Potwór z Loch Ness istniał naprawdę, czy był tylko legendą? Naukowcy twierdzą, że znaleźli skamieniałości, które mogą potwierdzać istnienie tego stworzenia.
Sierpień
- Naukowcy odkryli zadziwiającego prehistorycznego ssaka. Wyglądał jak tłusta jaszczurka i prowadził tryb życia jak hipopotam.
- Tyranozaury miały małe nie tylko ręce, ale również oczy. Dlaczego? Okazuje się, że ta cecha ewolucyjna pomagała im zwiększyć siłę ugryzienia.
- Naukowcy odkryli w pobliżu wybrzeży Zachodniej Afryki tajemniczy krater ukryty pod powierzchnią oceanu. Pochodzi sprzed ok. 66 mln lat, czyli z okresu, kiedy wyginęły dinozaury. Zdaniem badaczy, nie można wykluczyć, że doszło wówczas do dwóch katastrof, które wywołały masowe wymieranie wielkich gadów.
- Na koniec wakacji paleontolodzy zgotowali nam kolejną sensację. W Maroku naukowcy natrafili na doskonale zachowane szczątki potężnego morskiego gada. Pod koniec ery dinozaurów miał być niekwestionowanym królem mórz.
Wrzesień
- Takie odkrycia nie zdarzają się często. W Kanadzie odnaleziono szkielet dinozaura z fragmentem skóry. Przypominał piłkę do koszykówki.
- Naukowcy odkryli najstarsze skamieniałe serce w historii. Miało 380 mln lat i należało do ryby pancernej.
Dinozaury wyobrażone na nowo. Prehistoryczne gady wciąż potrzebują aktualizacji
Naukowcy dowiedzieli się o starożytnych zwierzętach więcej w ciągu ostatnich 25 lat niż w poprzednich 250 - od koloru ich skóry i piór do tego, jak żyły i ewoluowały.Październik
- W październiku pojawiła się informacja, że kolejny szkielet tyranozaura trafi na aukcję. Szacuje się, że jego szczątki warte są nawet 25 milionów dolarów. Ta wiadomość nie ucieszyła jednak paleontologów.
- Nowe ustalenia dotyczące asteroidy, która unicestwiła dinozaury. Badacze odkryli, że spowodowała gigantyczną falę tsunami, która przemierzyła pół globu.
- Jak powstały mumie dinozaurów? Szczątki gada z błyszczącą skórą ujawniły nowy sposób naturalnej mumifikacji.
Listopad
- Prehistoryczne stworzenie z głową przypominającą hełm, które potrafiło walczyć jak współczesne kangury. To było naprawdę przedziwne odkrycie.
- Paleontolodzy odkryli nowy gatunek pterozaura podobny do pelikana.
Reklama
Grudzień
- W Rumunii odnaleziono skamieniałość „karłowatego dinozaura”. Zamieszkiwał prehistoryczną, europejską wyspę.
- Czym były zwierzęta-zombie? Pewien gatunek przetrwał wymieranie, ale był jak „chodząca śmierć”.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".Reklama
Reklama
Reklama