Przed nami długi majowy weekend, a więc druga, po Wielkanocy, okazja na relaksujący wypad w polskie góry, nad morze lub na zagraniczny trip. Szczególnie, gdy spojrzymy w kalendarz. Kiedy wypada Majówka 2022? W tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy, przypada w niedzielę. Z kolei Święto Narodowe Trzeciego Maja we wtorek. To oznacza, że jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek, nasz weekend automatycznie wydłuży się o trzy dni, a w najlepszym przypadku nawet o pięć, gdy dostaniemy wolne także w czwartek i piątek.

Jak zatem wykorzystać ten czas w pełni? Polacy coraz chętniej w okresie majówkowym decydują się na wycieczki do popularnych europejskich metropolii, czyli tzw. „city break”. W 2022 roku szczególnie warto rozważyć taką opcję, ponieważ większość państw z początkiem kwietnia zniosła covidowe obostrzenia, które przez ostatnie dwa lata uniemożliwiały sprawne podróżowanie. Paryż, Lizbona, Mediolan, a może Barcelona? Aby nieco ułatwić wam wybór, sprawdziliśmy ceny biletów na majówkę 2022 i najchętniej wybierane kierunki. 

Majówka 2022 za granicą – gdzie warto polecieć?  

Według najnowszego badania Europejskiej Komisji Podróży (European Travel Commision), Polacy są najchętniej podróżującym narodem na Starym Kontynencie. Zostawiają daleko w tyle Niemców, Włochów czy Austriaków, którzy znaleźli się na trzecim miejscu w zestawieniu przygotowanym przez ETC. Jak się okazuje, niemal 80% turystów znad Wisły planuje w najbliższych sześciu miesiącach zagraniczny wyjazd, a ich głównymi celami podróży będą Chorwacja oraz Hiszpania. Szacuje się, że wypoczynek nad Morzem Adriatyckim czy na Półwyspie Iberyjskim może kosztować znacznie mniej niż urlop nad polskim morzem. 

W okresie majówkowym Polacy chętnie podróżują także do gorącej i pełnej atrakcji Italii. Listę najchętniej odwiedzanych metropolii we Włoszech otwierają Rzym, Mediolan i Wenecja – podkreślają eksperci serwisu eSky.pl. W ostatnim czasie prym wiodą również mniej znane miasta jak Bari, Ankona czy Pescara na wschodnim wybrzeżu, gdzie unikniemy tłumów. Więcej o Włoszech przeczytacie w najnowszym numerze magazynu „National Geographic Traveler – Włochy. 15 podróży z życia”, który możecie nabyć już teraz, bez wychodzenia z domu:

Jeśli wylegiwanie się na plaży planujecie zostawić na lato, najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniany chwilę wcześniej „city break”. Według prognoz eSky.pl, tej wiosny polscy turyści zawitają przede wszystkim do Francji, Grecji i Portugalii. Głównym celem podróżujących będą stolice wymienionych krajów. I nie powinno to nikogo dziwić, bowiem zarówno Paryż, Ateny, jak i Lizbona oferują wczasowiczom masę atrakcji, a do tego są gwarancją spędzenia niezapomnianych chwil. 

Ceny biletów na majówkę 2022

Ile zapłacimy za bilety lotnicze w tym roku? Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że podróżowaniem poza sezonem – na przełomie kwietnia i maja – jest korzystne finansowo. W 2022 roku Polacy za majówkowe loty w obie strony przeznaczą średnio 436 zł (ok. 230 zł w jedną stronę). W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to o 16% mniej. 

Co ciekawe, serwis eSky.pl ustalił także, że w czasie majówki chętniej podróżujemy w parach niż w pojedynkę, a najbardziej obleganymi lotniskami będą porty w Warszawie (w tym również Modlin), Krakowie i Gdańsku. Wielu mieszkańców, głównie zachodniej Polski, rozpocznie swoją podróż na lotnisku w Berlinie

Warto jednak pamiętać, że im bliżej dnia wylotu, tym większe szanse, że ceny biletów wzrosną. Duży wpływ na ceny lotów ma także aktualna sytuacja za naszą zachodnią granicą. Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie przez Rosję wiele linii lotniczych zaczęło znacznie podnosić koszty podróży. Przykład? Niemiecka Lufthansa, która podniosła ceny w klasie ekonomicznej o 10 euro, a w klasie biznesowej o 30 euro w przypadku lotów europejskich. 

Źródło: European Travel Commision, eSky.pl, własne.