Polskie miasto po raz kolejny zostało zauważone przez zagraniczny portal. Po Lublinie i Wrocławiu, przyszła pora na Kraków. Dawna stolica Polski znalazła się wśród najlepszych miejsc do zwiedzenia w Europie. W przygotowanym przez Holiday Cars zestawieniu Miasto Królów Polski wyprzedziło takie metropolie jak Budapeszt, Berlin czy Pragę. 

Kraków wśród najlepszych miejsc do zwiedzania 

Kraków w rankingu „Top 10 Best Places to Visit In Europe” uplasował się na bardzo wysokim trzecim miejscu. Sukces cieszy tym bardziej, że stolica Małopolski wyprzedziła największe europejskie metropolie, w tym Rzym, Madryt i Berlin. Autorzy zestawienia w trakcie jego opracowywania brali pod uwagę między innymi koszt trzydaniowego posiłku dla dwóch osób, transferu z lotniska w obie strony, zakwaterowania w trzygwiazdkowym hotelu na dwie noce czy liczbę topowych atrakcji.   

– Pełen historii i kultury Kraków od dawna jest ulubionym celem podróży europejskich turystów. Jest niedrogi, oferuje wiele atrakcji i łatwo się po nim poruszać. Ponadto miasto słynie z niesamowitego jedzenia ulicznego, dzięki czemu za niewielkie pieniądze turyści mają szansę spróbować lokalnej kuchni w klimatycznym otoczeniu. Ale jeśli chcesz zjeść posiłek w restauracji, możesz to zrobić przy ograniczonym budżecie – czytamy na stronie. – Przyzwoity trzydaniowy posiłek dla dwojga (w tym wino) kosztuje średnio około 65 funtów – dodają autorzy raportu. 

Portal nie zapomniał również wspomnieć o pięknych zabytkach miasta – wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starym Mieście, gotyckich kościołach, dzielnicy Kazimierz oraz Auschwitz.  

Przypomnijmy, że w 2022 r. Kraków cieszył się największą popularnością wśród Niemców, Brytyjczyków i Francuzów. Z danych Urzędu Województwa Małopolskiego wynika, że wpływy z turystyki wyniosły 11,2 mld zł, co oznacza wzrost o 3,7% w stosunku do 2021 r. 

Całą Małopolskę w minionym roku odwiedziło blisko 17 milionów turystów. Z tego 10 mln stanowili turyści krajowi, a tylko 730 tys. goście z zagranicy. Jak podkreślają eksperci, dysproporcja wynika przede wszystkim z ciągłego lęku po pandemii i sytuacji za naszą wschodnią granicą.

Właśnie dlatego to nasz kraj otwierała listę turystycznych poleceń CNN na 2023 r. Autorzy zestawienia zachęcali, by odwiedzić Polskę nie tylko ze względu na jej piękno i masę atrakcji, ale także „okazać solidarność z krajem, który okazał solidarność narodowi ukraińskiemu”.

10 najlepszych miejsc do zwiedzenia w Europie

Pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych miejsc do zwiedzenia na Starym Kontynencie według portalu zajęły Ateny. Są one, jak zaznacza portal Holiday Cars, „najtańszym miastem w Europie pod względem wyżywienia i zakwaterowania”. Stolica Grecji wyprzedziła Lizbonę i Kraków, a tuż za podium znalazła się łotewska Ryga. 

Pełen ranking portalu Holiday Cars prezentuje się następująco:

  1. Ateny
  2. Lizbona
  3. Kraków
  4. Ryga
  5. Budapeszt
  6. Praga 
  7. Madryt
  8. Berlin
  9. Dubrownik
  10. Rzym

Źródło: holidaycars.com.