Jeżeli szukasz idealnego miejsca na wycieczkę, to właśnie je znalazłeś. Firma doradztwa w zakresie nieruchomości i turystyki Resonance przedstawiła swoje najnowsze badanie, w którym Londyn został uznany za najlepsze miasto na świecie w 2023 r. Co wiemy o tej metropolii?

Najważniejsze informacje o Londynie  

Londyn jest jedną z największych metropolii Europy, zaraz po Moskwie i Stambule. Jego powierzchnia wynosi 1572 km kw. Położony jest w południowo-wschodniej części kraju, nad jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzek – Tamizą.

Jak podają dane z 2023 roku, w granicach całej aglomeracji zamieszkuje niemal 9,7 mln ludzi, z czego prawie 40% to imigranci, także z Polski. Ponad 10% Londyńczyków pochodzi z Indii, a imigranci polskiej narodowości są drugą co do wielkości mniejszością (stanowią niemal 7%). Miasto jest niezwykle zróżnicowane pod kątem etnicznym. Dodajmy, że od 2016 roku burmistrzem Londynu jest Sadiq Khan, pierwszy w historii muzułmanin pełniący tę funkcję.

Co warto mieć na uwadze przed wyjazdem do Londynu? Poniżej prezentujemy przewodnik po brytyjskiej stolicy. 

Historia Londynu

Londyn zachwyca niepowtarzalnym klimatem, zabytkami i historią, która zaczyna się u zarania naszej ery. Wykopaliska archeologiczne pokazały, że osadnictwo w tym miejscu istniało już w okolicach roku 43 naszej ery. Odkryte pozostałości to rzymska osada z czasów inwazji Imperium na Brytanię.

Aby w pełni zrozumieć fenomen tego miasta, warto na chwilę zagłębić się w najciekawsze wydarzenia z jego długiej historii. Oto wybrane ciekawostki historyczne o Londynie. 

 1. Rzymianie nadali mu nazwę Londinium, która wyraźnie wybrzmiewa do dziś. Oznaczyli też centrum osady Kamieniem Brutusa, który do dziś znajduje się na Cannon Street. Kamień owiany już wielowiekową legendą: ma według wierzeń i porzekadeł zabezpieczać i gwarantować rozwój miasta. W czasach Imperium Rzymskiego Londyn był prężnym, dużym jak na te czasy ośrodkiem i przy tym jednym z bogatszych miast.
 2. Od początku XI wieku Londyn pełnił rolę stolicy kształtującego się państwa, a w wieku XII rozpoczął się jego intensywny rozwój i rozbudowa poza granicę dawnej, rzymskiej osady. Następnie Londyn na dłuższy czas utracił splendor i funkcję stolicy na rzecz królewskiego Winchesteru. Bardzo złym okresem w jego historii był wiek XVII – miasto nawiedziła wtedy rozległa epidemia dżumy i wielki pożar, który strawił jego pokaźną część.
 3. Odbudowa Londynu tchnęła w niego nowego ducha. Została zorganizowana systematycznie i przyniosła powstanie dzieł architektury, które do dziś można podziwiać w mieście. Odradzający się Londyn zyskał w XVIII wieku miano największego miasta Europy. Już u zarania XIX wieku liczba jego mieszkańców przekroczyła milion, a w okresie rewolucji przemysłowej wzrosła aż siedmiokrotnie.
 4. Londyn w czasach rewolucji był miastem kontrastów. Doskonale sportretował go dla nas pisarz i społecznik Charles Dickens. Żyli tutaj ludzie bajecznie bogaci i wpływowi. Londyn został protoplastą dzisiejszego Expo dzięki pierwszej Wystawie Przemysłu Wszystkich Narodów w roku 1851. Powstała tutaj także pierwsza linia kolei podziemnej. Jednocześnie nie brakowało ludzi ubogich, żyjących w nędzy, a ich sytuacji nie poprawiał słabo rozwinięty system opieki społecznej. Szacunkowo jedna trzecia mieszkańców miasta żyła w ubóstwie, które określilibyśmy dziś bez wahania jako „skrajne”.
 5. Wiek XX był kolejnym przełomowym dla Londynu. Zarówno podczas I, jak i II wojny światowej miasto było intensywnie bombardowane, co skutkowało licznymi zniszczeniami. Mimo tego dziś Londyn nadal zachwyca przyjezdnych i nie pozostawia nikogo obojętnym.

