Jednym z najciekawszych miast europejskich, które na pewno warto odwiedzić jest Wiedeń. Austria może poszczycić się piękną stolicą, która przyciąga licznych turystów o każdej porze roku. Wiedeń ma bogatą historię. Przez lata był siedzibą rodu Habsburgów i stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto było też ważnym ośrodkiem handlowym oraz centrum kultury i nauki. Mieszkali tu znani artyści, pisarze i muzycy.

 

Wiedeń: co warto zobaczyć?

Co zobaczyć w Wiedniu? Przepiękna architektura, niezwykłe rezydencje austriackich władców, a także liczne muzea i galerie to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje Wiedeń. Zwiedzanie samych najpopularniejszych wśród turystów zabytków, może tu zająć dobre kilka dni.

Belweder – to jeden ze sztandarowych przykładów architektury doby baroku. Rozległy kompleks składający się z dwóch pałaców i wspaniałego ogrodu, był kiedyś letnią rezydencją księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Pałac Schönbrunn – to jedna z najpiękniejszych barokowych rezydencji w całej Europie. Obecny kształt pałac uzyskał za czasów panowania Marii Teresy. Do zwiedzania udostępnionych jest 45 z 1441 komnat. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Lustrzana, gdzie koncert dał sześcioletni Mozart. 

Wiedeńska Opera Narodowa – należy do najważniejszych oper na świecie. Jej okazały gmach powstał w XIX wieku. Zachwyca również bogate wnętrze z marmurową klatką schodową, licznymi malowidłami i rzeźbami.

Hofburg – to jeden z największych kompleksów pałacowych na całym świecie, zajmujący powierzchnię 24 hektarów. W jednym z licznych budynków mieści się muzeum Elżbiety Bawarskiej, słynącej z niezwykłej urody cesarzowej, nazywanej Sisi.

Prater – położony tuż nad Dunajem, rozległy zielony park, powstał w miejscu, gdzie kiedyś rozciągały się cesarskie tereny łowieckie. Po parku można spacerować do woli za darmo, bilety należy wykupić na znajdujące się tam liczne atrakcje np. karuzele czy ogromny Diabelski Młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Kościół św. Karola Boromeusza – wzniesiona na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim budowla, to dzieło wybitnego architekta reprezentującego styl rozwiniętego baroku - Johanna Bernarda Fischera von Erlach. Świątynia została ufundowana przez Karola VI, po zażegnaniu dżumy, która kilkakrotnie nawiedziła Wiedeń w XVIII wieku.