Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Najstarsza restauracja w Polsce powstała w średniowieczu
  2. Wnętrza najstarszej restauracji w Polsce
  3. Menu Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu
  4. Jedna z najstarszych restauracji w Europie

Wrocław zachwyca turystów nie tylko piękną architekturą, ale także masą atrakcji. Do najchętniej odwiedzanych należą zabytkowy Rynek, Galeria Neonów, a także wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia. Niewiele osób jednak wie, że w stolicy Dolnego Śląska znajduje się również najstarsza restauracja w Polsce. Lokal działa od XIII wieku i niezmiennie od ponad 750 lat przyciąga kolejne pokolenia gości.

Najstarsza restauracja w Polsce powstała w średniowieczu

Początki ulokowanej przy wrocławskim Rynku Piwnicy Świdnickiej, czyli najstarszej restauracji w Polsce, sięgają średniowiecza. Lokal założono w 1273 roku, o czym przypomina tablica pamiątkowa znajdująca się nad wejściem. Swoją nazwą nawiązuje do dolnośląskiego miasta Świdnica, skąd sprowadzano serwowane na miejscu piwo jęczmienne.

Z zachowanych do naszych czasów zapisków dowiadujemy się, że w piwiarni obowiązywały twarde zasady, których musieli przestrzegać wszyscy goście. W jej wnętrzach nie można było palić, przeklinać, a nawet grać w karty. Ponadto przed złożeniem zamówienia odwiedzający zmuszeni byli wpłacić kaucję. W ten sposób właściciele zabezpieczali się przed ewentualnymi szkodami. Mimo surowych reguł, w piwnicach Starego Ratusza nie zabrakło miejsca na rozrywkę. We wtorki i piątki czas przy posiłku lub kuflu piwa umilała orkiestra.

Wśród bywalców Piwnicy Świdnickiej nie brakowało wybitnych postaci, takich jak Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, Józef Wybicki czy Johann Wolfgang von Goethe.

Wnętrza najstarszej restauracji w Polsce

Choć na przestrzeni wieków wrocławski lokal nie uniknął zmian, to w porównaniu z innymi historycznymi obiektami nie był tak często poddawana modernizacji. Jeden z pierwszych poważniejszych remontów miał miejsce dopiero na początku XX wieku. Wówczas kilka pomieszczeń przekształcono na zaplecze kuchenne. Według danych z 1939 roku, restauracja mogła pomieścić, łącznie z obsługą, aż 800 osób.

Po zakończeniu wojny piwnica nie była użytkowana. Dopiero w latach 60. część lokalu została zagospodarowana na klub młodzieżowy. Swoją pierwotną funkcję gastronomiczną odzyskała dopiero pod koniec minionego stulecia. Sporym utrudnieniem w przywracaniu lokalu do dawnej świetności była wielka powódź z 1997 roku, która spowodowała poważne zniszczenia.

W 2017 r. najstarsza restauracja w Polsce została zamknięta, a jej przyszłość przez długi czas pozostawała niepewna. Swoje drzwi dla gości ponownie otworzyła pięć lat później. Po latach przerwy lokal znów tętni życiem i przyciąga tłumy z całego kraju. Obecnie sale restauracyjne Piwnicy Świdnickiej mogą przyjąć jednocześnie ponad 300 gości.

Wnętrze Piwnicy Świdnickiej
Wnętrze Piwnicy Świdnickiej / fot. autorstwa Klearchos Kapoutsis from Santorini, Greece - Piwnica ŚwidnickaUploaded by Yarl, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25289835

Menu Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu

Co zjemy w najstarszej restauracji w Polsce? W menu znajdziemy dania, które od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością. Wśród nich m.in. tradycyjna maczanka wrocławska, żur na naturalnym zakwasie oraz golonka. Nie sposób nie wspomnieć o piwie, które od wieków odgrywało kluczową rolę w historii lokalu. Dla prawdziwych smakoszy przygotowano deski degustacyjne, pozwalające spróbować różnych odmian tego trunku.

Piwnica Świdnicka otwarta jest przez cały tydzień. W dni powszednie szef kuchni zaprasza gości od godz. 12:00, a w piątki i weekendy – od 11:30.

Jedna z najstarszych restauracji w Europie

Piwnica Świdnicka jest nie tylko najstarszą restauracją w Polsce, ale także jednym z najstarszych lokali w Europie. Na Starym Kontynencie starszy jest jedynie działający od ponad 1200 lat St. Peter Stifts Kulinarium w Salzburgu. Pierwsze wzmianki o austriackim lokalu pochodzą z 803 roku. Stałym bywalcem tego miejsca był m.in. Wolfgang Amadeusza Mozart wraz z rodziną.

Reklama

Źródła: piwnicaswidnicka.pl; National Geographic Traveler

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama