Liban: gdzie leży?

Liban leży na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Graniczy na północy i wschodzie z Syrią, a na południu z Izraelem. Większość Libanu zajmuje grzbiet o tej samej nazwie, od którego pochodzi nazwa kraju.

Reklama

Terytorium Libanu rozciąga się wzdłuż wybrzeża na 210 km. Administracyjnie dzieli się na 5 prowincji (gubernatorstwo):

  • Bejrut i okolice;
  • Liban Górski;
  • Liban Północny;
  • Liban Południowy;
  • Bekaa.

Stolicą kraju jest Bejrut, który ponad 4 miliony mieszkańców. Terytorium Libanu charakteryzuje się górzystymi i pagórkowatymi formami terenu. Równiny znajdują się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niziny obejmują dolinę Bekaa, położoną w głębi kraju.

Liban: co warto wiedzieć?

Malutki Liban na wybrzeżu Morza Śródziemnego pozostaje terra incognita dla przeciętnego polskiego turysty. Szkoda, bo kraj ten jest niezwykle ciekawy, zwłaszcza dzięki zróżnicowaniu kulturowemu i religijnemu. Co powinniśmy wiedzieć o Libanie?

Współcześni Libańczycy częściej nazywają się potomkami Fenicjan niż Arabów. To tutaj Fenicjanie wymyślili pierwszy alfabet, to oni byli właścicielami Kartaginy. Liban jest wielojęzyczny - muzułmanie stanowią tu tylko połowę populacji. Na niewielkim terytorium o powierzchni 10,5 kilometra kwadratowego mieszkają w pobliżu:

  • chrześcijanie maronici;
  • prawosławni;
  • prawosławni chrześcijanie-ormianie;
  • muzułmanie sanniccy;
  • muzułmanie szyici;
  • druzowie.

Każda społeczność ma swoje tradycje, ale Liban pozostaje państwem świeckim. Pod względem różnorodności i bogactwa życia nocnego Liban nie ustępuje w niczym Berlinowi.

Wiza do Libanu wydawana jest bezpłatnie po przybyciu na lotnisko - na 30 dni. Na lotnisku musisz mieć bilet powrotny i dowód pobytu. Jeśli planujesz zostać w kraju dłużej niż 30 dni, będziesz musiał zapłacić za wizę. Możesz spędzić łącznie do 90 dni w roku bez wizy w Libanie. Libanu nie można uznać za popularny kierunek turystyczny. Z jednej strony jest to dobre - nie ma tłumów turystów, kolejek przy zabytkach. Z drugiej strony brak turystów wpływa na rozwój infrastruktury. W kraju znajdują się hotele znanych światowych sieci, takie jak Kempinski, Movenpick, FourSeasons, ale praktycznie nie ma opcji niedrogiego zakwaterowania i nie należy mieć nadziei na znalezienie zakwaterowania all inclusive.

Libańskie plaże to 225 kilometrów wybrzeża, do którego schodzą góry. Wybrzeże usiane jest malowniczymi miasteczkami. Plaże w Libanie nie są bardzo czyste. Opłata za wstęp na plażę wynosi średnio 15-20 USD. Ta kwota obejmuje zestaw plażowy, prysznic, a czasem koktajl.

Liban: ludność i kultura

Ludność Libanu według stanu na 2009 rok to 4 miliony 17 tysięcy osób. Libańczycy należą do ludów semickich - potomków starożytnych Fenicjan i Aramejczyków. Mieszkają tu też potomkowie Asyryjczyków, Egipcjan, Persów, Greków i oczywiście Arabów.

Podczas podboju kraju przez Arabów w VII wieku, prawie cała ludność Libanu, który w tym czasie znajdował się pod panowaniem Bizancjum, wyznawała chrześcijaństwo. Islam przybył do Libanu przez muzułmańskich wojowników, którzy osiedlili się na jego ziemiach, w szczególności w dużych miastach, oraz dzięki arabskojęzycznym plemionom, które osiedliły się w południowych i północno-wschodnich regionach kraju. Plemiona te były wyznawcami szyizmu i od tego czasu południe Libanu stało się jednym z głównych centrów szyitów na Bliskim Wschodzie.

Ostatni pełny spis ludności przeprowadzono w kraju w 1932 roku. Według współczesnych szacunków ok. 40% Libańczyków to chrześcijanie, 60% to muzułmanie (w tym Druzowie). Ponad połowa chrześcijan to maronici. Reszta to ortodoksi, grecko-katolicy, ormiańscy. Wśród miejscowych muzułmanów dominują szyici, co stanowi ponad połowę wszystkich wyznawców islamu w Libanie. Istnieje także społeczność żydowska licząca kilkaset osób.

Liban: co zobaczyć?

Liban jest atrakcyjny jednakowo dla turystów szukających pięknych i czystych plaż oraz wypoczynku, a także dla tych, którzy traktują urlop jako okazje do zwiedzania. Co warto zobaczyć w Libanie?

