Schronisko Luční bouda, zwana także Wiesenbaude, Stará česká, Bílá lub Stará Rennerova bouda, stało na swoim miejscu prawdopodobnie już w drugiej połowie XVI wieku. Obecnie nadal przyjmuje turystów, ale jest to już hotel.

Dzieje schroniska w czeskich Karkonoszach

Jego historia sięga XVI wieku. Zgodnie z legendą, przed wojną trzydziestoletnią dwaj synowie hrabiego pokłócili się o spadek. Młodszy uciekł w góry. Jednak przecenił swoje możliwości przetrwania w surowych górskich warunkach

Okolice schroniska Luční bouda to świetne miejsce na biegówki / Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše

Starszy brat odnalazł go chorego i wycieńczonego w małej chatce, naprędce skleconej z gałęzi. Następnie zabrał w bezpieczne miejsce w dolinie. Na pamiątkę szczęśliwie zakończonej historii bracia wybudowali na górze drewnianą chatę, która miała służyć jako schronienie dla wędrowców. 

Jest też inna legenda o powstaniu tego słynnego schroniska czeskich Karkonoszy. Według niej schronisko zbudowało młode małżeństwo, związane z ruchem braci czeskich, które uciekło przed prześladowaniami za wiarę. Osiedliło się wysoko w górach.

Złożona historia schroniska górskiego

Co wiemy na pewno? W czasie remontu w 1869 roku odkryto kamień węgielny z wygrawerowaną datą 1623. Można ją zatem uznać za jego początek. Budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Prawdopodobnie około 1830 roku mieściła się tam przez pewien czas wytwórnia fałszywych pieniędzy. W drugiej połowie XIX wieku schronisko było już popularne wśród turystów wędrujących po Karkonoszach, a przede wszystkim tych wspinających się na Śnieżkę. 

Na dachu Luční boudy zamontowano nawet dzwon, który budził mieszkańców, aby nie przegapili wyjątkowego wschodu słońca na najwyższej czeskiej górze. Luční bouda stała się ulubionym miejscem artystów, pisarzy i innych sławnych osób. Jej gośćmi byli między innymi: Karel Hynek Mácha, Vítězslav Hálek, malarz Quido Mánes, Franciszek Józef czy generał Ernst Gideon von Laudon. Obserwacje meteorologiczne prowadził z kolei przyrodnik Kryštof Haering.

Jesień też jest piękna w okolicach schroniska Luční bouda / Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše

W 1938 r. schronisko częściowo zniszczył pożar. Kolejno, w ciągu dwóch lat odbudował je niemiecki Wehrmacht. W odbudowanym schronisku Niemcy otworzyli ośrodek szkoleniowy, ale na szczęście nie mieli czasu na realizację planów dalszej rozbudowy. Zgodnie z nimi miał powstać tam kompleks na planie swastyki, mogący pomieścić 2000 osób.

W 2004 roku zdewastowany budynek kupiła prywatna firma, która urządziła tam hotel. Od 2012 warzone jest tutaj nawet piwo.

Atrakcje w czeskich Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy (Krkonošský národní park) jest uważany za jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Europie Środkowej. Istnieje od 1963 roku. Karkonosze wpisano też na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Jest to unikatowa mozaika ekosystemów, które pozostały tu po działalności lodowca tysiące lat temu.
Nad pasmem góruje „czeski Matterhorn – najwyższa góra w Czechach – Śnieżka (Sněžka).

Siedziba parku znajduje się w mieście Vrchlabí, gdzie w pięknych pomieszczeniach klasztoru Augustynianów i czterech zabytkowych domach na rynku (náměstí Míru) znajduje się Muzeum Karkonoskie (Krkonošské muzeum). 

Gdzie jeszcze warto się wybrać? Można wyruszyć na przykład trasą przez Obří důl na Śnieżkę (Obřím dolem na Sněžku). Jest wymagająca trasa, ale warto się trochę zmęczyć, aby w nagrodę podziwiać krajobraz bardzo przypominający alpejski.

Można też przejść się Trasą Przyjaźni Polsko-Czeskiej (Cestou česko-polského přátelství), przebiegającą po granicy państwowej. Do zobaczenia po drodze są głębokie przepaście Jam Śnieżnych, magiczne górskie torfowisko i kwitnące łąki pełne przepięknych górskich kwiatów. Ciekawą propozycją jest też wędrówka do źródła potężnej rzeki Łaby. Można do niej dotrzeć popularną drogą prowadzącą w Łabskim Kotle (Labským dole). Po drodze roztacza się widok na największy wodospad w Republice Czeskiej – Panczawy (Pančavský).

Źródło: VisitCzechia.