Chyba nikt nie ma wątpliwości, że możemy być dumni z kraju, w którym żyjemy. Polska ma niezwykle bogatą historię i wspaniałe dziedzictwo kulturowe, może poszczycić się zróżnicowaną florą i fauną, a przy tym wszystkim błyszczy w wielu dziedzinach gospodarki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie interesujące fakty doczekują się wzmianki w podręcznikach szkolnych.

Można żyć w Polsce od urodzenia, uczyć się jej historii i geografii w szkole, a i tak nasza wiedza na jej temat nigdy nie będzie kompletna. To jednoznacznie dowodzi, w jak niezwykłym kraju mieszkamy. Dokładnie tak, Polska potrafi zaskoczyć, nie tylko kontekście historycznym, ale także przyrodniczym, geograficznym i gospodarczym. Czas zweryfikować, co wiemy o Polsce, a co do tej pory znajdowało się poza naszą wiedzą. Oto wybrane ciekawostki o Polsce.

Ciekawostki przyrodnicze o Polsce

Polska to kraj charakteryzujący się znaczną bioróżnorodnością. Żeby to zobrazować, wystarczy powiedzieć, że nasza flora stanowi ponad 10 proc. flory europejskiej. Na terenie naszego kraju występuje ponad 17 tys. gatunków roślin i ok. 45 tys. gatunków zwierząt. Tak bogate środowisko musi skrywać wiele ciekawostek i tak jest w istocie.

 1. W Polsce żyje najcięższe zwierzę lądowe ze wszystkich zamieszkujących Stary Kontynent. Mowa o żubrze – majestatycznym przedstawicielu rodziny wołowatych. Samice osiągają masę od 320 do 640 kg, natomiast samce – od 440 do 920 kg. 
 2. Góry Świętokrzyskie nie imponują wysokością, ale wiekiem – już tak. Razem z Sudetami, są zaliczane do najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Naukowcy uważają, że ich wypiętrzenie miało miejsce 500 mln lat temu.
 3. Pod względem przyrodniczym, Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych obszarów w Europie. To najstarszy las na Starym Kontynencie i jedyny, w którym do dziś zachowały się pierwotne fragmenty. 
 4. Pustynia Błędowska – największe skupisko śródlądowych piasków w Europie – z roku na rok zmniejsza swój obszar. Nie każdy o tym wie, ale jeszcze 100 lat temu występowały tam fatamorgany i burze piaskowe.

Ciekawostki historyczne o Polsce

Polska historia jest tak samo barwna, jak trudna. Wszyscy jesteśmy świadomi burzliwych dziejów naszego narodu, ale w najgłębszych zakamarkach historii kryją się też fakty, o których nie wszyscy słyszeli. 