Historia Londynu opowiada historię wielkich miast. To tutaj po raz pierwszy pojawił się smog, ale też dokonał się szybki postęp technologiczny. Warto poświęcić co najmniej kilka dni na zwiedzanie tego wyjątkowego miasta, by poznać dzięki niemu historię Europy w pigułce.

Co warto zobaczyć w Londynie?

Londyn to idealna propozycja dla miłośników zwiedzania. Różnorodność miasta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na eksplorację brytyjskiej stolicy można poświęcić niezliczoną ilość czasu, kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy. Jedno jest pewne – nie ma tutaj miejsca na nudę. 

Poniżej lista najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji Londynu:

 • Pałac Buckingham
 • Big Ben 
 • London Eye 
 • Tower Bridge 
 • Katedra Świętego Piotra 
 • Tower of London 
 • Westminster Abbey 
 • Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii
 • Tate Modern 
 • Trafalgar Square 
 • Hyde Park 
 • The British Museum 
 • Camden Town

Pałac Buckingham

Rodzina królewska to najbardziej rozpoznawalny symbol Wielkiej Brytanii, dlatego zacznijmy od słynnego pałacu będącego ich oficjalną rezydencją. Buckingham nazywany jest perłą architektury późnego baroku. To największy pałac królewski, który wciąż pełni swoją pierwotną rolę. To nie tylko dom brytyjskich monarchów, ale także miejsce gdzie odbywają się uroczystości państwowe. Część pałacu jest udostępniona dla zwiedzających, oczywiście z pominięciem terenów prywatnych.

Big Ben

Jeden z niekwestionowanych znaków Londynu. Big Ben, czyli największy zegar w mieście, mieszczący się na neogotyckiej wieży. Co kwadrans wybija charakterystyczną melodię. Ważący 13 ton dzwon pełni swoją funkcję od roku 1859. W 2017 r. rozpoczęto prace remontowe wieży zaplanowane na 4 lata. Modernizacja miała na celu m.in. malowanie tarcz zegara, wymianę oświetlenia i dodanie wind. Big Ben pomyślnie przeszedł renowację i znowu cieszy oko turystów. 

London Eye

Słynny diabelski młyn, zwany również Kołem Milenijnym, znajduje się na południowym brzegu Tamizy. Jego oficjalnie otwarcie nastąpiło 31 grudnia 1999 r. Podczas 30-minutowej przejażdżki w jednej z 32 kapsuł możemy podziwiać Londyn z całkiem innej perspektywy. 

Tower Bridge

Niezwykle charakterystyczny most o dwóch zwodzonych przęsłach, z mechanizmem ukrytym w pięknych wieżach. Jedna z głównych atrakcji miasta została wzniesiona w 1872 r. Tower Bridge można podziwiać z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Z górnej kładki, na którą można wejść, roztacza się piękny widok na Tamizę.

Katedra świętego Pawła

Krótki spacer po Moście Milenijnym i możemy podziwiać  jeden z najpiękniejszych zabytków na terenie The City of London. Budowa tej monumentalnej świątyni anglikańskiej zakończyła się w roku 1710. Stanowiła ona symbol odrodzenia miasta po fali epidemii oraz wielkim pożarze. Formalnie jest główną świątynią tej dzielnicy.

Z daleka rzuca się w oczy kopuła o wadze 700 ton. Warto dodać, że jest to druga największa kopuła na świecie. Wewnątrz oprócz świątyni znajduje się także kilka galerii. Codziennie wieczorem odbywają się tutaj nabożeństwa, jest to świetna okazja do zobaczenia katedry od środka za darmo. 

