Weekend majowy to znakomita okazja na relaksujący, kilkudniowy wypad w góry, nad morze czy na zagraniczny city break. Szczególnie gdy spojrzymy w kalendarz. Kiedy wypada majówka 2023? W tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada w poniedziałek. Z kolei Święto Narodowe Trzeciego Maja w środę. To oznacza, że jeśli weźmiemy urlop we wtorek, nasz weekend automatycznie wydłuży się o trzy dni, a w najlepszym przypadku nawet o pięć, gdy dostaniemy wolne także w czwartek i piątek.

Gdzie wyjechać na majówkę 2023 i jak w pełni wykorzystać ten czas? Polacy coraz chętniej na przełomie kwietnia i maja decydują się na wycieczki do popularnych europejskich metropolii. W tym roku szczególnie warto rozważyć taką opcję, ponieważ ceny biletów na majówkę 2023 naprawdę zachęcają do zagranicznych wojaży. A nie jest tajemnicą, że to właśnie koszty wyjazdy są głównym czynnikiem przy wyborze kierunków wypoczynek.

Tanie loty na majówkę 2023 (29 kwietnia – 1 maja)

Tanie loty na majówkę 2023 oferują niskobudżetowi przewoźnicy, czyli Ryanair i Wizz Air. Z myślą o was przejrzeliśmy oferty obu przewoźników i wybraliśmy najciekawsze i najtańsze z nich. Na początek proponujemy Szwecję, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z całego świata i która znalazła się w naszym wielkanocnym zestawieniu tanich lotów. W majowy weekend do Sztokholmu dostaniemy się za 89 (!) złotych w obie strony. Wylot 29 kwietnia (sobota), o godz. 19:45 z portu im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Powrót 1 maja (poniedziałek) o 17:55. Lot w jedną stronę trwa niewiele ponad godzinę. 

W tym samym terminie również za niewielkie pieniądze, dolecimy chociażby do Oslo. Ceny biletów za opcję „tam i powrót” oscylują w granicach 150 złotych. Wylot 29 kwietnia o godz. 20:55 z Gdańska (liniami Ryanair). Powrót samolotem Wizz Air 1 maja o 12:30 z lotniska Oslo Torp.

Proponujemy również lot z gdańskiego portu do Belfastu za 232 złote. 

Tanie loty na majówkę 2023 (2 – 4 maja)

Bardzo kuszące ceny biletów lotniczych można znaleźć w dniach 2 – 4 maja. Za 130 złotych z portu w Gdańsku dolecimy w niewiele ponad godzinę do szwedzkiego Göteborga. Z kolei za 157 złotych z lotniska Warszawa-Modlin polecimy do Rygi, stolicy Łotwy. Interesująca wydaje się także oferta lotu do Budapesztu za 240 złotych w obie strony. Wylot we wtorek z Poznania o godz. 18:35; powrót w czwartek w samo południe. 

Innym miastem, które z pewnością zwróci waszą uwagę, jest Praga. Za bilety do stolicy naszych południowych sąsiadów zapłacimy ok. 250 złotych. Wylot z lotniska Kraków-Balice 2 maja o 11:35. Powrót 4 maja o 10:40.

Stavanger, Norwegia / Fot. Getty Images

Osobom, które lubią odkrywać mniej oczywiste kierunki, proponujemy norweskie miasto portowe Stavanger na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Na turystów czeka tutaj między innymi Muzeum Ropy Naftowej przypominające z zewnątrz platformę wiertniczą czy słynna skała Preikestolen z widokiem na fiordyWylot we wtorek o 20:20 z Gdańska; powrót o 18:25. Koszt – 202 złote. 

Tanie loty na majówkę 2023 (4 – 6 maja)

Tym, którzy na majowy wyjazd nie chcą wydawać fortuny, proponujemy termin 4 – 6 maja, gdy ceny biletów lotniczych stanowczo różnią się od tych z początku tygodnia. Za niespełna 90 złotych bezpośrednio z Gdańska polecimy do Malmö w Szwecji. Wylot w czwartek o 13:00; powrót o 14:55. Warto rozważyć również podróż do Hamburga, czyli drugiego co do wielkości miasta Niemiec. Do jednego z najważniejszych portów morskich w Europie dostaniemy się z lotniska Lecha Wałęsy za ok. 160 złotych. 

Warto jednak pamiętać, że im bliżej dnia wylotu, tym większe szanse, że ceny biletów wzrosną. Przypomnijmy, że w 2022 roku Polacy za majówkowe loty w obie strony przeznaczyli średnio 436 zł (ok. 230 zł w jedną stronę). W porównaniu z 2021 r. było to o 16% mniej. Co ciekawe, serwis eSky.pl ustalił także, że w czasie majówki chętniej podróżujemy w parach niż w pojedynkę, a najbardziej obleganymi lotniskami będą porty w Warszawie (w tym również Modlin), Krakowie i Gdańsku.

Źródła: European Travel Commision, eSky.pl, skycanner.pl