Polacy, co potwierdzają wszystkie statystyki, coraz częściej podróżują po kraju. Nad Wisłą chętnie wypoczywają również goście z zagranicy, którzy szczególnie upodobali sobie największe metropolie. Prym od lat wiodą Kraków, Warszawa, Wrocław oraz GdańskW kończącym się 2023 roku dużą popularnością wśród zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów cieszył się Lublin. „Stolicę wschodniej Polski” w ostatnich miesiącach odwiedziło rekordowe milion osób. 

Milion turystów odwiedziło Lublin

Władze Lublina powoli podsumowują niezwykle udany dla nich 2023 r. Według danych ratusza, miasto – po raz pierwszy w historii – odwiedziło milion turystów. Tylko od lipca do września do „stolicy wschodniej Polski” przyjechało 567 tys. podróżnych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

– To rekordowy wynik, na który wpłynęło wiele czynników. Nie tylko liczne wydarzenia organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale również skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, intensywne działania podmiotów lokalnego sektora turystyki czy coraz lepsza dostępność komunikacyjna Lublina – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. 

I dodaje: – Bardzo cieszę się, że nasze miasto jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży i mam nadzieję, że kolejne miesiące będą przynosiły jeszcze lepsze statystyki. 

Milion turystów odwiedziło Lublin w 2023 r. (fot. Miasto Lublin/Mat. prasowe)

W 2023 roku Lublin stał się celem podróży dla 434 tys. naszych rodaków. Odwiedzający jednodniowi stanowili 177 tys. Z kolei turystów, którzy korzystali z noclegu, było 257 tys. Niemal połowa z nich spędziła w stolicy woj. lubelskiego od 2 do 4 nocy, 34% podróżujących zaglądała do miasta tylko na jedną noc, a 15% zdecydowała się na dłuższy urlop (5-7 nocy).

Lublin – jak przystało na miasto studentów – niezmiennie cieszył się największą popularnością wśród osób młodych do 30. roku życia (48,5%). Dane za III kwartał tego roku wskazują, że najczęściej „stolicę wschodniej Polski” odwiedzają turyści z Lubelskiego (172 tys.) i Mazowsza (155 tys.). 

Które atrakcje przyciągnęły najwięcej zwiedzających? W czołówce znalazły się: 

  • Zamek Lubelski,
  • Stare Miasto,
  • Krakowskie Przedmieście,
  • Plac Litewski z fontanną multimedialną,
  • Archikatedra Lubelska z Wieżą Trynitarską
  • oraz Ogród Saski.

Zagraniczni turyści pokochali Lublin

Lublin coraz chętniej odwiedzają również zagraniczni turyści. Od lipca do września 2023 r. do miasta przyjechało 133 tys. gości z zagranicy, a więc aż trzynastokrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2022. Z danych lubelskiego ratusza wynika, że najliczniejszą grupę stanowili Niemcy (53 tys.), Izraelczycy (18,5 tys.), Brytyjczycy (14,5 tys. osób), Białorusi (11 tys.) oraz Amerykanie (6 tys.). 

Dodajmy, że cały Lubelski Obszar Metropolitalny w sezonie turystycznym odwiedziło 800 tys. osób z kraju i zagranicy. To dwukrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. 

O tym, że Lublin zdobył uznanie zagranicznych turystów, a dokładnie brytyjskich dziennikarzy, informowaliśmy już w lipcu. Wówczas na łamach dziennika „The Guardian” pojawił się artykuł poświęcony stolicy Lubelszczyzny. Autorka publikacji, Neelam Tailor, przyznała, że w mieście za sprawą urokliwych uliczek oraz klimatycznych kamienic i kawiarni panuje prawdziwy włoski klimat. 

– Budynki w pastelowych kolorach z ozdobnymi białymi gzymsami i imponującymi frontami. Tętniące życiem restauracje połączone sznurami bajkowych światełek. Renesansowe rezydencje sąsiadują z gotyckimi zamkami i klubami techno. Jestem zauroczona – brzmiał fragment artykułu. 

„The Guardian” uznał Europejską Stolicę Młodzieży 2023 za „imprezową stolicą Polski”. 

Źródło: Miasto Lublin