Niezwykłe znalezisko w Hiszpanii. W tamtejszej jaskini odkryto malowidła sprzed 24 tys. lat
Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, w jaskini Cova Dones, archeolodzy odnaleźli bardzo ważne stanowisko sztuki paleolitycznej. Na ścianach groty znajdowało się ponad 100 malowideł naskalnych, z których najstarsze mogą mieć co najmniej 24 000 lat.
![Jaskinia Cova de les Dones (fot. Antiquity) Jaskinia Cova de les Dones (fot. Antiquity)](https://media.immediate.co.uk/volatile/sites/63/2024/08/jaskinia-cova-de-les-dones-fot-antiquity-c05ab30.webp?quality=90&resize=980,654)
W tym artykule:
- Wyjątkowe malowidła na wschodzie Hiszpanii
- Jedno z największych skupisk sztuki naskalnej
- Jaskinia jest ważnym świadectwem sztuki prehistorycznych ludzi
Hiszpańscy i brytyjscy archeolodzy prowadzili w ciągu ostatnich kilku miesięcy badania malowideł w jaskini Cova Dones, która znajduje się we wschodniej Hiszpanii, niedaleko Walencji. Chociaż grota jest dobrze znana zarówno badaczom, jak i turystom, naukowcy dopiero niedawno odkryli tam jedno z największych stanowisk sztuki paleolitycznej w regionie.
Wyjątkowe malowidła na wschodzie Hiszpanii
Grupa naukowców z uniwersytetów w Saragossie i Alicante, a także Wydziału Archeologii na Uniwersytecie w Southampton, odkryła tajemnice jaskini w czerwcu 2021 roku. Dopiero po dwóch latach badań i analiz autorzy poinformowali o swoim znalezisku na łamach czasopisma naukowego „Antiquity”. Badacze podkreślili, że stanowisko być może jest najważniejszym skupiskiem sztuki prehistorycznej na Półwyspie Iberyjskim.
– Kiedy zobaczyliśmy pierwsze malowidło, które przedstawiało wymarłego tura leśnego, natychmiast rozpoczęliśmy dalsze poszukiwania. Hiszpania jest państwem o największej liczbie paleolitycznych stanowisk sztuki jaskiniowej. Większość z nich znajduje się jednak w północnej części kraju. Wschód to obszar, na którym dotychczas udokumentowano niewiele takich stanowisk – powiedział dr Aitor Ruiz-Redondo, wykładowca prehistorii na Uniwersytecie w Saragossie.
Jedno z największych skupisk sztuki naskalnej
W istocie w Hiszpanii znajduje się wiele jaskiń będących istnymi zbiorami prehistorycznych malowideł. Być może najsłynniejszą jest Altamira w północnej Hiszpanii. Znajduje się 30 km na zachód od portowego miasta Santander. W 1985 r. Znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malowidła w tej grocie były pierwszą paleolityczną sztuką jaskiniową odkrytą w Europie w czasach nowożytnych.
Jaskinia Cova Dones może stać się wyjątkowa z innego powodu. Badacze odnaleźli tu bowiem ponad 100 malowideł, które powstały co najmniej 24 tys. lat temu.
– Faktyczny szok związany z uświadomieniem sobie znaczenia tej jaskini nastąpił długo po pierwszym odkryciu. Po rozpoczęciu systematycznych badań zdaliśmy sobie sprawę, że mamy do czynienia z dużym stanowiskiem sztuki jaskiniowej podobnym do tych, które można znaleźć w Kantabrii, Andaluzji, a nawet na południu Francji – przyznali naukowcy.
W hiszpańskiej jaskini odkryto ślady pazurów wymarłego stworzenia. Naukowcy mówią o przełomie
Naukowcy prowadzili badania nad jaskiniami w południowo-wschodniej Hiszpanii. W jednej z nich odnaleźli ślady pazurów niedźwiedzia, który wymarł ok. 28 tysięcy lat temu. Uczeni twierdzą, ..![ślady pazurów w jaskini ślady pazurów w jaskini](https://media.immediate.co.uk/volatile/sites/63/2024/08/slady-pazurow-w-jaskini-3d03ed7.webp?quality=90&resize=620,372)
Jaskinia jest ważnym świadectwem sztuki prehistorycznych ludzi
Badacze podkreślili, że chociaż na tym obszarze znajduje się najważniejsze plejstoceńskie stanowisko tzw. sztuki ruchomej, paleolityczne stanowiska sztuki jaskiniowej są nieliczne. – Dziewięć z nich można wiarygodnie zidentyfikować jako plejstoceńskie. Szczególnie uderzająca jest niewielka liczba malowanych postaci. Na terytoriach wspólnot autonomicznych Walencji i Katalonii są ich najwyżej trzy – dodają badacze.
W artykule badacze opisali co najmniej 19 potwierdzonych przedstawień zwierząt. Są to głównie:
Autorzy twierdzą, że większość malowideł została wykonana przy użyciu gliny. – Zwierzęta i znaki powstawały poprzez przeciąganie dłoni lub palców pokrytych gliną po ścianach. Zakonserwowanie obrazów zawdzięczamy wilgotnemu środowisku jaskini. Malowidła wysychały bardzo powoli, przez co glina utrzymywała się na ścianach i przetrwała do dziś – wyjaśnił dr Aitor Ruiz-Redondo.
Naukowcy podkreślili również, że badania są wciąż na wczesnym etapie. Bardzo możliwe, że w kolejnych latach uda się odnaleźć kolejne malowidła.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".![img-0602-139ce70](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/63/2024/08/img-0602-139ce70.jpeg?quality=90&resize=767,697)