Urlop nad Bałtykiem z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród obcokrajowców. W poprzednim sezonie wakacyjnym polskie morze upatrzyli sobie szczególnie Czesi, którzy okrzyknęli nasz kraj „nową Chorwacją”. Doceniając nie tylko piękną przyrodę czy liczne atrakcje, ale przede wszystkim dość przystępne ceny.

Do najchętniej odwiedzanych, zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów, nadmorskich kurortów z pewnością można zaliczyć Sopot. To właśnie tutaj, w tym niewielkim mieście położonym między Gdańskiem a Gdynią, znajduje się jedna ze najlepszych plaż świata, co potwierdza najnowszy ranking przygotowany przez portal Beach Atlas. 

Najlepsze plaże świata

Poznaliśmy ranking Golden Beach Award 2024, czyli 100 najlepszych plaż na świecie. Opracowaną przez portal Beach Atlas listę otwiera plaża na wyspie Bora Bora (Polinezja Francuska), gdzie – jak piszą autorzy zestawienia – „twój portfel wzywa pomocy, ale twoje konto na Instagramie krzyczy, że jesteś w niebie”. I dodają: – Zanurz się w krystalicznie czystej wodzie w ciągu dnia, a nocą rób zdjęcia zachodów słońca jak z pocztówki. 

Podium uzupełniły Boulders Beach w Republice Południowej Afryki oraz Waikiki Beach na Hawajach. Tuż za czołową trójką uplasowała słynna Copacabana w Rio de Janeiro i tajska Maya Bay, zamykająca pierwszą piątkę. W TOP 10 znalazły się także: 

  • czarna plaża Reynisfjara na Islandii;
  • szklana plaża w Kalifornii;
  • Jumeirah Beach w Dubaju;
  • Wybrzeże Szkieletów w Namibii;
  • plaża Omaha we Francji. 

– Zazwyczaj poszukiwanie najlepszych plaż koncentruje się na ich atrakcyjności wizualnej – sypkim piasku i czystej, błękitnej wodzie. Nasza oferta wykracza poza konwencjonalność i obejmuje bogatszy wachlarz tego, co czyni plażę niezwykłą – podkreślają twórcy rankingu. 

Plaża w Sopocie wśród 100 najlepszych

Wśród stu propozycji z całego świata nie zabrakło także polskiego akcentu. Na 85. pozycji znalazła się plaża w Sopocie, która przez autorów zestawienia została porównana do znajdującej się na nabrzeżu Brighton najsłynniejszej brytyjskiej plaży. Portal Beach Atlas wyróżnił trójmiejski kurort za wyjątkowy klimat, a także za osiągające ponad pół kilometra długości molo, będące największą tego typu konstrukcją na Starym Kontynencie. 

– Któż by pomyślał, że Polska może poszczycić się tak wspaniałymi plażami. Plaża w Sopocie, nawiązująca klimatem do plaży w Brighton, pełna jest tętniących życiem barów i klubów. Atrakcją jest najdłuższe drewniane molo w Europie, oferujące zapierające dech w piersiach widoki i wyjątkowe doświadczanie Morza Bałtyckiego – czytamy w uzasadnieniu. 

Molo w Sopocie jest najdłuższym drewnianym molo w Europie (Fot. Patryk Kosmider/Shutterstock)

Sopocka plaża w rankingu wyprzedziła m.in. uchodzącą za perłę Karaibów plażę Varadero na Kubie oraz jedną z najsłynniejszych plaż na Dominikanie – Bavaro Beach. Zestawienie Golden Beach Award 2024 zamknęła Love Beach w Nassau na Bahamach. 

Przypomnijmy, że przed rokiem wiele w mediach mówiło się o plaży położonej wzdłuż Półwyspu Helskiego. Wszystko po tym, jak brytyjski dziennik „The Sun” okrzyknął charakterystyczną kosę” mianem „raju na Ziemi”. Ponadto w artykule nie zbrakło także porównań do Scilly, czyli liczącego ponad 16 km kw. archipelagu zlokalizowanego na zachód od wybrzeży Kornwalii.

Źródło: beachatlas.com