Londyn to jedno z największych, a zarazem według wielu najciekawszych miast świata. Porywa przede wszystkim jego historia, dziś dostrzegalna na każdym kroku. Z czego słynie stolica Zjednoczonego Królestwa i jakich atrakcji nie można pominąć podczas zwiedzania? Co warto robić bez względu na porę roku i pogodę? Odpowiedzi na te i inne pytania, a także ciekawostki o Londynie, do sprawdzenia poniżej. 

Historia Londynu

Londyn leży w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii. To wielkie miasto, znane dziś doskonale przez turystów i imigrantów z całego świata. Zachwyca niepowtarzalnym klimatem, zabytkami i historią, która zaczyna się u zarania naszej ery. Wykopaliska archeologiczne pokazały, że osadnictwo w tym miejscu istniało już w okolicach roku 43. naszej ery – odkryte pozostałości to rzymska osada z czasów inwazji Imperium na Brytanię.

Aby w pełni zrozumieć fenomen tego miasta, warto na chwilę zagłębić się w najciekawsze wydarzenia z jego długiej historii. Oto wybrane ciekawostki historyczne o Londynie. 

 1. Rzymianie nadali mu nazwę Londinium, która wyraźnie wybrzmiewa do dziś. Oznaczyli też centrum osady Kamieniem Brutusa, który do dziś znajduje się na Cannon Street. Kamień owiany już wielowiekową legendą: ma według wierzeń i porzekadeł zabezpieczać i gwarantować rozwój miasta. W czasach Imperium Rzymskiego Londyn był prężnym, dużym jak na te czasy ośrodkiem i przy tym jednym z bogatszych miast.
 2. Od początku XI wieku Londyn pełnił rolę stolicy kształtującego się państwa, a w wieku XII rozpoczął się jego intensywny rozwój i rozbudowa poza granicę dawnej, rzymskiej osady. Następnie Londyn na dłuższy czas utracił splendor i funkcję stolicy na rzecz królewskiego Winchesteru. Bardzo złym okresem w jego historii był wiek XVII – miasto nawiedziła wtedy rozległa epidemia dżumy i wielki pożar, który strawił jego pokaźną część.
 3. Odbudowa Londynu tchnęła w niego nowego ducha. Została zorganizowana systematycznie i przyniosła powstanie dzieł architektury, które do dziś można podziwiać w mieście. Odradzający się Londyn zyskał w XVIII wieku miano największego miasta Europy. Już u zarania XIX wieku liczba jego mieszkańców przekroczyła milion, a w okresie rewolucji przemysłowej wzrosła aż siedmiokrotnie.
 4. Londyn w czasach rewolucji był miastem kontrastów. Doskonale sportretował go dla nas pisarz i społecznik Charles Dickens. Żyli tutaj ludzie bajecznie bogaci i wpływowi. Londyn został protoplastą dzisiejszego Expo dzięki pierwszej Wystawie Przemysłu Wszystkich Narodów w roku 1851, powstała tutaj także pierwsza linia kolei podziemnej. Jednocześnie nie brakowało ludzi ubogich, żyjących w nędzy, a ich sytuacji nie poprawiał słabo rozwinięty system opieki społecznej. Szacunkowo jedna trzecia mieszkańców miasta żyła w ubóstwie, które określilibyśmy dziś bez wahania jako „skrajne”.
 5. Wiek XX był kolejnym przełomowym dla Londynu. Zarówno podczas I jak i II wojny światowej miasto było intensywnie bombardowane, co skutkowało licznymi zniszczeniami. Mimo tego dziś Londyn nadal zachwyca przyjezdnych i nie pozostawia nikogo obojętnym. Historia Londynu opowiada historię wielkich miast. To tutaj po raz pierwszy pojawił się smog, ale też dokonał się silny postęp technologiczny. Warto poświęcić co najmniej kilka dni na zwiedzanie tego wyjątkowego miasta, by poznać dzięki niemu historię Europy w pigułce.

Najważniejsze informacje o Londynie

Londyn jest jednym z największych miast świata. Jego powierzchnia to 1572 km². Każdy też wie, jaka rzeka przepływa przez Londyn – to Tamiza, jedna z najbardziej rozpoznawalnych rzek świata. Ile ludzi mieszka w Londynie dziś? To wielkie miasto zamieszkuje niemal 8 788 000 ludzi, z czego spora część to imigranci, także z Polski. Daje mu to 22. miejsce wśród miast świata pod względem liczby mieszkańców.

Ponad 3 proc. Londyńczyków pochodzi z Indii, a imigranci polskiej narodowości są trzecią co do wielkości grupą – stanowią niemal 2 proc. Miasto jest także niezwykle zróżnicowane pod kątem etnicznym. Dodajmy, że od 2016 roku burmistrzem Londynu jest Sadiq Khan, pierwszy w historii muzułmanin pełniący tę funkcję. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Londynu?

 • Bardzo interesujący jest także podział administracyjny Londynu. Miasto podzielono na 32 gminy. Tworzą one tak zwany Wielki Londyn, podzielony dodatkowo na Londyn Wewnętrzny (12 gmin oraz autonomiczne City of London, położone w geograficznym centrum miasta) oraz Londyn Zewnętrzny (20 pozostałych gmin). City of London to jednostka o oddzielnych prawach miejskich, na której czele stoi wybrany na jednoroczną kadencję lord major. Tutaj skupia się większość handlowej, ubezpieczeniowej oraz bankowej działalności miasta.
 • Londyn jest niezwykle często odwiedzany przez turystów. W niektórych latach bywa nawet drugim miastem na świecie pod względem ilości przyjmowanych turystów. Ile trwa lot do Londynu z Warszawy? To zaledwie 2,5 godziny. Nie brakuje bezpośrednich połączeń pomiędzy stolicą Wielkiej Brytanii oraz dużymi, polskimi miastami.
 • Kwestę sprzyjającą turystom z Polski stanowi też niezbyt odległa strefa czasowa. Jaka jest godzina w Londynie? Zaledwie o godzinę wcześniejsza, niż w Polsce.
 • Londyn jest miastem, które można zwiedzać tygodniami. Ułatwia to bardzo dobrze zorganizowana komunikacja miejska – zarówno ta naziemna, jak i metro. Zdecydowanie warto zostawić samochód w domu. Miasto jest też bardzo dobrze przygotowane na podróżujących pod względem bazy noclegowej oraz gastronomicznej.

Z czego słynie Londyn?

Londyn jest prawdziwą gratką dla wielbicieli zwiedzania. Na spacery i poznawanie jego ulic i uliczek można poświęcić dni, tygodnie, miesiące. A co robić w Londynie podczas krótkiej wizyty, na przykład w trakcie urlopu? Odwiedzić najpopularniejsze i największe turystyczne atrakcje. 

Pałac Buckingham

Zacznijmy od słynnego pałacu będącego siedzibą rodziny królewskiej. To największy pałac królewski, który wciąż pełni swoją pierwotną rolę. To nie tylko dom rodziny królewskiej, ale także miejsce, gdzie odbywają się uroczystości państwowe. Część pałacu można zwiedzić, oczywiście nie wchodząc na tereny prywatne.

Tower of London

Tower of London to żywa historia miasta. Niewiele budynków może pochwalić się tak szerokim wachlarzem pełnionych funkcji - mieściło się tutaj więzienie, mennica, skarbiec, arsenał, miejsce wykonywania egzekucji. Od roku 1078 jest też fortem, a dziś mieści klejnoty koronne.

Wieża zegarowa i Big Ben

Jednym z niekwestionowanych symboli Londynu jest Big Ben – największy zegar w mieście, mieszczący się na neogotyckiej wieży. Co kwadrans wybija charakterystyczną melodię. Ważący 13 ton dzwon pełni swoją funkcję od roku 1859.

Big Ben / fot. Carl Court/Getty Images

Opactwo westminsterskie

Mieści się tutaj siedziba parlamentu. Opactwo pełniło także funkcję siedziby króla, Izby Lordów oraz Izby Gmin. Zachwyca przede wszystkim wspaniała, neogotycka architektura.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej nie da się w całości zwiedzić w jeden dzień. To miejsce tłumnie odwiedzane przez wielbicieli przyrody. Znajduje się tu ponad 70 milionów unikalnych eksponatów z takich dziedzin, jak botanika, mineralogia, entomologia, paleontologia, zoologia. Muzeum jest zaprojektowane w interaktywny sposób, dzięki czemu świetnie bawią się tu także młodsi zwiedzający.

Tower Bridge

Niezwykle charakterystyczny most o dwóch zwodzonych przęsłach, z mechanizmem ukrytym w pięknych wieżach. Z górnej kładki roztacza się piękny widok na Tamizę.

London Eye

To jeden z najpopularniejszych dylematów, gdy celem krótkiej podróży jest Londyn – co zobaczyć? Najlepiej... wszystko. A to jest możliwe tylko dzięki London Eye. To ogromny diabelski młyn, który obraca się niezwykle wolno, niosąc klimatyzowane kapsuły obserwacyjne. Podczas trwającego 30 minut obrotu można podziwiać Londyn z góry.

Katedra świętego Pawła

Jeden z najpiękniejszych zabytków na terenie The City of London. Budowa tej monumentalnej świątyni anglikańskiej zakończyła się w roku 1710. Stanowiła ona symbol odrodzenia miasta po fali epidemii oraz wielkim pożarze. Z daleka rzuca się w oczy kopuła o wadze 700 ton. Wewnątrz oprócz świątyni znajduje się także kilka galerii.

Ciekawostki o Londynie

 1. Najstarsze metro świata powstało w Londynie. Podziemna kolej miejska została uruchomiona w 1863 roku. 
 2. Londyn jest częstym celem podróży turystów z całego świata, którzy pojawiają się tu bez względu na aktualną porę roku. A co z niesławną londyńską pogodą? Panuje tu klimat umiarkowany morski, co oznacza, że temperatury są bardzo zbliżone do panujących w Polsce, natomiast jest o wiele wilgotniej. Często pada i nie jest to tylko londyński mit. Właściwie nie ma tu miesiąca bez deszczu, a prym wiedzie pod tym względem jesień. To specyficzny urok tego miasta – zawsze trzeba być przygotowanym na deszcz. W Londynie bardzo rzadko pada śnieg.
 3. Dobrą wiadomość dla planujących wakacyjne zwiedzanie stanowi fakt, że w mieście rzadko zdarzają się upały. Nawet latem bardziej prawdopodobna jest pochmurna i nieco ponura pogoda, niż żar lejący się z nieba. Można więc zwiedzać oferowane przez Londyn atrakcje bez obaw o zbyt upalną pogodę.
 4. Londyn trzykrotnie był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy najważniejsza impreza czterolecia odbyła się nad Tamizą w 1908 roku. Ponownie stolica Anglii gościła najlepszych zawodników świata w 1948 i 2012 r. 
 5. W Londynie na przełomie czerwca i lipca organizowany jest najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie, czyli Wimbledon. Zawody na słynnych trawnikach All England Club zaliczane są do Wielkiego Szlema. 
 6. Londyn to miasto, gdzie nie brakuje sklepów. Jak to w mieście cieszącym się dużym zainteresowaniem turystów, na każdym rogu można kupić pospolite i mało oryginalne pamiątki. Z pewnością dużo lepszą i ciekawszą pamiątką będzie dobra herbata w zestawie z piękną puszką lub ręcznie malowaną porcelaną. Zaparzenie jej w domu od razu tchnie w dzień londyńskiego ducha.
 7. Londyn był bohaterem wielu filmów i seriali. Nad Tamizą nagrywano m.in. takie produkcje jak: „Paddington”, „Notting Hill”, „Sherlock”, „Dynastia Tudorów” czy „Harry Potter”
 8. Londyn, co potwierdzają coroczne badania, to najlepsze miasto do studiowania nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Stolica Wielkiej Brytanii jest siedzibą wielu prestiżowych uczelni. 
 9. W Londynie znajduje się najwyższy budynek w kraju, czyli biurowiec The Shard. Liczy on 309,6 m długości. Do niedawna, zanim Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, był największym drapaczem chmur w całej Wspólnocie. 
 10. Londyn był jednym miastem Europy, który znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu najbogatszych metropolii świata 2022
 11. W Pałacu Westminsterskim, siedzibie brytyjskiego parlamentu, zabronione jest umieranie. 
 12. Trwający od 2 do 5 września 1666 roku w Londynie wielki pożar strawił ponad połowę miasta. Zniszczonych zostało ponad 13 tys. budynków i blisko 90 kościołów, poważnie ucierpiała m.in. katedra św. Pawła. Był to największy kataklizm w historii miasta.

Wielki pożar Londynu / Dzieło nieznanego autora. Fot. Imagno/Getty Images