Miasto królów ściąga do kraju turystów z całej Europy, a nierzadko ze znacznie dalszych zakątków świata. Można odwiedzać je wielokrotnie, a i tak nie uda się poznać wszystkich jego tajemnic. Dokładnie tak, Kraków nie zaskakuje wyłącznie przy okazji pierwszej wizyty.

Nie ulega wątpliwości, że nawet najsłynniejsze ze wszystkich polskich miast wciąż skrywają wiele tajemnic, o których większość osób nigdy nie słyszała. Udowadniają to choćby ciekawostki o Warszawie. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa. Stolica Małopolski fascynuje na wiele sposobów, tym bardziej, że pomiędzy najbardziej popularnymi atrakcjami turystycznymi, skrywa także te mniej oczywiste, o których nie każdy słyszał.

Ciekawostki o Starym Mieście w Krakowie

Krakowskie Stare Miasto często jest nazywane pomnikiem kultury narodu polskiego. To właśnie tam zgromadzone są najwspanialsze zabytki i dzieła sztuki, które pamiętają wielowiekową historię miasta. 

 • W 1978 roku Stare Miasto w Krakowie (wraz z Wawelem i Stradomiem) zostało wpisane na listę UNESCO. Był to jeden z pierwszych 12 obiektów, które zostały w ten sposób uhonorowane.
 • Miejsce na liście UNESCO nie jest jedynym wyróżnieniem, jakie przyznano Staremu Miastu. W 1994 roku uznano je za pomnik historii, wraz z Piaskiem, Pogórzem, Nowym Światem, Stradomiem, Kazimierzem i Wawelem.
 • Planty otaczające Stare Miasto powstały w miejscu dawnej fosy.
 • Sercem Starego Miasta jest Rynek Główny. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że ten słynny plac (o powierzchni ok. 40 tys. m kw.) jest największym rynkiem miejskim w Europie. To nieprawda. Krakowski Rynek Główny ma konkurencję nie tylko w Europie, ale także w Polsce. Większe place znajdują się choćby w Olecku (ponad 64 tys. m kw.) i Latowiczu (ok. 43 tys. m kw.).
 • Kazimierz to jedna z najbardziej charakterystycznych części Starego Miasta. Warto jednak wiedzieć, że to piękne osiedle nie zawsze było częścią Krakowa. Od XIV stulecia do przełomu XVIII i XIX w. był samodzielnym miastem Korony Królestwa Polskiego, którego granice wyznaczała nieistniejąca już odnoga Wisły.
 • W miejscu, w którym dziś znajduje się pl. Wolnica, kiedyś mieścił się Rynek w Kazimierzu. Dziś tego nie widać, ale w czasach swojej świetności był niemal tak duży, jak Rynek Główny w Krakowie.
 • Kazimierz przez wiele lat popadał w niełaskę, a przez mieszkańców Krakowa był uważany za „dzielnicę slumsów”. Ta sytuacja zmieniła się dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku.
 • W trakcie zwiedzania Krakowa uważni obserwatorzy z całą pewnością dostrzegli nóż zawieszony w krakowskich Sukiennicach. Ten przedmiot znalazł się tam nie bez przyczyny. To forma przestrogi, nawiązująca do historii budowniczych kościoła Mariackiego. Między braćmi konstruującymi kościelną wieżę miało dojść do sprzeczki, w wyniku której jeden uśmiercił drugiego, a następnie odebrał sobie życie.

Ciekawostki o Wawelu

Wawel to bez wątpienia jedna z największych pereł Małopolski. Dawna siedziba władzy świeckiej i kościelnej, dziś jest największą atrakcją turystyczną miasta.

 • Przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej można zauważyć masywne kości. Jak głosi legenda, są to szczątki smoka wawelskiego, a gdy spadną z łańcucha, nastąpi koniec świata. Warto wiedzieć, że apokalipsa raczej nam nie grozi, tym bardziej, że kości nie pochodzą od żadnego mitycznego potwora, a od trzech gatunków: mamuta, nosorożca i walenia.
 • Początki osadnictwa na Wawelu sięgają środkowego paleolitu. Około 100 tys. lat p.n.e. to miejsce prawdopodobnie było jednym z ośrodków władzy Wiślan.
 •  Etymologia nazwy „Wawel” nigdy nie została dokładnie określona. Niektórzy badacze wskazują, że wywodzi się do słów odnoszących się do geologicznej budowy skał, z których powstało wzgórze: „wąwel”, „wądół” lub „wąwał”. Inni są zdania, że słowo „wąwel” oznaczało „wyniosłość pośród mokradeł”.
 • Według jednej z legend, na Wawelu znajduje się tajemnicze miejsce mocy. W nieistniejącym już kościele św. Gereona miał znajdować się „cudowny kamień” o magicznych właściwościach.
 • O klątwie Tutenchamona słyszał chyba każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podobne wydarzenia miały miejsce także w Polsce. Krypta Kazimierza Jagiellończyka nie była otwierana od 1492 roku, czyli od pochówku władcy. Zmieniło się to 19 maja 1973 roku. Tego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie komory grobowej. Warto jednak wspomnieć, że badacze pierwszy raz zajrzeli do krypty nieco wcześniej, bo 13 kwietnia. Był to piątek. Po ponownym uroczystym pogrzebie Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki nastąpiła seria tajemniczych zgonów osób, które uczestniczyły w badaniach. W ciągu 11 lat zmarło 19 badaczy, którzy w chwili otwarcia znajdowali się najbliżej krypty. Klątwa Jagiellończyka? Otóż, nie. Naukowców zabiły grzyby i bakterie, które znajdowały się w grobowcu.

