Gdzie wybrać się na city break w Europie? Dzięki połączeniu kolejowemu z Warszawy i Poznania, na popularności zyskuje Berlin. Wśród powodów, dla których warto odwiedzić stolicę Niemiec, często wymieniana jest kuchnia. Smaki stolicy Niemiec to nie tylko curry wurst czy kebab. Kilkumilionowa metropolia przyciąga kucharzy z całego świata, a wraz z nimi dania zupełnie innych od europejskich. Opcje wegańskie można znaleźć już nie tylko w restauracjach, ale też budkach ze street foodem.

Najciekawsze muzea w Berlinie

Jestem w Mitte, centralnej dzielnicy Berlina. Od nowo poznanych berlińczyków dowiaduję się, że to „kulinarno-hipsterskie zagłębie” miasta. I rzeczywiście, nie trudno tu trafić na klimatyczne knajpki i kawiarenki. Nie ma ich co prawda tak wiele, jak na Kreuzbergu, ale wystarczy, żeby nie nudzić się wieczorem.

Mitte to też świetna baza wypadowa dla zainteresowanych berlińskimi muzeami. Spacer z mieszkania przy Oranienburger Straße na Wyspę Muzeów zajmuje mi niecały kwadrans. W kompleksie muzealnym na rzece Sprewie można spędzić cały weekend. Ba, śmiało można zaplanować nawet i kilka dni. Przyjemności dobrze sobie jednak dawkować. Które muzea w Berlinie warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Humboldt Forum – podróże w czasie i nie tylko

Humboldt Forum to nowość na mapie miasta, ale nie do końca. Muzeum otwarte w lipcu 2021 roku mieści się w w zrekonstruowanym pałacu królewskim. Historycznie urzędowali tam władcy Brandenburgii i królowie Prus. Jego odbudowa wzbudzała kontrowersje, ale Humboldt Forum szybko stało się kolejną już wizytówką miasta.

Historia i architektura zobowiązują – w środku jest jeszcze ciekawiej. Jeden dzień może nie wystarczyć na obejście wszystkich wystaw, a na pewno nie wystarczy na zapoznanie się ze wszystkim eksponatami. Ekspozycje etnograficzne zostały podzielone na kontynenty. Przez godzinę przemierzam obie Ameryki. Między pióropuszami i totemami znajdują się multimedialne ekrany. Można na nich nie tylko poczytać o historii rdzennych ludów, ale też wysłuchać opowieści ich potomków. Ogrom zbiorów – od Kanady po Peru – może przyprawić o zawrót głowy.

Na zainteresowanych historią Berlina czeka ekspozycja poświęcona przemianom miasta. Nie brakuje tam ciekawostek i nawiązań do współczesności niemieckiej stolicy, w tym do kultury techno.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Pergamońskie?

Spacerując po Muzeum Pergamońskim w Berlinie, co chwilę przypominam sobie lekcje historii ze szkoły podstawowej. Nareszcie mam okazję zobaczyć budowle, o których czytałem jako dziecko. Gwoli ścisłości, częściowo są to rekonstrukcje, ale i tak robią ogromne wrażenie. Chociażby brama Isztar z Babilonu. W muzeum znajduje się też Ołtarz Pergamoński, ale z powodu renowacji obiektu tymczasowo nie jest udostępniony zwiedzającym.

Rekonstrukcja bramy Isztar w Muzeum Pergamońskim / fot. Atlantide Phototravel/Getty Images

Dalsza wycieczka mija mi pod znakiem sztuki islamskiej. W południowym skrzydle muzeum mieści się jeden z najstarszych zbiorów tego rodzaju na świecie. W gablotach widzę eksponaty między innymi z Egiptu, Iranu czy Indii. Wystawa obejmuje różne dyscypliny sztuki, w tym rzemiosło artystyczne, biżuterię i architekturę. Najdłużej stoję przy niszach modlitewnych z meczetów Turcji i Iranu. Ornamenty jakby hipnotyzowały mnie i innych zwiedzających.

Sztuka współczesna

Muzea w Berlinie są poświęcone nie tylko dawno minionym wiekom. Przewodnik zachęca mnie do wizyty w Neue Nationalgalerie, czyli Nowej Galerii Narodowej. Obiekt wyróżnia się już z zewnątrz. Budynek z końcówki lat 60. ubiegłego wieku jest niemal w całości przeszklony. Na wystawach prezentowana jest sztuka XX i XXI w. Zarówno rzeźba, jak i malarstwo.

Neue Nationalgalerie w Berlinie / fot. John Harper/Getty Images

Neue Nationalgalerie została ponownie otwarta latem 2021 r. i szybko stała się jednym z najgorętszych miejsc na kulturalnej mapie Berlina. Na zwiedzających czekają dzieła sztuki nie tylko z Europy, ale też Ameryki. Można je oglądać w przeszklonej sali, przestrzennych piwnicach oraz na tarasie i w ogrodzie.

Muzea w Berlinie, które warto odwiedzić

Hitem ostatnich miesięcy jest też nowe Muzeum Samurajów. To największy taki obiekt poza Japonią i pierwszy w Europie. Peter Janssen od lat zbierał cenne przedmioty, w tym zbroje, hełmy i miecze samurajskie. Postanowił podzielić się swoją pasją ze światem, a trzeba przyznać, że ma czym.

Topografia Terroru to jedno z najbardziej znanych i najważniejszych muzeów w Berlinie. Obiekt znajduje się w byłej głównej siedzibie Tajnej Policji Państwowej Gestapo. Składa się z trzech części: otoczenia budynku z Murem Berlińskim, wystawy w środku poświęconej przywódcom i ofiarom terroru niemieckiego oraz centrum dokumentacji.