 1. Sztokholm był przez chwilę polskim miastem. Nie każdy wie, że w 1598 roku grupa 12 Polaków, którzy ocaleli z katastrofy morskiej, zdobyła szwedzką stolicę bez walki. Jak do tego doszło? Po kolei. Po śmierci Jana III Wazy, jego syn Zygmunt został koronowany na króla Szwecji. Wówczas był to już kraj protestancki. Nowy władca – gorliwy katolik – liczył, że w każdej chwili będzie mógł wprowadzić swoją religię. Inne plany miał Karol Sudermański, brat poprzedniego króla. Chciał, by Szwecja pozostała protestancka i w 1595 roku nakłonił radę, by ta nadała mu status regenta. To skłoniło króla do wysłania Samuela Łaskiego z misją dyplomatyczną. Pierwsza zakończyła się niepowodzeniem, podobnie jak druga. W tej sytuacji konfrontacja zbrojna była tylko kwestią czasu. Królewska flota wyruszyła droga morską, jednak rozproszył ją sztorm szalejący na Bałtyku. 31 sierpnia, Łaski dotarł do Sztokholmu wraz z 11 rozbitkami. Sztokholmskim patrycjuszom oznajmił, że miasto zostaje przejęte w imieniu prawowitego władcy. Niestety, Zygmunt III podpisał traktat Linköping, na mocy którego stracił władzę w całym kraju.
 2. Polacy mieli skolonizować Madagaskar. To nie żart, część obszaru tej wspaniałej wyspy mogła być polską kolonią. Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, szybko zaczęto myśleć o kolonizacji odległych lądów. Nic dziwnego, bo w tamtych czasach statusem mocarstwa cieszyły się kraje, które miały swoje kolonie. Kolejne projekty, m.in. kolonia w Brazylii, kończyły się fiaskiem. W 1937 roku polska delegacja udała się na Madagaskar, który wówczas w całości był francuską kolonią. Niestety, także plan skolonizowania afrykańskiej wyspy zakończył się niepowodzeniem. Nowy rząd Francji nie był zbyt przychylny polskim osadnikom, a ostateczną przeszkodą była hitlerowska napaść na Polskę, która rozpoczęła II wojnę światową. 
 3. W grudniu 1941 roku Polska wypowiedziała wojnę Japonii. Ten niezwykły na swój sposób „konflikt zbrojny” trwał aż do 1957 roku. 7 grudnia 1941 roku wojska japońskie zaatakowały amerykańską bazę wojskową w Pearl Harbor. W następstwie tej agresji, Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii, podobnie jak rządy emigracyjne Holandii, Belgii i właśnie Polski. Rząd japoński uznał jednak, że Polacy działają pod presją Brytyjczyków i nie przyjął naszego „wyzwania”. Formalnie, konflikt trwał niemal 16 lat, a zakończono go podpisaniem układów o przywróceniu normalnych stosunków między Polską a Japonią. Aż do końca żadna ze stron nie wystrzeliła nawet jednego pocisku. 

Ciekawostki geograficzne o Polsce

Wiele godzin zajęć szkolnych poświęca się geografii Polski. Okazuje się jednak, że wiele geograficznych faktów na temat naszego kraju umyka naszej uwadze.

 1.  Jaskinia Wielka Śnieżna, położona w Tatrach Zachodnich, to najdłuższy i najgłębszy tego typu obiekt w kraju. Wszystkie korytarze, które do tej pory udało się odkryć, mierzą ponad 23 km, a różnica wysokości między najwyższym i najniższym punktem przekracza 820 m!
 2. O największych i najgłębszych jeziorach w kraju słyszał chyba każdy, ale o najpłytszych mówi się niewiele. Które z polskich zbiorników wodnych dzierży ten status? To Jezioro Dołgie Małe, znajdujące się na terenie Sowińskiego Parku Narodowego, którego średnia głębokość to zaledwie... 0,7 m.
 3. Mazury są znane jako Kraina Tysiąca Jezior. Trzeba jednak podkreślić, że ta nazwa nijak ma się do faktycznej liczby jezior, które znajdują się w granicach tego regionu. W rzeczywistości jest ich nie 1000, a ponad 2300. 
 4. Suwałki są określane mianem polskiego bieguna zimna, a gdzie w Polsce jest najcieplej? Okazuje się, że tytuł najcieplejszego miejsca w kraju dzierży Tarnów, gdzie średnia temperatura wynosi 8,8 stopnia Celsjusza. To zasługa specyficznego położenia geograficznego. Tarnów jest omiatany przez ciepły wiatr halny, ale pasma wzgórz utrudniają dostęp zimnym masom powietrza.

Ciekawostki gospodarcze o Polsce

Polska gospodarka należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Ten fakt napełnia nas dumą, tym bardziej, że nasz kraj przoduje w wielu dziedzinach.

 1. Polska jest jednym z największych producentów jabłek na świecie. Najczęściej plasujemy się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej i 3.–4. na świecie, choć należy podkreślić, że to zależy od warunków, jakie panują w danym roku. W 2021 roku produkcja tych owoców sięgnęła 4,3 mln. ton.
 2. Nie tylko jabłka są siłą polskiego sadownictwa. Przodujemy także w produkcji malin, agrestu, porzeczek i wiśni.
 3. Polska jest największym eksporterem bursztynu na świecie. Szacuje się, że ok. 80 proc. światowych zasobów tej kopaliny pochodzi właśnie z naszego kraju. To oznacza, że większość ozdób z bursztynem ma polski rodowód.