Krypty Bazyliki Marii Magdaleny w średniowiecznym miasteczku Saint-Maximin-la-Sainte-Baume w południowej Francji skrywają szczątki. A dokładniej – czaszkę i kości należące rzekomo do Marii Magdaleny.

Jak wyglądała Maria Magdalena?

Naukowiec i artysta połączyli siły, by na podstawie kształtu czaszki odtworzyć wygląd twarzy świętej. Komputerowa rekonstrukcja przedstawia okrągłą twarz kobiety o wydatnych kościach policzkowych i szpiczastym nosie.

– Nie mamy żadnej pewności, czy to są szczątki Marii Magdaleny. Jednak zależy nam na tym, aby poznać wygląd tej osoby – mówi Philippe Charlier, antropolog biologiczny z Uniwersytetu Wersalskiego. Charlier współpracował z Philippe Froeschem artystą plastyki kryminalistycznej.

Doniesienia o tym, że szczątki Marii Magdaleny znajdują się na Południu Francji zyskały popularność w 1279 roku. Pomimo braku jednoznacznych dowodów, Charlier i Froesch chcieli dać twarz relikwiom z Bazyliki Marii Magdaleny. Szczątkami zainteresowali się kilka lat temu, gdy Froesch pracował nad rekonstrukcją czaszki należącej do innej osoby.

Na tropie tajemnic Marii Magdaleny

Kości i czaszka zmarłej od ostatnich badań w 1974 roku pozostają zamknięte za szczelną szybą. Naukowcy obeszli tę przeszkodę, robiąc ponad 500 fotografii pod różnym kątem. Dzięki temu byli w stanie zrobić komputerowy model 3D, na podstawie którego odtworzyli kształt twarzy.

Ustalili, że czaszka należała do kobiety w wieku około pięćdziesięciu lat, pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego. Kobieta miała ciemnobrązowe włosy, a odcień skóry odpowiada tym, które występują u ludzi z tego regionu. We włosach znajduje się też typ gliny znad Morza Śródziemnego, której niegdyś używano do obrony przed wszami.

Naukowcy chcieliby kontynuować badania. Dzięki metodzie datowania radiowęglowego mogliby określić, kiedy kobieta zmarła. Wymaga to pobrania niewielkiego fragmentu czaszki, na co jednak nie pozwala Kościół katolicki. Do dokładniejszego określenia miejsca pochodzenia kobiety niezbędne są też badania DNA. To nie zniechęca badaczy. Charlier i Froersch chcą odtworzyć wygląd całego ciała wyłącznie na podstawie danych, którymi dysponują.

Kim była Maria Magdalena?

Według Biblii Maria Magdalena była jedną z kobiet towarzyszących Jezusowi podczas jego podróży i nauczania. Pochodziła z wioski Magdala (obecnie Migdal), położonej na zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego. Wielu wiernych kojarzy ją z historią nawróconej prostytutki. Nie ma jednak potwierdzenia tego, że sprzedawała swoje ciało. W Ewangelii znajdują się za to wzmianki o tym, że Jezus uwolnił ją od „siedmiu złych duchów”.

Maria MagdalenaPosąg Marii Magdaleny niesiony przez kobiety podczas procesji wielkanocnej w San Miguel de Allende. / fot. Craig Lovell/Getty Images

Co Biblia mówi o Marii Magdalenie?

Maria Magdalena do tej pory jest kontrowersyjną postacią z Nowego Testamentu. Popularnością cieszą się teorie o jej rzekomym związku z Jezusem, jednak w Ewangelii nie ma o tym żadnej wzmianki. W Biblii można za to wyczytać, że była jedną z kobiet towarzyszących Jezusowi. Najwięcej o niej wspominają fragmenty Ewangelii o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Kiedy większość apostołów opuściła Jezusa w chwili śmierci, Maria Magdalena była jedną z nielicznych osób, które zostały z nim aż do ukrzyżowania. Była też pierwszą osobą, której Jezus ukazał się po swoim zmartwychwstaniu i pierwszą, która głosiła „Dobrą Nowinę” o tym cudzie.

Niektórzy badacze, tacy jak profesor Karen King z Uniwersytetu Harvarda twierdzą, że Maria Magdalena odgrywała kluczową rolę w rozwoju podstaw wczesnego chrześcijaństwa.

Źródło: National Geographic

Tłumaczenie: Paweł Sadowski
Opracowanie: Mateusz Łysiak