W okolicy Bustan al-Sheikh niedaleko Sidonu, znajdują się ruiny jednego z wielu sanktuariów, które niegdyś rozprzestrzeniły się na terytorium Fenicji - świątyni Eszmuna, boga uzdrawiania. Świątynia została wzniesiona pod rządami Eszmunazara Drugiego, nazwanego na cześć bóstwa, i istniała do IV wieku p.n.e. dopóki nie zawaliła się w wyniku poważnego trzęsienia ziemi.

Dziś wiadomo o 75 jaskiniach istniejących w Libanie. Na przykład Grota Afki, gdzie rodzi się największa rzeka Ibragim w Libanie, niegdyś nosząca nazwę Adonis, to sieć skomplikowanych labiryntów i dużych pomieszczeń. Podziemna rzeka przepływa przez jeden z wielu przejść i przedostaje się do doliny. Inny znany libański system jaskiń Zheyta znajduje się 20 km na północ od Bejrutu. Są tutaj 4 kolejki linowe i jeździ mały pociąg, a przy wejściu do górnych galerii znajduje się teatr. Dolne galerie, otwarte latem dla zwiedzających, są prawdziwym podziemnym królestwem, rozciągającym się na prawie 7 kilometrów

Zastanawialiście się kiedyś jakie drzewo widnieje na fladze Libanu? Kiedyś całe terytorium dzisiejszego Libanu pokryte było lasami cedrowymi. Dziś gaje cedrowe prawie całkowicie przestały istnieć. Na początku ubiegłego wieku libański cedr traktowano paliwo do lokomotyw poruszających się między Damaszkiem a innymi miastami regionu. Dziś chroniony gaj, zwany „Wielkimi Cedrami”, ma około trzystu drzew i jest uważany za najstarszy i najpiękniejszy w kraju.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc dla turystów jest główna libańska winnica - ChateauKsara, położony w dolinie Bekaa. Założona przez jezuitów w 1857 roku, libańska firma winiarska stała się znana na całym świecie, a nawet stała się zwycięzcą międzynarodowego festiwalu w Paryżu. Każdego roku około 70 tysięcy turystów odwiedza zamek Ksar, w którym odbywają się degustacje najsłynniejszych win.

Baalbek to prawdziwe miasto duchów, kiedyś znane jako jedno ze świętych miejsc na Ziemi. Naukowcy praktycznie nic nie wiedzą o starożytnym okresie historii miasta, poza tym, że za czasów cesarza Augusta stał się kolonią rzymską. Ruiny Baalbek są nadal oszałamiające. Największy blok Baalbek, stworzony ręcznie, waży około tysiąca ton i ma 23 metry długości, 5,5 szerokości i 4,55 metra wysokości. Kamienie są tak starannie połączone, że nie można wbić igły.

Liban: kiedy jechać?

W Libanie dominuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącym, suchym latem i deszczowymi zimami. Wiosną i jesienią jest zwykle ciepło i przyjemnie. Miłośnicy plaż powinni odwiedzić Liban od czerwca do września.

Najkorzystniejszym czasem na zwiedzanie tego kraju jest wiosna i jesień. Wtedy też w Libanie jest najwięcej turystów. Jeśli nie planujemy wypoczynku na plaży, to możemy odwiedzić Liban też późną zimą.

Liban: bezpieczeństwo

Czy wyjazd do Libanu jest bezpieczny? Wielu potencjalnych turystów odstrasza trwający konflikt z sąsiednim Izraelem i wojna domowa w Syrii.

Liban jest krajem bardzo otwartym. Oczywiście w kraju istnieją obszary napięć religijnych i konfliktów, a we wschodniej części stolicy można zobaczyć kilka budynków po bombardowaniu. Jednak kraj szybko stanął na nogi, a dziś miasta Libanu nie ustępują pięknem miastom europejskim. Na ulicach dużych miast możemy zobaczyć dużą liczbę żołnierzy i policjantów, co sprawia, że przestępczość jest tutaj niższa niż w innych krajach regionu. Jeśli chodzi o pobyt turystyczny, to wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Liban: ciekawostki

Co warto kupić w Libanie? Na co zwrócić uwagę i z czego słynie to państwo? Oto kilkanaście ciekawostek o Libanie.

Reklama
  • Liban jest jednym z najstarszych krajów na świecie. Pierwsze osady pojawiły się tu około 6 tysiącleci temu.
  • Flaga narodowa i herb przedstawiają cedr. Kiedyś drzewa te zajmowały duże obszary Libanu, ale dziś, z powodu czynnej wycinki, liczba cedrów znacznie spadła.
  • Liban jest uważany za jedyne państwo arabskie, na którego terytorium nie ma pustyń.
  • Ciekawostką jest fakt, że lokalne pieniądze - funty libańskie, drukowane są w Rosji.
  • Zawód lekarza w Libanie jest jednym z najczęstszych. Na 10 Libańczyków przypada 1 lekarz o tym czy innym profilu.
  • W kraju często obserwuje się burze piaskowe i pyłowe.
  • Narodowym napojem Libanu jest arak - mocny likier anyżowy z fermentowanego soku winogronowego.
  • Liban jest uważany za najbardziej zróżnicowany religijnie kraj na Bliskim Wschodzie.
Reklama
Reklama
Reklama