Tower of London

Tower of London to żywa historia miasta. Niewiele budynków może pochwalić się tak szerokim wachlarzem pełnionych funkcji. Mieściło się tutaj więzienie, mennica, skarbiec, arsenał, miejsce wykonywania egzekucji. Od roku 1078 jest też fortem, a dziś mieści klejnoty koronne, które są pilnie strzeżone przez straż królewską. Symbolem tego miejsca są kruki. Podobno mówi się, że tak długo jak będą one tam mieszkać, tak długo będzie trwać Królestwo Brytyjskie. God, Save the King! 

Westminster Abbey 

Po przeciwnej stronie Big Bena znajduje się opactwo westminsterskie. Mieści się tutaj również siedziba parlamentu. Opactwo pełni funkcję siedziby króla, Izby Lordów oraz Izby Gmin. Zachwyca przede wszystkim wspaniała, neogotycka architektura. Do odwiedzenia jest tutaj jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich. Istnieje od roku 600. Jest to najważniejsza katedra w kraju, bowiem tu koronowani są królowie brytyjscy, począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) oraz odbywają się wszystkie inne uroczystości królewskie. 

Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki

Dzielnica Kensington jest kuszącym miejscem dla fanów obcowania z kulturą. Muzeum Historii Naturalnej nie da się w całości zwiedzić w jeden dzień. To miejsce tłumnie odwiedzane przez wielbicieli przyrody, w którym znajduje się ponad 70 milionów unikatowych eksponatów z takich dziedzin jak botanika, mineralogia, entomologia, paleontologia, zoologia.

Muzeum jest zaprojektowane w interaktywny sposób, dzięki czemu świetnie bawią się tu także młodsi zwiedzający. Atutem jest bezpłatny wstęp. Zaraz obok znajduje się Muzeum Nauki, odpowiednik Centrum Kopernika w Warszawie. Dzięki niemu dowiemy się trochę więcej o energii i sposobach jej wykorzystania, polecimy w kosmos, poznamy historię niesamowitych wynalazków, które towarzyszyły nam na przestrzeni lat, znajdziemy odpowiedź na pytanie kim jesteśmy oraz zobaczymy wystawy, które pozwolą nam przejść przez ogólny rozwój nauki i technologii. 

Tate Modern

Jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Rocznie to miejsce odwiedza ponad 5 milionów koneserów sztuki. Tym bardziej może dziwić fakt, że wejście na główne wystawy jest bezpłatne. Wybierając się na spacer przy Tamizie nie sposób go ominąć, bowiem muzeum znajduje się w budynku, które dawniej służyło jako hala elektrowni Bankside Power Station. Miejsce zostało przebudowane w 2000 roku i jest teraz siedzibą wielu rozpoznawalnych dzieł sztuki nowoczesnej. Pablo Picasso, Andy Warhol czy Jackson Pollock to tylko kilka z ważniejszych nazwisk w branży, które znajdziemy, gdy zagłębimy się Tate Modern. 

Trafalgar Square 

W jaki sposób najlepiej upamiętnić zwycięstwo Brytyjczyków w bitwie morskiej nad flotą francuską i hiszpańską? Trafalgar Square to jedno z ważniejszych i najbardziej tętniących życiem miejsc w Londynie. Zaprojektowany został w 1830 roku, aby uwiecznić wygraną Lorda Horatio Nelsona nad flotą Napoleona w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku. Ulokowany w centrum Londynu plac wzbogacony jest o 55-metrową kolumnę Nelsona, u podnóża której spoczywają 4 lwy, reprezentujące jego bohaterstwo. Znajdziemy tutaj kolejną galerię sztuki – National Gallery. Kolekcja ponad 2300 eksponatów oraz nazwiska najwybitniejszych artystów, takich jak Rembrandt, Van Gogh, da Vinci Rubens, Michał Anioł czy Velázquez przyciągają pasjonatów malarstwa z całego świata. 

