Polska jest piątym co do wielkości krajem w Unii Europejskiej. Mimo ubiegłorocznego spowolnienia wzrostu PKB nadal możemy pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. Pociesza też malejąca inflacja.

Jak przekłada się to na warunki życia w największych polskich miastach? Serwis Business Insider sprawdził to już po raz drugi.

Najlepsze miasta do życia w Polsce

Redakcja przygotowała zestawienie najlepszych miast do życia w Polsce. Lider może zaskoczyć. Nie jest nim już Poznań. Stolica Wielkopolski spadła z pierwszego miejsca na trzecie, które zajęła w tym roku ex aequo z Gdańskiem.

Gdzie więc żyje się najlepiej? Aby odpowiedzieć na o pytanie, eksperci wzięli pod uwagę wskaźniki ekonomiczne i aspekty pozafinansowe opisujące 16 miast wojewódzkich. Były to: stopa bezrobocia, wysokość wynagrodzeń i ceny mieszkań z drugiej ręki. Oraz dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.

Po zsumowaniu składowych okazało się, że najlepsze miasto do życia w Polsce to Olsztyn. Tegoroczny lider w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem awansował o cztery miejsca.

Poniżej pełne zestawienie:

  1. Olsztyn
  2. Lublin
  3. ex aequo: Poznań i Gdańsk
  4. Katowice
  5. Bydgoszcz
  6. Warszawa
  7. Opole
  8. Rzeszów
  9. Szczecin
  10. ex aequo: Wrocław, Gorzów Wielkopolski
  11. Łódź
  12. Kraków
  13. Kielce
  14. Białystok

Dlaczego Olsztyn jest wyjątkowy?

Co ciekawe, Olsztyn wygrał, mimo że nie zajął pierwszego miejsca w żadnej z sześciu ocenianych kategorii. W trzech z nich znalazł się jednak na podium. I tak na przykład jeśli chodzi o dostępność mieszkań – czyli stosunek ich cen do średnich wynagrodzeń – Olsztyn okazał się gorszy jedynie od Katowic.

Stolica Warmii i Mazur zajęła też drugie miejsce pod względem najniższej przestępczości i trzecie, jeśli chodzi o jakość powietrza.

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

Jedną z najważniejszych atrakcji Olsztyna – oraz symbolem miasta – są wieże śródmieścia. Wieczorami są podświetlane, co tworzy wyjątkowy klimat. Które z nich warto uwzględnić podczas spaceru? Na pewno dwie wieże kościoła garnizonowego, wieżę Nowego Ratusza czy wieżę kościoła ewangelickiego.

Za perły architektury uchodzą też wieża zamkowa, wieża bazyliki św. Jakuba, Wysoka Brama oraz najwyższa ze wszystkich wieża kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zainteresowani historią miasta powinni odwiedzić też:

  • Muzeum Archidiecezji Warmińskiej przy ulicy św. Barbary,
  • Stary Ratusz i kamienice,
  • Kościół katedralny pw. św. Jakuba,
  • i Muzeum Nowoczesności.

Źródło: Business Insider.