Wiedeń, dzięki zapierającej dech w piersiach architekturze, wyjątkowej atmosferze i bogatej historii, przyciąga rocznie miliony turystów. Nie dziwi zatem fakt, że w 2022 r. odwiedziło go blisko 14 mln osób. Ponadto, jak wynika z najnowszego raportu Economist Intelligence Unit (EIU), stolica Austrii została uznana za najlepsze miasto do życia na świecie.

Co skrywa austriacka stolica? Jak najlepiej poczuć jej klimat? Co warto zobaczyć? Na te i wiele więcej pytań odpowiadamy poniżej w naszym redakcyjnym przewodniku o Wiedniu.

Najważniejsze informacje o Wiedniu  

Wiedeń to jednocześnie stolica i największe miasto Austrii. Umiejscowiony jest w północno-wschodniej części kraju, blisko granicy z Czechami, Słowacją oraz Węgrami. Świetna lokalizacja pozwala na szybki wypad do dwóch innych popularnych europejskich metropolii – Budapesztu i Bratysławy, do której dotrzemy w niecałą godzinę. Dlatego wybierając się do Wiednia warto zaplanować chociaż jednodniową wycieczkę do stolicy Węgier lub Słowacji. 

Powierzchnia Wiednia liczy około 415 km kw. Pod względem wielkości zajmuje 9. miejsce spośród wszystkich miast Unii Europejskiej – przed nim znajduje się m.in. Berlin, Rzym czy Warszawa. Stolica Austrii jest niezwykle obszerna i rozciąga się po obu stronach Dunaju. Miasto podzielone jest na 23 dystrykty, z czego zdecydowana większość z nich znajduje się na lewym brzegu rzeki.

Centralny dystrykt, nazywany „Innere Stadt”, jest jednym z głównych atrakcji Wiednia, ze względu na znajdujące się w nim historyczne centrum. Reszta dzielnic rozmieszczona dookoła niego. Stolica kraju jest także najbardziej zaludnionym miastem w Austrii. Cały obszar metropolitalny Wiednia liczy ponad 2,7 miliona mieszkańców – to o ponad milion mniej niż w Berlinie.

Urzędowym językiem Austrii jest niemiecki, którym posługuje się aż 98% ludności. Międzynarodowy charakter Wiednia i ogromna popularność wśród podróżnych sprawiły, że bez problemu będziemy w stanie porozumieć się po angielsku, nie tylko w lokalach czy obiektach turystycznych.

Pogoda w Wiedniu – kiedy najlepiej odwiedzić stolicę Austrii?  

Wiedeń nieustannie pozostaje popularnym celem wśród turystów, bowiem zachwyca niezależnie od pogody z oknem. Umiarkowany klimat kontynentalny charakteryzuje się czterema wyraźnymi porami roku. Roczna średnia temperatura wynosi około 12 stopni C. Opady nie są zbytnio obfite i występują głównie w postaci deszczu. Co ciekawe, najbardziej deszczowymi miesiącami są czerwiec i lipiec. 

Zima jest chłodna, ale nie należy do najbardziej surowych. Średnie temperatury w tym okresie wahają się od -1 st. C do 5 st. C. Występują opady śniegu, jednak w sporadycznej ilości. Od marca do maja temperatury zaczynają stopniowo rosnąć i mogą sięgać od 15 o 20 st. C.  

Lato w Wiedniu zalicza się do ciepłych oraz słonecznych. W okresie urlopowym średnie temperatury oscylują w wysokości od 21 do 26 st. C, jednak coraz częściej mogą one przekraczać barierę 30 st. C. Upalne dni są coraz częstszym zjawiskiem i to nie tylko w Wiedniu.  

Jesienna aura na pewno dodaje dodatkowego uroku miastu. Łagodna i lekko chłodniejsza pogoda sprzyja pieszej eksploracji najważniejszych atrakcji miasta. Wrzesień i październik mogą pochwalić się średnimi temperaturami w okolicach 25 st. C.  

Każda pora roku ma swój niepowtarzalny klimat i znajdziemy w niej jakiś dodatkowy atut. Jednak według redakcji najlepszą porą na odwiedzenie Wiednia jest okres między wrześniem a październikiem. Upały nie są najlepszym sprzymierzeńcem pieszych wędrówek po mieście, wtedy mamy pewność że nas one ominą. Jest to również najmniej deszczowy okres w roku.    

Najważniejsze atrakcje Wiednia

 • Belweder
 • Pałac Schönbrunn
 • Stare Miasto
 • Wiedeńska Opera Narodowa
 • Hofburg  
 • Prater  
 • Kościół św. Karola Boromeusza
 • Katedra św. Szczepana
 • Kościół św. Ruprechta Ogród Botaniczny 

Belweder / Fot. Manchan/Getty Images

Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Zapierająca dech w piersiach architektura, imponujące rezydencje austriackich władców, a także liczne muzea i galerie to tylko przedsmak tego, co ma do zaoferowania Wiedeń. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zabytków stolicy Austrii. 

Belweder  

Sztandarowy przykład architektury doby baroku. Rozległy kompleks składa się z dwóch pałaców oraz wspaniałego ogrodu, prezentując historyczną i artystyczną wartość miasta. Belweder powstał w XVIII wieku jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Obecnie pełni funkcję muzeum, gdzie można podziwiać między innymi dzieła spod ręki Gustawa Klimta.  

Pałac Schönbrunn

Schönbrunn uważany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji barokowych w Europie. Pełnił funkcję letniej rezydencji cesarzy Habsburgów, a jego obecny kształt pochodzi z czasów Marii Teresy. Imponujące wnętrza oraz piękne ogrody przyciągają miliony turystów, umożliwiając im poznanie historii cesarskiego Wiednia. Na 1441 komnat, tylko 45 z nich udostępniono do zwiedzania.

Podczas wizyty warto zwrócić uwagę na  Salę Lustrzaną, w której koncert dał sześcioletni Mozart. Jeden z najważniejszych zabytków Austrii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.  

Wiedeńska Opera Narodowa  

Majestatyczny gmach opery zwanej także jako „Staatsoper” powstał w XIX wieku. Bogate dziedzictwo artystyczne sprawia, że należy do grona najważniejszych i najsłynniejszych teatrów operowych na  świecie. Niesamowite wrażenie robi jej wnętrze z marmurową klatką schodową, licznymi malowidłami i rzeźbami.

W obszernym repertuarze znajdziemy klasyczne dzieła Mozarta, Wagnera, jak i nowoczesne produkcje. Dostępna jest także dla turystów do zwiedzania od kulis.  

Stare Miasto  

Tętniące życiem serce miasta zachwyca fasadami XIX-wiecznych kamieniczek. Innere Stadt to niekwestionowany symbol Wiednia, znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulokowane są tu ważne zabytki, jak np. katedra św. Szczepana, Ratusz, Teatr Narodowy czy będący kiedyś rezydencją Habsburgów – Hofburg. 

Hofburg

Jeden z największych kompleksów pałacowych świata, zajmujący powierzchnię 24 hektarów. Przez 7 wieków służył jako rezydencja dla władców Austrii. W licznych budynkach znajdziemy najstarszą barokową bibliotekę w Europie oraz  muzeum Elżbiety Bawarskiej, czyli słynącej z niezwykłej urody cesarzowej, nazywanej Sisi. Aktualnie zamieszkuje tutaj również prezydent miasta. 

Prater

Położony nad Dunajem rozległy park. Dawniej miejsce służyło za cesarskie obszary łowieckie.  

Wejście do parku jest bezpłatne, jednak za znajdujące się na jego terenie atrakcje będziemy musieli zapłacić. Tutaj znajduje się jeden z kolejnych symboli miasta – Diabelski Młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta.  

Kościół św. Karola Boromeusza

Dzieło wybitnego architekta reprezentującego styl rozwiniętego baroku – Johanna Bernarda Fischera von Erlach. Budowla wzniesiona na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim. Świątynie ufundował Karol VI, po zażegnaniu dżumy, która kilkakrotnie nawiedziła Wiedeń w XVIII wieku.

Katedra św. Szczepana  

Następny niekwestionowany symbol i duma Wiednia. Historia gotyckiej świątyni sięga aż XII wieku. W środku można podziwiać liczne dzieła sztuki z różnych epok, w tym grobowiec cesarza Fryderyka z czerwonego marmuru.

Majestatyczna budowla wznosi się w sercu najstarszej części miasta – na placu Stephansplatz. Wewnątrz znajdziemy 22 dzwony rozdzielone na 4 wieże. Najbardziej znanym z nich jest Pummerin, czyli największy dzwon Austrii i trzeci Europy.  

Kolumna Trójcy Świętej

Znana również jako Kolumna Morowa. Wzniesiona została na polecenie cesarza Leopolda I w podzięce za zakończenie epidemii dżumy. Pięknie zdobiona, barokowa kolumna stoi w miejscu, gdzie pochowane zostały pierwsze ofiary zarazy.

Kościół św. Ruprechta

Najstarszy kościół Wiednia, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1161 roku. Poświęcony został św. Ruprechtowi, który był patronem handlarzy solą. Pomnik świętego z naczyniem tej przyprawy można zobaczyć przed wejściem do świątyni. Wewnątrz zachwycają XIII wieczne witraże.

Ogród botaniczny  

Znajdujący się nieopodal Belwederu ogród został założony w XVIII wieku przez Marię Teresę. Potężna powierzchnia 8 ha idealni sprawdzi się na spacer. Można w nim obejrzeć ponad 11 tysięcy roślin pochodzących z sześciu kontynentów. Ogród należy do wydziału  Nauk o Życiu Uniwersytetu Wiedeńskiego.  

Niektóre atrakcje turystyczne Wiednia są darmowe i ogólnodostępne dla turystów. Warto pospacerować po wiedeńskiej starówce, zajrzeć do przepięknych kościołów, odwiedzić zabytkowe miejskie place oraz przypałacowe ogrody.

National Geographic Traveler podpowiada: W pierwszą niedzielę każdego miesiąca można za darmo zwiedzać wiedeńskie muzea. Na liście znajdziemy np. Muzeum Zegarów, Muzeum Hermesvilla, Muzeum Wiednia na Karlzplatz czy Muzeum Rzymskie. 

Widok na Wiedeń / Fot. Pintai Suchachaisri/Getty Images

Jak dojechać do Wiednia?  

Trasa Polska – Wiedeń jest bardzo dobrze skomunikowana, więc bez większych problemów dotrzemy na miejsce w dogodny dla każdego sposób. Jak dojechać do Wiednia? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych opcji.  

Najszybszym i najbardziej komfortowym sposobem dla większości podróżnych z kraju nad Wisłą jest skorzystanie z usług linii lotniczych. Flughafen Wien-Schwechat to międzynarodowe lotnisko, które obsługuje obszerną ofertę lotów z polskich miast. Lot trwa maksymalnie do 2 godzin.  

Dobrą wiadomością jest fakt, że możemy skorzystać z usług tanich przewoźników. Dzięki Ryanair bezpośrednio polecimy z Krakowa, Warszawy Modlin i Chopina. Z tych samych miast dotrzemy również dzięki dwóm innym przewoźnikom – PLL LOT oraz Austrian.  

Dla osób, które czują się pewniej podróżując po lądzie istnieje opcja przejazdu pociągiem. Z Polski można bez żadnych przesiadek dotrzeć do Wiednia. Międzynarodowe pociągi kursują z Warszawy oraz Krakowa. Stacjami pośrednimi, na których możemy się dosiąść są m.in. Katowice, Sosnowiec, Rybnik, Zawiercie, Wrocław, Opole oraz Zielona Góra. Czas trwania podróży wynosi od 4 do 10 godzin, w zależności na jakie połączenie się zdecydujemy.

Jeżeli preferujesz podróż na własnych warunkach to samochód będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Trasa do Wiednia prowadzi przez autostradę A4 lub A2. W zależności od lokalizacji i warunków na drodze spędzimy na trasie od 5 do 10 godzin.  

Co zjeść w Wiedniu?

Czy warto jechać do stolicy Austrii, żeby spróbować oryginalnych, wiedeńskich przysmaków? Jak najbardziej. Wiedeń to prawdziwy raj dla smakoszy. Jak na europejską stolicę przystało, można znaleźć tu liczne restauracje, bary, kawiarnie czy cukiernie serwujące specjały z całego świata. Jest jednak kilka dań i deserów, które właśnie w Wiedniu smakują najlepiej. Dzień w Wiedniu warto zacząć od jajek na miękko podawanych na sposób wiedeński – w podgrzanych szklankach, z odrobiną masła.

Tradycyjne daniem obiadowym jest natomiast słynny na całym świecie Wiener Schnitzel, który ma własne narodowe święto. To bliski kuzyn naszego swojskiego schabowego, jednak jest cieniej rozbity i zazwyczaj robi się go z mięsa cielęcego, a nie wieprzowego. Tradycyjnie podawany jest z cząstką cytryny oraz tradycyjną austriacką sałatką ziemniaczaną. Wiedeń słynie z przepysznych deserów. Do najbardziej znanych należą sernik wiedeński oraz wykwintny tort Sachera składający się z warstw czekoladowego ciasta przełożonych morelowa konfiturą i oblanego czekoladą.

Warta spróbowania jest Apfelstrudel, czyli rolada z cieniutkiego ciasta ze smażonymi jabłkami. Ciekawym przysmakiem jest także Kaiserschmarrn, czyli omlet cesarski. Jest to usmażone, puszyste ciasto przypominające nieco naleśnik, podawane z cukrem pudrem i powidłem śliwkowym. Jeśli szukamy szybkiej przekąski, w wielu ulicznych budkach można dostać Kasekrainer – serwowane na ciepło, lekko podwędzane kiełbaski z dodatkiem żółtego sera. Podawane są zazwyczaj w towarzystwie musztardy lub chrzanu. 

Wiedeń – co przywieźć na pamiątkę?

Wiele osób zastanawia się nie tylko co zobaczyć w Wiedniu, ale też jaką pamiątkę przywieźć z podróży. Jak wiele innych, atrakcyjnych turystycznie miast, Wiedeń oferuje liczne sklepiki i stoiska z souvenirami, gdzie można kupić standardowo: pocztówki, breloczki, magnesy na lodówkę, koszulki oraz wiele innych gadżetów z wizerunkiem miasta.

Typowo wiedeńskimi pamiątkami mogą być gadżety inspirowane twórczością Gustava Klimta – np. filiżanki. Najczęściej pojawiającym się motywem jest jego słynne dzieło zatytułowane „Pocałunek”, które aktualnie znajduje się w muzeum sztuki Österreichische Galerie Belvedere.

Jako prezent dla rodziny czy znajomych można wybrać coś z typowych, wiedeńskich przysmaków. Bardzo ładnym upominkiem może być tort Sachera, który w wielu miejscach pakowany jest w eleganckie pudełka.  

Warto kupić również kultowe wafelki Manner. Produkowane są one od 1898 roku i dostępne w kilku wersjach smakowych, z których najpopularniejsze są te o smaku orzechów laskowych. Oryginalne wafelki Manner sprzedawane są w opakowaniu z zarysem katedry św. Szczepana.

Do najchętniej wybieranych pamiątek z Wiednia należą Mozartkugel. Są to czekoladowe pralinki ozdobione podobizną Mozarta, które można kupić w większości sklepów ze słodyczami, a nawet w zwykłych marketach. Równie popularne są czekoladki z podobizną cesarzowej Sisi i pałacu Schonbrunn. W sklepach spożywczych często również można dostać  prażone pestki dyni w czekoladzie oraz olej z pestek dyni.   

Ciekawostki o Wiedniu  

Jest wiele sposobów na to, aby zwiedzać Wiedeń. Atrakcje turystyczne opisane w przewodnikach mogą poprowadzić nas standardowymi trasami, można też ułożyć własny plan, poznając historię i ciekawostki o Wiedniu. Przedstawiamy selekcję najciekawszych ciekawostek.  

 • Wiedeń to miasto wielkich geniuszy muzycznych. Żyjący w XVIII wieku kompozytorzy – Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven znani są na całym świecie jako klasycy wiedeńscy. Warto wspomnieć również nazwiska Franza Schuberta, Franza Liszta, Johannesa Brahmsa oraz Straussów – ojca i syna.
 • Wiedeń odegrał ogromną rolę w kształtowaniu się secesji w sztuce pod koniec XIX wieku. Założone tu Stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej miało swoją siedzibę w zaprojektowanym przez Josepha Marię Olbricha budynku, który jest jednym ze sztandarowych dzieł architektonicznych tego stylu. Do najwybitniejszych przedstawicieli wiedeńskiej secesji należał malarz i grafik, Gustav Klimt.
 • W Wiedniu działa ponad 600 wytwórców wina, którzy produkują rocznie około 250 mln litrów tego trunku. Jest to jedyna na świecie stolica z tak dużą produkcja wina w obrębie miasta.
 • Znajdujące się przy pałacu Schoenbrunn ZOO, jest najstarszym na świecie. Zostało ono założone w 1752 roku, jako cesarska menażeria.Obecnie żyje tutaj ponad 700 gatunków zwierząt. Barokowa architektura sprawia, że jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie.
 • Wiedeński cmentarz Zentralfriedhof, gdzie spoczywają m.in. Schubert, Beethoven i Strauss , jest jednym największych w Europie. Znajduje się tu około 3 miliony grobów.
 • Najprawdopodobniej to właśnie w Wiedniu upieczono w 1683 roku pierwszego croissanta, który dziś kojarzony jest przede wszystkim z Francją. W ten sposób lokalni piekarze chcieli upamiętnić zwycięstwo wojsk austriackich nad Turkami. Kształt był wzorowany na symbolu wrogich oddziałów – półksiężyca. Maria Antonia po ślubie z Ludwikiem XVI sprowadziła przysmak do Francji.  
 • Wiedeń nazywany jest „miastem marzeń”. Przez wiele lat w stolicy Austrii mieszkał i pracował twórca psychoanalizy –  Zygmunt Freud. Miasto jest również znane jako miejsce narodzin psychoterapii, stąd wzięło się porównanie miasta do snów i marzeń. Będąc na miejscu warto odwiedzić Muzeum Zygmunta Freuda. Inną słusznym przezwiskiem jest „miasto muzyki”.  
 • Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest Wiener Riesenrad – najstarszy, a zarazem wciąż działający młyn diabelski na świecie. Znajduje się w parku rozrywki Prater i został wzniesiony w 1897 roku. Zapewnia najlepsze widoki na Wiedeń z góry.  
 • Niech żyje bal! Co roku w mieście nad Dunajem odbywa się ich ponad 300. Balowy sezon rozpoczyna się w styczniu i kończy w marcu. Najpopularniejszym jest Opernball, który odbywa się Wiedeńskiej Operze Narodowej od 1877 roku.  
 • Na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się tradycyjne wiedeńskie kawiarnie. Ich historia sięga nawet XVII wieku. Tutaj spróbujesz niesamowitych napojów na marmurowych stołach.
 • W sklepikach z pamiątkami często można spotkać t-shirty z napisem NO CANGAROOS IN AUSTRIA. I choć dla niektórych informacja o tym, że nie spotkamy tu kangurów może wydawać się niedorzeczna, wcale nie tak rzadko zdarza się, że ludzie z różnych zakątków świata mylą Austrię z Australią.