Hyde Park 

W Londynie wszystko jest z rozmachem. Hyde Park jest trzecim pod względem wielkości parkiem miejskim na naszym globie i ustępuje tylko Amsterdamowi oraz Chicago. Jego powierzchnia wynosi 350 akrów. Oderwie Cię od tłocznego centrum miasta i przeniesie na łono natury i świeżego powietrza. Jest to jedna z najbardziej pożądanych dzielnic stolicy Wielkiej Brytanii. W okolicy znajdziemy również halę koncertową Albert Hall oraz Pałac Kensington, czyli rezydencję księcia i księżnej Cambridge. 

The British Museum 

Jak zgromadzić wszystkie kultury pod jednym dachem? Pierwsze publiczne muzeum narodowe na świecie zna odpowiedź na to pytanie. Mieści się tu ogromna kolekcja sztuki starożytnej (choć nie tylko). Od Egiptu i faraonów, przez Grecję i Rzym, po obie Ameryki, Oceanię czy Afrykę. Zbiory muzeum są imponujące i liczą blisko 75 tysięcy eksponatów. Kamień z Rosetty jest jednym z najbardziej wartościowych obiektów The British Museum.  

Camden Town

Miejsce, w którym szaleństwo i oryginalność stają się normą. Z pewnością jest to najbardziej kolorowa i ekscentryczna dzielnica w Londynie, która pozwoli nam na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Miasteczko Camden słynie z wszechobecnego graffiti, hipsterskich miejscówek, olbrzymich przedmiotów na budynkach oraz odjechanych stylizacji. Jej artystyczny charakter zaskakuje na każdym kroku. Będąc tam warto zahaczyć o Camden Market, na którym znajdziemy wszystko: od rękodzieła, po międzynarodową kuchnię.

Pogoda w Londynie 

Londyn jest dla większości turystów wymarzonym celem podróży, bowiem brytyjska stolica zachwyca, niezależnie od pory roku i aury za oknem. A ta potrafi być kapryśna. O angielskiej pogodzie krążą zresztą legendy. Co się za nimi kryje?  

Anglia charakteryzuje się klimatem umiarkowanym morskim, co oznacza, że temperatura zbliżona jest do warunków panujących w Polsce. Różni się tylko o wiele większą wilgotnością. Nie doświadczymy tutaj upalnego lata czy ostrej zimy, chociaż zdarzają się wyjątki. Nad Tamizą bardzo rzadko pada śnieg.  

Średnia temperatura w najcieplejszym okresie osiąga średnio 24 stopnie Celsjusza, natomiast w najchłodniejszym około 7 st. C. Warto pamiętać o zmiennych warunkach atmosferycznych – rano zaobserwujemy pochmurne niebo, po południu słońce, które szybko może zamienić się w deszcz. 

Czy w Londynie często pada deszcz?

Deszcz jest dla wielu nieodłącznym elementem Londynu. Nie oznacza to jednak, że w największym brytyjskim mieście ciągle pada. Choć, co ciekawe, nie ma tutaj miesiąca bez opadów deszczu. Dlatego zawsze należy mieć przy sobie parasolkę i być przygotowanym na pogorszenie pogody.  

W Londynie nie doświadczymy intensywnych opadów deszczu (odznaczają się jedynie większą częstotliwością) i gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Roczna suma opadów wynosi 620 litrów/m kw. W porównaniu do Warszawy, gdzie w ciągu roku spada 565 l/m kw., nie jest to tak spora różnica, jakby się mogło wydawać.  

Kiedy najlepiej odwiedzić Londyn?

Okres od maja do sierpnia to idealny czas dla osób, które cenią sobie podziwianie najważniejszych atrakcji w towarzystwie słońca. Wówczas temperatury w Wielkiej Brytanii osiągają najwyższe wartości. Meteorolodzy za najcieplejszy miesiąc uznają lipiec.  

