Samotne podróże w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność, a grono ich zwolenników stale się powiększa. ​​​​Tanie linie lotnicze Wizz Air ​z myślą o osobach preferujących wyjazdy w pojedynkę przygotowały ranking najlepszych kierunków dla podróżujących solo. Zestawienie powstało w oparciu o dane portalu TripAdvisor, gromadzącego opinie internautów o obiektach noclegowych, restauracjach czy atrakcjach turystycznych danego miasta. 

Najlepsze kierunki na podróż solo. Wśród nich Kraków

Opublikowany przez węgierskiego przewoźnika ranking najlepszych kierunków na podróż solo obejmuje 20 destynacji z największym odsetkiem pięciogwiazdkowych recenzji od singli i singielek. I tak listę otwiera grecka „Wyspa Słońca”. 76% wszystkich opinii wystawionych przez osoby wypoczywające w pojedynkę na Rodos stanowiły maksymalne oceny.

Drugą pozycję zajął popularny w sezonie wakacyjnym Split w południowo-zachodniej części Chorwacji (73%). Podium uzupełniły ex aequo portugalskie Faro i największe miasto Turcji, czyli Stambuł (67%). Na kolejnych miejscach uplasowały Florencja, Londyn, Rejkiawik, Sewilla, Valetta, Nicea, Lucerna, Warna i Ryga. Czołową dziesiątkę zamknęły Brugia w Belgii, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy – Kowno oraz Kraków, uzyskując ogólny wynik 57%. 

Dawna stolica Polski wyprzedziła m.in. Pragę i Budapeszt. Co ciekawe, w rankingu zabrakło najbardziej romantycznych miast w Europie, na ogół kojarzonych z zakochanymi parami. Mowa o Paryżu, Rzymie, Wiedniu czy Lizbonie, która w 2023 r. wyprzedziła stolicę Francji i została nowym walentynkowym hitem turystycznym.

– Jednym z najbardziej niezawodnych sposobów uzyskania przez podróżnych informacji na temat miejsca docelowego jest zapoznanie się z doświadczeniami innych wczasowiczów, którzy byli tam już wcześniej. Dlatego zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest oparcie naszego rankingu na opiniach pozostawionych przez osoby, które także podróżowały samotnie – podkreśla Andras Rado, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej Wizz Air, cytowany przez „Daily Mail”. 

Dodajmy, że lista miast ujętych w raporcie Wizz Air została sporządzona na podstawie 100 najlepszych miast w 2019 r. według firmy Euromonitor International Euromonitor oraz przygotowanego przez magazyn „Holidu” zestwienia europejskich miast z największą liczbą turystów.

Samotne podróże po Europie – gdzie warto pojechać?

Najlepsze kierunki na podróż solo według Wizz Air i TripAdvisor:

 1. Rodos (Grecja) 
 2. Split (Chorwacja)
 3. Faro (Portugalia), Stambuł (Turcja)
 4. Florencja (Włochy)
 5. Londyn (Wielka Brytania)
 6. Rejkiawik (Islandia), Sewilla (Hiszpania)
 7. Valetta (Malta), Nicea (Francja)
 8. Lucerna (Szwajcaria)
 9. Warna (Bułgaria), Ryga (Łotwa)
 10. Brugia (Belgia), Kowno (Litwa), Kraków (Polska)
 11. Bukareszt (Rumunia)
 12. Praga (Czechy), Budapeszt (Węgry), Roosendaal (Niderlandy) 

Kraków ponownie doceniony 

Kraków regularnie od lat pojawia się w zestawieniach najpopularniejszych europejskich kierunków podróży. W 2023 r. stolica Małopolski – po raz trzeci z rzędu – uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych miejsc na Starym Kontynencie na zimowy wyjazdprzygotowanym przez platformę Discover Cars. „Miasto Królów” znalazło się także na czele opracowanej przez brytyjski dziennik „Daily Mail” listy najlepszych kierunków na tzw. city break w Europie

 Miasto szczyci się bogactwem historycznych klejnotów, od słynnego Zamku Królewskiego na Wawelu po wieżę ratuszową [...] Turyści mogą spędzić godziny, chłonąc niezwykłą atmosferę na średniowiecznym rynku, największym tego typu w Europie, lub udać się na zwiedzanie tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej – czytamy na stronie dziennika.

Ponadto Kraków zajął trzecią pozycję – tuż za Atenami i Lizboną – w rankingu platformy Holiday Cars – „Top 10 Best Places to Visit In Europe”, czyli najlepszych miejsc do zwiedzenia w Europie. 

Źródła: dailymail.co.uk, archiwum reakcji.