W tym artykule:

  1. Najdłuższa nazwa miejscowości w Europie
  2. Jaka jest najdłuższa nazwa miejscowości na świecie?
  3. Najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce
  4. Najdłuższa nazwa geograficzna na świecie
Reklama

Oparty na alfabecie łacińskim alfabet polski składa się z 32 liter (nie licząc Q, V oraz X). I choć co poniektórym – niezależnie od wieku – uszeregowanie ich w poprawnej kolejności wciąż sprawia niemały problem, to nic przy próbie wypowiedzenia najdłuższej nazwy miejscowości na świecie, podczas której można sobie połamać język. Ale właśnie na tym, co przyznają sami mieszkańcy, polega cała zabawa.

Najdłuższa nazwa miejscowości w Europie

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to niewielka wioska w północno-zachodniej Walii, na wyspie Anglesey. Liczy aż 58 liter i uznawana jest za najdłuższą nazwę miejscowości w Europie i jedną z najdłuższych nazw geograficznych na świecie. W tłumaczeniu na język polski oznacza: „Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia”.

Pełna nazwa – jak podają źródła internetowe, w tym Wikipedia – składa się z poszczególnych elementów:

  • llan (kościół, parafia),
  • Fair (miękka mutacja Mair, tzn. św. Maria),
  • pwll (basen, niecka),
  • gwyn (biały),
  • cyll (leszczyna),
  • go ger (obok, koło, przy),
  • y (nietłumaczone na polski, ang. the),
  • chwyrn (zawzięty),
  • drobwll (miękka mutacja trobwll, tzn. wir wodny, z troi (kręcić się)),
  • llan (kościół, parafia),
  • Tysilio (św. Tysilio),
  • -g- (walijski wrostek spółgłoskowy),
  • ogo (regionalna forma ogof, tzn. jaskinia),
  • coch (czerwony).
Dworzec kolejowy w Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch / fot. Fox Photos/Getty Images

Nie trudno się domyśleć, że Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – z wiadomych przyczyn – od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Choć na miejscu nie ma zbyt wielu atrakcji, odwiedzający i tak chcą poczuć klimat wioski i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na stacji kolejowej na tle tabliczki z nazwą miejscowości.

Po sieci krążą historie, że pracownicy tamtejszych kolei oferują bilety na przewóz wyłącznie w zamian za prawidłowe wymówienie rekordowo długiej nazwy. Aczkolwiek ci, którzy nie podołają temu zadaniu, nie muszą się martwić. Mieszkańcy i przyjezdni stosują bowiem uproszczoną wersję – Llanfairpwll, a także Llanfair P. G.

W ramach ciekawostki wspomnijmy, że do 2007 roku, również w Walii, istniała 68-literowa nazwa stacji kolejowej „Gorsafawddacha’idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion” i oznaczała „Stacja Mawddach i jej zęby smoka na północnym szlaku wzdłuż złotej plaży Zatoki Cardigan”. Z czasem została ona jednak skrócona i obecnie nazywa się „Golf Halt”.

Ten zamek po raz pierwszy w historii otwiera się na turystów. Warto się spieszyć

Zamek Balmoral – ulubiona rezydencja Elżbiety II, w której monarchini spędziła ostatnie chwile swojego życia – po raz pierwszy w historii zostanie udostępniony turystom. Zobaczą go jedna...
Zamek Balmoral
Zamek Balmoral w Szkocji (Fot. DWL Images/Shutterstock)

Jaka jest najdłuższa nazwa miejscowości na świecie?

Jeśli uważasz, że Walijczycy postawili wysoko poprzeczkę, to jesteś w błędzie. Pod tym względem bezkonkurencyjni są Tajowie.

Pełna nazwa stolicy kraju, Bangkoku, składa się ze 176 liter i brzmi następująco: „Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”.

W dosłownym przełożeniu na język polski oznacza ona: „Miasto aniołów, wielkie miasto, rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana”.

Zagraniczne media zachwycone „polskimi Malediwami”. Każdy może tu wypocząć za darmo

„Polskie Malediwy” zostały wyróżnione przez „The Sun". Brytyjski dziennik w swojej publikacji wprost zachęca czytelników, by jeszcze w tym roku wybrali się w to niezwykle malownicze mie...
Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie potocznie nazywany bywa „polskimi Malediwami” (fot. Foto Franek/Shutterstock)

Najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, położona w województwie podkarpackim Wólka Sokołowska k. Wólki Niedźwiedzkiej jest najdłuższą nazwą miejscowości w naszym kraju. Składa się ona z 38 liter i 43 znaków. Co ważne, w porównaniu do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch czy pełnej nazwy Bangkoku nie jest trudna do wypowiedzenia i zapamiętania.

Do grona polskich miejscowości z najdłuższymi nazwami zaliczyć można także m.in.:

  • Przedmieście Szczebrzeszyńskie (woj. mazowieckie; 29 liter),
  • Leśniczówka Skarżysko Kościelne (woj. świętokrzyskie; 28 liter),
  • Sobienie Kiełczewskie Pierwsze (woj. mazowieckie; 28 liter),
  • Wybudowanie Skarszewy Pierwsze (woj. pomorskie; 28 liter),
  • Warmątowice Sienkiewiczowskie (woj. dolnośląskie; 28 liter).

Dodajmy, że tytuł najdłuższej jednowyrazowej nazwy miejscowości w Polsce należy do Siemieniakowszczyzny na Podlasiu.

Najdłuższa nazwa geograficzna na świecie

Mówiąc o najdłuższych nazwach miejscowości, nie sposób nie wspomnieć o najdłuższej jednowyrazowej nazwie geograficznej świata, czyli Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu.

To liczące 85 metrów wzgórze w Nowej Zelandii, nieopodal miasta Porangahau, w regionu Hawke’s Bay. Określenie pochodzi z języka maoryskiego i oznacza: „Szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej”.

Istnieje także nieco skrócona nazwa, która składa się „tylko” z 57 liter – Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Co ciekawe, obie znajdują się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu – wzgórze w Nowej Zelandii / fot. Michal Durinik/Shutterstock
Reklama

Do najdłuższych nazwa geograficznych na świecie warto zaliczyć również 45-literową nazwę jezioro położonego w Webster w amerykańskim stanie Massachusetts. Mowa o Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg, znanym również jako Webster Lake.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama