Paryż jest na tyle interesującym miastem, że informacje na jego temat mogłyby zapełnić cały ranking obejmujący ciekawostki o Francji. Warto więc poświęcić mu osobny wpis, by w pełni przybliżyć zaskakujące fakty na temat tej niezwykłej metropolii. Trzeba bowiem wiedzieć, że miasto nad Sekwaną skrywa wiele ciekawostek, o których nie wspomina się w popularnych przewodnikach turystycznych.

Ciekawostki o kulturze Paryża

Paryż to polityczne i ekonomiczne serce Francji. Stolica kraju jest też jego najważniejszym ośrodkiem kulturalnym. To właśnie tam działają najsłynniejsze domy mody. Nie można też nie wspomnieć, że Paryż inspiruje sławnych malarzy, poetów, prozaików i filmowców.

 •  W Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy. Wydarzenie to miało miejsce 28 grudnia 1895 roku, w Salonie Indyjskim mieszczącym się w piwnicy Grand Café.
 • Paryż to idealny plan filmowy, nie tylko ze względu na tamtejsze zabytki i architekturę. Jeżeli ekipa filmowa nie kręci w muzeum, ogrodzie czy na basenie, nie musi uiszczać żadnej opłaty na rzecz miasta.
 • Mona Liza pędzla Leonarda da Vinci to najczęściej oglądany obraz w paryskim Luwrze. Trzeba jednak wiedzieć, że w najsłynniejszym muzeum świata najczęściej wystawiana jest kopia tego wyjątkowego dzieła. Oryginał jest po prostu zbyt cenny.
 • Paryż to prawdziwy raj dla osób, dla których idealny urlop to rajd po muzeach. W stolicy Francji działa ponad 170 tego typu placówek.
 • Większość muzeów na całym świecie nie przyjmuje zwiedzających w poniedziałki. Luwr jest wyjątkiem. Paryskie muzeum sztuki jest nieczynne w każdy wtorek. 
 • Najstarsza francuska kawiarnia znajduje się w Paryżu. Mowa o lokalu o nazwie „Le Procope”, założonym w 1686 roku. W swojej historii kafejka gościła wiele znakomitych osobistości. Bywali tam m.in. Wolter, Jean-Jacques Rousseau i Fryderyk Chopin. 
 • Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić kamienicę zlokalizowaną przy Rivoli 59. Na kilku piętrach zgromadzono tam setki obrazów rzeźb i innych dzieł, sygnowanych nie tylko przez amatorów. 
 • Bary, restauracje i kawiarnie to nieodłączny element paryskiej kultury. Czy wiesz, że jeżeli każdego dnia chciałbyś odwiedzić jeden taki lokal, zajęłoby ci to ponad 30 lat?

Ciekawostki o zabytkach Paryża

Zestawienie obejmujące ciekawe informacje o Paryżu nie może nie uwzględniać mało znanych faktów na temat tamtejszych zabytków. Te są znane na całym świecie, ale warto wiedzieć, że mimo iż zostały wielokrotnie opisane, większość z nich skrywa sporo tajemnic.

 • Łuk Triumfalny to jeden z najbardziej znanych zabytków Paryża. Monumentalna budowla jest pokryta licznymi zdobieniami, które stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy historycznej. Każdy uważny obserwator łatwo dostrzeże liczne reliefy, m.in. „Marsyliankę”, „Obronę Francji przed koalicją 1814” czy „Pokój 1815”. Warto jednak przyjrzeć się uważnie temu monumentowi, bo nie brakuje na nim także polskich akcentów. Co skrywa Łuk Triumfalny? Poza nazwami pięciu polskich miejscowości – Gdańska, Ostrołęki, Pułtuska, Lidzbarka Warmińskiego i Wrocławia – dostrzec można także polskie nazwiska. M.in. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i gen. Józefa Zajączka. Te nie są dobrze widoczne, bo zapisano je w formie fonetycznej.
 • Katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków, nie tylko w samym Paryżu, ale i na całym świecie. Pisali o niej najsławniejsi pisarze, malowali ją najwięksi malarze. Monumentalna świątynia to bez wątpienia najdoskonalszy przykład francuskiego gotyku. Jak budowano katedrę Notre Dame? Bez pośpiechu. Cytując Stephena Clarka, „Paryż na kolejne 200 lat stał się wielkim sakralnym placem budowy”.
 • Z czego znany jest Paryż? Niekwestionowaną ikoną miasta jest oczywiście wieża Eiffla. Nie każdy jednak wie, że to nie Gustave Eiffel jest autorem jej projektu. Znany architekt odkupił go od dwóch pracowników swojego biura: Maurice'a Koechlina i Émile'a Nouguiera.
 • Wieża Eiffla nie miała być stałym elementem krajobrazu Paryża. W założeniu obiekt miał być rozebrany po 20 latach.
 • Na wieży Eiffla wyryto 72 nazwiska inżynierów i innych osób, które uczestniczyły w jej tworzeniu.

Ciekawostki turystyczne o Paryżu

Każdego roku, Paryż odwiedza średnio kilkanaście milionów turystów. Czy to niezwykłe miasto może czymś jeszcze zaskoczyć w obliczu tak dużej popularności? Okazuje się, że tak!

 • „Kod Leonarda da Vinci” to jeden z największych bestsellerów Dana Browna, a filmowa adaptacja słynnej powieści w reżyserii Rona Howarda cieszy się nie mniejszą popularnością niż literacki pierwowzór. Czy wiesz, że w Paryżu możesz wykupić wycieczkę śladami prof. Roberta Langdona i Sophie Neveu, by na własnej skórze poczuć niezwykły klimat intrygującego dzieła?
 • Która z paryskich atrakcji jest najchętniej odwiedzana przez turystów. Wieża Eiffla? Luwr? Ani jedno, ani drugie. Osoby odwiedzające Paryż od zabytków i placówek kulturalnych wolą najsłynniejszy park rozrywki na świecie, czyli Disneyland
 • Wejście do paryskich katakumb zostało zamknięte w 1995 roku, jednak od 2014 roku ich część jest dostępna do zwiedzających. To niezwykłe muzeum można jednak polecić wyłącznie osobom o mocnych nerwach, które rozumieją, że nie jest to typowa atrakcja turystyczna, a miejsce zadumy. Co znajduje się w katakumbach? Szczątki milionów mieszkańców stolicy Francji. Pod koniec XVIII wieku paryskie cmentarze były przepełnione. W obawie przed epidemią, Ludwik XV zakazał pochówków na terenie miasta, a szczątki ok. 6 mln Paryżan złożono w korytarzach dawnego kamieniołomu. 
 • Turystom, którzy zdecydują się na wejście do podziemnego miasta zmarłych, włos zjeży się na głowie jeszcze przed rozpoczęciem wycieczki. Zwiedzających wita brama ozdobiona złowieszczym napisem: „Zatrzymaj się, oto królestwo śmierci”.
 • W każdej z paryskich restauracji można poprosić o darmową szklankę wody. 
 • Niektórzy odwiedzający stolicę Francji doznają tzw. syndromu paryskiego. To zespół objawów psychotycznych, który jest wynikiem rozczarowania faktycznym wyglądem miasta, nie zawsze tak pięknego, jak przestawiają to prospekty i foldery. Syndrom paryski najczęściej dotyka turystów z Azji. 

Ciekawostki historyczne o Paryżu

Historia pisana Paryża sięga I wieku p.n.e. Dzieje miasta to opowieść o jego wzlotach i upadkach, a między znanymi i oczywistymi faktami kryje się wiele ciekawostek.

 • Miasto zostało założone przez celtycki klan Paryzjów. Jego pierwsza nazwa to Lutecja, co można przetłumaczyć jako „mieszkanie pośrodku wody”. 
 • W XVII wieku Paryż zaczęto nazywać „miastem świateł”. Wbrew pozorom, to określenie nie ma nic wspólnego z epoką oświecenia. Ten przydomek nadali stolicy Francji przyjezdni, na których ogromne wrażenie zrobiły latarnie gazowe, rozświetlające paryskie ulice.
 • Nie wszyscy przyjeżdżający zdają sobie sprawę, że współczesna stolica Francji ma niewiele wspólnego z historycznym Paryżem. W 1852 roku cesarz Napoleon III zarządził wielką przebudowę miasta. Do 1871 roku wyburzono i zbudowano na nowo niemal połowę wszystkich budynków i przekształcono ok. 60 proc. powierzchni miasta.
 • Na przestrzeni wieków Paryż był sceną wielu konfliktów o charakterze politycznym i społecznym. Jednym z najważniejszych była Wielka Rewolucja Francuska, ale niechlubne miano najkrwawszego należy się Komunie Paryskiej.

Inne ciekawostki o Paryżu

Przedstawione ciekawostki o Paryżu nie zaspokoiły jeszcze twojego głodu wiedzy? Poniżej znajdziesz garść kolejnych informacji na temat stolicy Francji.

 • Uniwersytet Paryski to druga najstarsza uczelnia w Europie.
 • Każdy kierowca, który miał okazję przemieszczać się samochodem po ulicach Paryża przyzna chyba, że to miasto jest prawdziwym komunikacyjnym koszmarem. Nic dziwnego, bo tamtejsze władze mają dość osobliwe podejście do kwestii związanych z organizacją ruchu drogowego. Trzeba bowiem wiedzieć, że do 2012 roku w Paryżu był tylko jeden znak STOP, w dodatku ustawiony przy wyjeździe z terenu prywatnego. Ten został jednak usunięty i obecnie w stolicy Francji nie ma żadnego STOP.
 • Skoro o ruchu ulicznym mowa, pod koniec 2016 roku władze Paryża wprowadziły zakaz poruszania się dla połowy pojazdów. Podstawą egzekwowania przepisu stała się ostatnia cyfra numeru rejestracyjnego. W parzyste dni obowiązywał zakaz poruszania się dla pojazdów z nieparzystą cyfrą i odwrotnie. Ta decyzja była podyktowana ogromnym zanieczyszczeniem powietrza w mieście.
 • Aż 38 miejscowości na całym świecie nosi nazwę Paryż. Jedna z nich znajduje się nawet w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Każdy może fotografować wieżę Eiffla nocą, o ile nie robi tego w celach komercyjnych. Jeżeli fotograf chce czerpać zyski ze zdjęcia lub umieścić je w swoim portfolio, musi wystąpić o specjalną zgodę.