Japońskie Ministerstwo Turystyki nagrodziło Marcina i Anię Nowaków  w konkursie filmów podróżniczych, tworzonych przez obcokrajowców.

Gdy dodawali do tytułu swojego filmu konkursowy tag #MyJapanStory nawet nie śnili, że ktokolwiek go zauważy. Tym bardziej, że nie uważali go za swój najlepszy film podróżniczy.

- Szczerze nie sądziłem, że ten film aż tak się spodoba, bo niedawno nakręciłem moim zdaniem dwa dużo lepsze. Z Austrii i Lizbony i na tamten patrzyłem bardzo krytycznym okiem. Jednak w uzasadnieniu pani z jury urzekło mnie, że w filmie spodobał się klimat i prostota - tłumaczy Marcin Nowak.

 

5 tysięcy filmów

Aby być branym pod uwagę, autor filmu musiał spełnić dwa warunki: być obcokrajowcem oraz stworzyć film na dowolny temat, którego głównym motywem miała być Japonia. Na stronie konkursowej pojawiły się filmy o jedzeniu, reportaże, sportowe a nawet historie fabularne.  Udział wzięło aż 5000 filmów z całego świata. Jury obradowało przez dwa miesiące. Członkowie akademii postanowili przyznać główną nagrodę aż pięciu produkcjom, z których każda utrzymana była w zupełnie innej stylistyce. Filmowi z Kioto przyznali tytuł "najpiękniejszego".

- To wideo spowodowało, że w końcu nauczyliśmy się rozumieć, co dla osób, które nie są Japończykami, jest najbardziej interesujące i jak to odbierają. To film wysokiej jakości - uzasadnia Yoko Hasada z zespołu reprezentującego Japonię w mediach społecznościowych.

 

Najpiękniejszy, bo...

W filmie przy delikatnej, wyważonej muzyce blogerzy przechadzają się po uliczkach Kioto, najpiękniejszego i najcenniejszego kulturowo japońskiego miasta. Jest wczesna jesień, część liści delikatnie pożółkło (film został zrealizowany w październiku 2015 roku). Odwiedzają słynny bambusowy las, świątynię Fushimi Inari, symbol Japonii, zaglądają do Złotego i Srebrnego Pawilonu oraz pomiędzy starą, drewnianą zabudowę dzielnicy Gion czy zadaszone targowisko Tsukishi.

- Bardzo się cieszymy, myślimy, a chyba nawet wiemy, że naszymi relacjami i zdjęciami z Japonii zachęciliśmy sporą grupę czytelników i widzów do odwiedzenia tego kraju. Szczerze, kiedyś nie była ona w naszych planach, ale to na pewno największe podróżnicze zaskoczenie. Na plus - dodaje Ania Nowak.

Zobaczcie wideo "Kioto, Follow Me":

 

Wędrowne Motyle

Ania i Marcin Nowakowie są blogerami, tworzą pod nazwą „Wędrowne Motyle". Każdą wolną chwilę spędzają w podróży - czasem bliskiej, czasem dalekiej.

Blogerzy chcą rozwijać się w kierunku produkcji wideo, bo - jak mówią -  wizualny storytelling to przyszłość. Obecnie przygotowują filmy z Tajlandii i Kambodży oraz kończą projekt o kolonialnych perełkach Azji.

 

______________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Poznaj nominowanych: