Londyn: ciekawostki historyczne

Londyn leży w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii. To wielkie miasto, znane dziś doskonale przez turystów i imigrantów z całego świata. Zachwyca niepowtarzalnym klimatem, zabytkami i historią, która zaczyna się u zarania naszej ery. Wykopaliska archeologiczne pokazały, że osadnictwo w tym miejscu istniało już w okolicach roku 43. naszej ery - odkryte pozostałości to rzymska osada z czasów inwazji Imperium na Brytanię.

Z czego słynie Londyn? Aby w pełni zrozumieć fenomen tego miasta, warto na chwilę zagłębić się w najciekawsze wydarzenia z jego długiej historii.

Rzymianie nadali mu nazwę Londinium, która wyraźnie wybrzmiewa do dziś. Oznaczyli też centrum osady Kamieniem Brutusa, który do dziś znajduje się na Cannon Street. Kamień owiany już wielowiekową legendą: ma według wierzeń i porzekadeł zabezpieczać i gwarantować rozwój miasta. W czasach Imperium Rzymskiego Londyn był prężnym, dużym jak na te czasy ośrodkiem i przy tym jednym z bogatszych miast.

Od początku XI wieku Londyn pełnił rolę stolicy kształtującego się państwa, a w wieku XII rozpoczął się jego intensywny rozwój i rozbudowa poza granicę dawnej, rzymskiej osady. Następnie Londyn na dłuższy czas utracił splendor i funkcję stolicy na rzecz królewskiego Winchesteru. Bardzo złym okresem w jego historii był wiek XVII - miasto nawiedziła wtedy rozległa epidemia dżumy i wielki pożar, który strawił jego pokaźną część.

Odbudowa Londynu tchnęła w niego nowego ducha. Została zorganizowana systematycznie i przyniosła powstanie dzieł architektury, które do dziś można podziwiać w mieście. Odradzający się Londyn zyskał w XVIII wieku miano największego miasta Europy. Już u zarania XIX wieku liczba jego mieszkańców przekroczyła milion, a w okresie rewolucji przemysłowej wzrosła aż siedmiokrotnie.

Londyn w czasach rewolucji był miastem kontrastów. Doskonale sportretował go dla nas pisarz i społecznik Charles Dickens. Żyli tutaj ludzie bajecznie bogaci i wpływowi. Londyn został protoplastą dzisiejszego Expo dzięki pierwszej Wystawie Przemysłu Wszystkich Narodów w roku 1851, powstała tutaj także pierwsza linia kolei podziemnej. Jednocześnie nie brakowało ludzi ubogich, żyjących w nędzy, a ich sytuacji nie poprawiał słabo rozwinięty system opieki społecznej. Szacunkowo jedna trzecia mieszkańców miasta żyła w ubóstwie, które określilibyśmy dziś bez wahania jako "skrajne".

Wiek XX był kolejnym przełomowym dla Londynu. Zarówno podczas I jak i II wojny światowej miasto było intensywnie bombardowane, co skutkowało licznymi zniszczeniami. Mimo tego dziś Londyn nadal zachwyca przyjezdnych i nie pozostawia nikogo obojętnym. Historia Londynu opowiada historię wielkich miast - to tutaj po raz pierwszy pojawił się smog, ale też dokonał się silny postęp technologiczny. Warto poświęcić co najmniej kilka dni na zwiedzanie tego wyjątkowego miasta, by poznać dzięki niemu historię Europy w pigułce.