Francuscy uczeni prowadzili badania archeologiczne w Château Lagorce. To XVIII-wieczna prywatna rezydencja znajdująca się w Vannes, w gminie Bretania, w północno-zachodniej Francji. Obiekt od lat pełni funkcję hotelu. Pierwszym etapem wykopalisk były prace na terenie głównego dziedzińca. To właśnie tam naukowcy natrafili na ślady jeszcze starszej konstrukcji.

Średniowieczny zamek z czasów księstwa Bretanii

Już wstępna analiza pozostałości budowli wykazała, że pochodziła z okresu średniowiecza. Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli dobrze ufortyfikowany zamek, który otoczony był fosą. Datowanie wykazało, że został zbudowany ok. XIV wieku. Dalsze poszukiwania ujawniły szereg artefaktów, które potwierdziły teorię, że miejsce to było zamieszkane przez niezwykle bogatych możnych. Odkryto m.in. drogą biżuterię, przedmioty osobiste, a także różne naczynia i wyposażenie zamku.

Prace w Château Lagorce ruszyły wiosną 2023 roku. Archeolodzy z francuskiego instytutu archeologicznego INRAP ustalili, że zamek ten nazywał się Château de l’Hermine. Miał zostać zbudowany jako twierdza i rezydencja księcia Bretanii Jana V w 1381 roku.

Dawna rezydencja Jana V Zdobywcy

Książę Jan V miał przydomek Zdobywca. Urodził się w 1340 roku, a zmarł 1 listopada 1399 w Nantes. Był synem księcia Jana IV i Joanny Flandryjskiej, córki Ludwika Flandryjskiego, hrabiego de Nevers. W 1373 roku został wypędzony z Bretanii przez miejscowych feudałów. Wrócił do ojczyzny po 7 latach wygnania.

Bretania od X do XVI wieku była średniowiecznym państwem feudalnym. Powstała tuż po zwycięstwie nad wikingami i wygnaniu wojowników z północny regionu. Niewielki kraj, a właściwie księstwo było rządzone przez jedną dynastię książąt. Gdy Jan V Zdobywca doszedł do władzy w 1365 roku – po śmierci swojego ojca Jana IV – zaczął budować liczne domy-twierdze na całym terytorium Bretanii. Château de l'Hermine miało stać się siedzibą całego księstwa.

Potężny i bogaty jak Jan V

Problem polega na tym, że majestatyczny zamek był wykorzystywany tylko przez sto lat. Prawdopodobnie ostatnią osobą, która mogła zamieszkiwać w posiadłości była Anna Bretońska, ostatnia niezależna księżna Bretanii i królowa Francji. Z czasem zamek zaczął popadać w ruinę. Zresztą już wcześniej Franciszek II, wnuk Jana V, przeniósł stolicę księstwa z Vannes do Nantes.

Dokładny plan zamku Jana V nie był znany do czasu, gdy w 2021 roku archeolodzy rozpoczęli odsłanianie jego fundamentów, przygotowując się do przekształcenia zabytkowej XVIII-wiecznej budowli w nową siedzibę Muzeum Sztuk Pięknych. Archeolodzy poinformowali w oświadczeniu, że na dziedzińcu starego hotelu odnaleźli parter rezydencji książęcej wraz z pozostałościami wieży widokowej.

Zamek mógł mieć od trzech do czterech pięter, a także kilka klatek schodowych. Miał wymiary ok. 42 m długości i 17 m szerokości, a jego ściany miały 5,5 m grubości. Na krańcach zamku archeolodzy odkryli średniowieczne latryny i system rur, które prawdopodobnie sięgały wysokości trzech lub czterech pięter. W tej części zamku badacze odkryli drobne przedmioty, takie jak monety, a także przybory kuchenne z XV i XVI wieku.

– Nowe odkrycie pokazuje, jak potężny i bogaty był książę Jan V. Doskonale wiedział, że warto otaczać się najlepszymi inżynierami i rzemieślnikami tamtych czasów. Wykopaliska rzucają nowe światło na to, jak wyglądało życie francuskiej, średniowiecznej szlachty – napisali w oświadczeniu badacze z INRAP. Ze względu na warunki gleby zachowały się również pozostałości garderoby oraz przedmioty, takie jak sprzączki do butów.

Źródło: INRAP.