Nowoczesne technologie umożliwiają współcześnie zupełnie inne podejście do poznawania przeszłości. Między innymi za pomocą grafiki komputerowej specjaliści są dziś w stanie zrekonstruować wygląd historycznych postaci. Tak było w przypadku np. Marii Magdaleny, Maryi, brazylijskiego Zuzu lub „hobbita”, czyli zapomnianego krewnego Homo sapiens.

Połączenie pasji zaowocowało niezwykłymi dziełami wizualnymi

Becca Saladin to amerykańska graficzka komputerowa, która od lat zajmuje się „ożywianiem” największych przywódców, myślicieli, a także artystów i filozofów. Dzięki jej pracom możemy dziś zobaczyć, jak wyglądał Napoleon, Leonardo da Vinci, Ludwig van Beethoven, Hatszepsut, a także wiele innych wybitnych osób. Dzieła prezentuje na swojej stronie internetowej „Royalty Now”.

– Royalty Now obejmuje moje wszystkie pasje: sztukę, historię, projektowanie i grafikę komputerową. Naprawdę kocham to robić – mówi o sobie artystka. – Podobnie jak wiele osób, intryguje mnie historia, ale zawsze czułam, że jestem daleko od tych postaci. Widziałam głównie rzymskie rzeźby oraz obrazy. Właśnie dlatego chciałam tchnąć w nie nowe życie – dodaje Saladin.

Grafika komputerowa pozwala spojrzeć w oczy postaciom z przeszłości

Amerykanka zaczęła od założenia konta w mediach społecznościowych, na których dzieliła się swoimi pracami z internautami. W pewnym momencie jej prace zaczęły być promowane przez dziennikarzy i krytyków sztuki. Dzięki temu zyskała większy rozgłos, a popularność jej rekonstrukcji stale rosła. Becca Saladin w tworzeniu rekonstrukcji wykorzystywała istniejące już rzeźby, freski, płaskorzeźby, a także obrazy i malowidła, które powstawały w momencie, gdy pierwowzory rekonstrukcji najczęściej wciąż żyły. 

– Od 2018 roku stworzyłam ponad 100 portretów postaci z przeszłości. Od ulubionych postaci z historii starożytnej, po niemal współczesne postacie, takie jak Abraham Lincoln. Moje prace były prezentowane na stronach internetowych i w gazetach na całym świecie. Jestem szczęśliwa, że moja praca jest doceniana – przyznaje Saladin.

Na swoim blogu artystka przyznała, że „tworzy te obrazy, abyśmy mogli uczyć się o przeszłości z nieco większą empatią wobec poszczególnych postaci”. W istocie rekonstrukcje, które stworzyła Becca, sprawiają wrażenie niezwykle rzeczywistych. Odbiorca może mieć poczucie, że ogląda fotografie ludzi, którzy żyją wśród nas współcześnie. To swoista podróż do przeszłości i spotkanie z ludźmi, którzy nierzadko mieli olbrzymi wpływ na to, jak dziś wygląda świat, polityka lub współczesna kultura.

– Wygląda na to, że spojrzenie w oczy sławnych postaci, które znamy i kochamy, inspiruje ludzi w jakiś sposób – twierdzi graficzka. Poniżej możecie obejrzeć galerię zdjęć, która przedstawia dzieła stworzone przez Beccę Saladin w ciągu ostatnich lat. 

Źródło: Royalty Now.