Ciekawostki o zabytkach Krakowa

Z czego słynie miasto Kraków? Przede wszystkim ze wspaniałych zabytków, które do stolicy Małopolski ściągają turystów z całego świata.

 • Dzwon Zygmunt, który w 1520 roku wykonał ludwisarz Hans Beham z Norymbergi, jest uruchamiany ręcznie. Obsługuje go od 8 do 12 ludzi. Taki przywilej ma jedynie 28 dzwonników zrzeszonych w Bractwie Dzwonników Zygmunta.
 • Jedno z najdroższych muzealiów w Polsce można podziwiać właśnie w Krakowie. Mowa o obrazie „Dama z gronostajem” pędzla samego Leonarda da Vinci, który jest wystawiany w Muzeum Narodowym w Krakowie. To wyjątkowe dzieło jest ubezpieczone na zawrotną kwotę 300 mln. euro!
 • Po średniowiecznych fortyfikacjach Krakowa zostało niewiele śladów. Jednym z ocalałych zabytków jest Brama Floriańska. Gdyby nie inicjatywa profesora Feliksa Radwańskiego, także ta konstrukcja zostałaby zburzona z polecenia cesarza Józefa II.
 •  Pożary wielokrotnie trawiły Zamek Królewski.  Do największych zniszczeń doszło w 1499, 1536, 1595, 1649 i 1702 roku.

Ciekawostki historyczne o Krakowie

Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce. Nic więc dziwnego, że historia tego niezwykłego miejsca dosłownie obfituje w intrygujące tajemnice i ciekawe fakty.

 • Powszechnie uważa się, że lokacja Krakowa nastąpiła na mocy dokumentu wydanego w 1257 roku. Badacze są jednak zdania, że Kraków uzyskał prawa miejskie przynajmniej 30 lat wcześniej, w czasach Leszka Białego.
 • W XX-leciu międzywojennym Kraków słynął jako... miasto rozpusty. W mieście działało wiele domów publicznych, a na niemal każdej ulicy można było natrafić na prostytutkę. Od 1919 roku takie przybytki nie mogły działać legalnie, ale władze miasta dawały na to ciche przyzwolenie.
 • Wodociągi działały w Krakowie już w XIV wieku. Doprowadzały wodę pitną do miejskich studni, z których mieszkańcy miasta mogli bez przeszkód korzystać. 

Inne ciekawostki o Krakowie

Jeden wpis to zdecydowanie za mało, żeby wymienić wszystkie ciekawe fakty na temat Krakowa. Jeżeli wciąż czujesz niedosyt, poniżej znajdziesz kolejną garść zaskakujących informacji o tym wspaniałym mieście.

 • Na krakowskim Pogórzu (a dokładnie – na ulicy Tatrzańskiej) znajduje się mało znana atrakcja – schody pomalowane wszystkimi kolorami tęczy. Nic specjalnego? Być może, ale przy odrobinie kreatywności, na szczycie schodów można wykonać wspaniałe ujęcie. W końcu na fotografiach z Krakowa nie muszą znajdować się wyłącznie zabytki.
 • Będąc w Krakowie, warto odwiedzić kamieniołom Liban. To właśnie tam Steven Spielberg kręcił niektóre sceny do słynnego filmu „Lista Schindlera”.
 • Skąd wzięła się osobliwa nazwa tego miejsca? Wbrew pozorom, nie ma ona nic wspólnego z niespokojnym krajem na Bliskim Wschodzie. To nawiązanie do XIX-wiecznego właściciela tego terenu – firmy Liban i Ehrenpreis.
 • W Krakowie organizowana jest największa jamnicza parada na świecie. Mowa o „Marszu jamników” – wydarzeniu, którego organizatorem jest Radio Kraków. Niemal każdego roku (w ostatnich latach wydarzenie było odwoływane ze względu na panującą pandemię), na początku września sympatyczne czworonogi wyruszają wraz ze swoimi właścicielami spod Barbakanu i podążają ulicą Floriańską w kierunku Rynku Głównego.
 • Nie tylko Kazimierz, ale także Nowa Huta kiedyś była samodzielnym miastem. Wzorcowe miasto socrealistyczne włączono do granic Krakowa w 1951 roku, czyli po dwóch latach od rozpoczęcia budowy.
 • W Krakowie mieści się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Kajakowego. Sportowcy trenują na Torze Kajakarstwa Górskiego przy ulicy Kolnej.
 • Wśród anglojęzycznych turystów dużą popularnością cieszy się kamienica o nazwie Boner Palace. Nie jest to jednak dobra sława. Pierwszy człon nazwy tego obiektu nawiązuje do nazwiska dawnego właściciela kamienicy, ale w angielskim slangu słowo „boner” oznacza „sztywny penis”.