W Egipcie wykopano szczątki kobiety i mężczyzny. Para została pochowana w oddzielnych, wapiennych grobowcach 2500 lat temu. Szczególną uwagę zwracają złote elementy w ich czaszkach. Szkielet mężczyzny jest stosunkowo dobrze zachowany. W zamkniętym przez setki lat grobowcu znaleziono również kilka artefaktów, w tym skarabeusza i figurki wykonane z fajansu. Mogiła kobiety jest w znacznie gorszym stanie, widać, że na przestrzeni wieków był kilkukrotnie otwierany przez złodziei.

Starożytny Egipt: mumie sprzed 2 tysięcy lat

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie. Badacze twierdzą, że grobowce pochodzą z okresu XXVI dynastii władców starożytnego Egiptu, która panowała w latach 664–525 p.n.e. Mimo upływu lat, złote języki zachowały się w dobrym stanie. To już nie pierwszy raz, kiedy archeolodzy trafili na taki przedmiot w egipskich mumiach. Złote płytki wsadzono zmarłym do ust podczas pogrzebu, aby ich duchy mogły przemówić do Ozyrysa – egipskiego boga śmierci. Zdobione języki miały przekonać bóstwo do okazania miłosierdzia duszom umarłych.

Archeolodzy nie są pewni, czy mężczyzna i kobieta byli ze sobą związani lub spokrewnieni. Ich grobowce zostały wybudowane obok siebie, ale to nie musi o niczym świadczyć. Czaszka mężczyzny jest w lepszym stanie niż kobiety. Badacze od razu zauważyli w niej złoty język. Obok szczątek znaleziono też dary, które miały pomóc zmarłemu w przejściu do innego świata: różne amulety i zielone paciorki.

To nie pierwszy raz, kiedy archeolodzy odkryli w Egipcie mumię ze złotym językiem. W lutym 2021 r. wykopano szczątki z takim samym artefaktem. Odkrycia dokonał zespół naukowców z Dominikany oraz miejscowych ekspertów. W wydrążonych w skale katakumbach znaleziono w sumie 16 pogrzebanych ciał. Choć ciała rozpadły się, przetrwały kamienne maski pogrzebowe mające uwiecznić wygląd zmarłego.

Jak wyglądali starożytni Egipcjanie?

Starożytny Egipt kryje wiele tajemnic. Dzięki odkryciom archeologicznym i postępie nauki coraz więcej wiemy o mieszkańcach krainy nad Nilem. Kilka miesięcy temu badacze z laboratorium Parabon Nanolabs odtworzyli cyfrowo twarze trzech mężczyzn zmumifikowanych między 1380 r. p.n.e. a 425 r. n.e. Fenotypowanie wykazało, że byli w wieku około 25 lat i mieli karnację zbliżoną do współczesnych ludzi z krajów śródziemnomorskich. Każdy z nich miał brązowe oczy. Naukowcy byli również w stanie określić kolor i strukturę włosów oraz to, czy mężczyźni mieli piegi.

Dzięki badaniom tomograficznym udało się również ustalić przyczynę śmierci „krzyczącej kobiety”. Kobieta została zmumifikowana 3 tysiące lat temu, a jej grobowiec odnaleziono pod koniec XIX w.

Źródło: The National News