Końcówka roku to dobry moment na podsumowanie tego, co działo się w krajowej turystyce. Polska w minionych miesiącach były wielokrotnie zauważane i doceniane przez zagraniczne media, o czym informowaliśmy na naszej stronie. Trudno się jednak temu dziwić, bowiem nasz kraj potrafi zachwycić na każdym kroku i wywołać okrzyk zachwytu nawet u najbardziej wymagających turystów. Sprawdź, które polskie miasta szczególnie urzekły zagranicznych dziennikarzy. 

Kraków

Kraków regularnie od lat pojawia się w zestawieniach najpopularniejszych europejskich kierunków podróży. Nie inaczej było w 2023 roku. Dawna stolica Polski już po raz trzeci z rzędu uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych miejsc na Starym Kontynencie na zimowy wyjazdprzygotowanym przez platformę Discover Cars. Sukces jest o tyle większy, że drugie co do wielkości miasto Polski wygrało z topowymi europejskimi metropoliami, jak Paryż, Wiedeń czy Amsterdam

To jednak niejedyne zestawienie, na którego czele znalazł się Kraków. Stolica Małopolski otworzyła także opracowaną przez brytyjski dziennik „Daily Mail” listę najlepszych kierunków na tzw. city break w Europie

 Miasto szczyci się bogactwem historycznych klejnotów, od słynnego Zamku Królewskiego na Wawelu po wieżę ratuszową [...] Turyści mogą spędzić godziny, chłonąc niezwykłą atmosferę na średniowiecznym rynku, największym tego typu w Europie, lub udać się na zwiedzanie tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej – czytamy na stronie dziennika.

Kraków bije rekordy popularności wśród zagranicznych turystów (Fot. Mazur Travel/Shutterstock)

Kraków doceniła również platforma Holiday Cars, która uplasowała byłą stolicę Polski na trzeciej pozycji rankingu „Top 10 Best Places to Visit In Europe”tuż za Atenami i Lizboną. Autorzy zestawienia w trakcie jego opracowywania brali pod uwagę między innymi koszt trzydaniowego posiłku dla dwóch osób, transferu z lotniska w obie strony, zakwaterowania w trzygwiazdkowym hotelu na dwie noce czy liczbę topowych atrakcji.   

Lublin

Rok 2023 okazał się niezwykle udany dla Lublina. Już w listopadzie miejscowe władze informowały, że miasto zanotowało frekwencyjny rekord. Stolicę Lubelszczyzny po raz pierwszy w historii odwiedził milion turystów, z czego tylko od lipca do września odnotowano ich aż ponad 567 tys. To niemal dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

Cieszy również fakt, że uroki wschodniej Polski doceniają coraz częściej zagraniczni goście. Między lipcem a wrześniem do Lublina przyjechało 133 tys. podróżnych spoza kraju, czyli trzynastokrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2022. Prym wiedli nasi sąsiedzi z Niemiec (53 tys.), Izraelczycy (18,5 tys.) oraz Brytyjczycy (14,5 tys.). 

– To rekordowy wynik, na który wpłynęło wiele czynników. Nie tylko liczne wydarzenia organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale również skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, intensywne działania podmiotów lokalnego sektora turystyki czy coraz lepsza dostępność komunikacyjna Lublina – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. 

Zagraniczni turyści pokochali Lublin (Fot. Patryk Kosmider/Shutterstock)

Latem 2023 roku Lublin został dostrzeżony przez redakcję brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Neelam Tailor, autorka publikacji, nazwała największe miasto Lubelszczyzny „imprezową stolicą Polski”. Za jego największy atut uznała niepowtarzalny klimat, zbliżony do tego, który panuje we włoskich miasteczkach. Atmosferę miasta – zdaniem Tailor – budują renesansowe rezydencje, gotyckie budowle, urokliwe uliczki i nastrojowe kawiarnie oraz restauracje. 

– Budynki w pastelowych kolorach z ozdobnymi białymi gzymsami i imponującymi frontami. Tętniące życiem restauracje połączone sznurami bajkowych światełek. Renesansowe rezydencje sąsiadują z gotyckimi zamkami i klubami techno. Jestem zauroczona – brzmi fragment artykułu.

Warszawa

Stolica Polski miała powody do dumy już na początku roku. W lutym Warszawa nagrodzona została prestiżowym tytułem European Best Destination 2023 z rekordową liczbą ponad 142 tys. otrzymanych głosów. Największą polską metropolię wyróżniono ponadto w trzech innych kategoriach – Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa) oraz Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad). 

Warszawa ponownie trafiła na czołówki mediów w listopadzie. Wszystko za sprawą artykułu, który opublikował na swojej stronie niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Nasi zachodni sąsiedzi docenili przede wszystkim zmiany, jakie zaszły w metropolii na przestrzeni ostatnich dekad.

Jak czytamy, jeszcze kilka lat temu mało kto wybierał to miasto jako cel turystyczny. – Stolica Polski stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie – przyznano. 

W 2022 roku stolicę Polski odwiedziło 9 mln osób (Fot. Lukasz Szwaj/Shutterstock)

Wrocław

– Piękny jak Praga i Budapeszt – tak o Wrocławiu na początku grudnia napisał brytyjski dziennik „Daily Express”. Dziennikarze z Wysp zaznaczali, że stolica Dolnego Śląska zachwyca licznymi zabytkami i bogatą historią, a na dodatek nie jest tak oblegana jak inne miasta w Polsce. Oprócz odkrywania atrakcji i zabytków czytelników zachęcono także do poznania lokalnej kuchni, bowiem „Wenecja Północy” oferuje bogatą bazę gastronomiczną.

Wrocław odwiedziła również chorwacka telewizja N1.Wizyta odbiła się w naszych rodzimych mediach szerokim echem. Robert Daczeszin, autor materiału o stolicy województwa dolnośląskiego, przyznał, że choć odbył niejedną wycieczkę po Europie, Wrocław wywarł na nim szczególne wrażenie. Uznał go za jedno z najpiękniejszych miast na Starym Kontynencie. 

Rynek we Wrocławiu to jeden z największych rynków staromiejskich w Europie (Fot. Velishchuk Yevhen/Shutterstock)

Trzecie co do wielkości miasto Polski doceniono też za oceanem. CNN uznało Wrocław za jedno z najbardziej magicznych miejsc w Europie, w których można poczuć świąteczny klimat i odnaleźć ducha Bożego Narodzenia