Tym, którzy obawiają się deszczowej pogody, polecamy marzec albo wrzesień. To właśnie wtedy, co potwierdzają wieloletnie badania, odnotowywane są najmniejsze opady w kraju – w skali miesiąca jest średnio zaledwie dziewięć dni deszczowych.  

Z kolei zima to najspokojniejszy termin na zwiedzanie Londynu. Niemal pewne jest, że ominą nas w tym czasie tłumy turystów i długie kolejki do największych atrakcji miasta. Dodatkową korzyścią, które mogą przyciągnąć chętnych nad Tamizę, są zaczynające się na przełomie grudnia i stycznia wyprzedaże, idealne do zapuszczenia się w głąb Oxford Street. Co więcej, miasto zyskuje wtedy zupełnie inny klimat. Rozwieszone wszędzie piękne ozdoby świąteczne pozwolą nam poczuć niezapomnianą magię Bożego Narodzenia.

Fani sportu również znajdą idealny okres do zaplanowania podróży dla siebie. Stolica Wielkiej Brytanii słynie z piłki nożnej. Kluby piłkarskie z siedzibą w Londynie, biorące udział w Premier League to: Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur, West Ham United, Crystal Palace i Brentford. Sezon rozpoczyna się w sierpniu i kończy w maju.  

Ogromnym zainteresowaniem wśród Brytyjczyków cieszy się „biały sport”. Co roku, na przełomie czerwca i lipca, w południowo-zachodniej części Londynu rozgrywany jest najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie, czyli Wimbledon. Ponadto od ponad czterech dekad w Londynie organizowany jest jeden z najsłynniejszych biegów maratońskich i zarazem drugi pod względem liczby uczestników wyścig w Zjednoczonym Królestwie, zaraz po Great North Run w Newcastle. Zazwyczaj odbywa się w kwietniu.  

Jakie są dzielnice w Londynie?

Londyn podzielony jest na 32 dzielnice (ang. boroughs) oraz autonomiczne City of London. Każdy borough to osobna jednostka autonomiczna, która ma swój ratusz, władze lokalne oraz operuje własnym budżetem. Wszystkie gminy tworzą jedną aglomerację, czyli Wielki Londyn (Greater London). City of London oraz 12 innych dzielnic zaliczany jest do wewnętrznego Londynu (Inner London). W jego skład wchodzą ulokowane na północ od Tamizy Camden, Hackney, Hammersmith and Fulham, Islington, Kensington and Chelsea, Westminster, Tower Hamlets oraz południowe Greenwich, Lambeth, Lewisham, Southwark, Wandsworth.

Pozostałe 20 tworzą Outer London, czyli Londyn zewnętrzny. City of London to jednostka o oddzielnych prawach miejskich, na której czele stoi wybrany na jednoroczną kadencję lord major. Dzielnicę tę uznaje się za biznesowe serce miasta.

Poniżej przedstawiamy listę wszystkich dzielnic Londynu:

 1. Barking and Dagenham
 2. Barnet
 3. Bexley
 4. Brent
 5. Bromley
 6. Camden
 7. City of London
 8. Croydon
 9. Ealing
 10. Enfield
 11. Greenwich
 12. Hackney
 13. Hammersmith and Fulham
 14. Harringey
 15. Harrow
 16. Havering
 17. Hillingdon
 18. Hounslow
 19. Islington
 20. Kensington and Chelsea
 21. Kingston upon Thames
 22. Lambeth
 23. Lewisham
 24. Merton
 25. Newham
 26. Redbridge
 27. Richmond upon Thames
 28. Southwark
 29. Sutton
 30. Tower Hamlets
 31. Wandsworth
 32. Westminster

Czy w Londynie jest niebezpiecznie?

Londyn uważany jest za jedną z bezpieczniejszych metropolii na świecie. Skuteczne egzekwowanie prawa oraz duża ilość patroli policji czyni ją przyjaznym miejscem dla turystów. W 2021 roku brytyjska stolica uplasowała się na 15. miejscu w rankingu najbezpieczniejszych miast globu. Nie zapominajmy jednak, że tłoczne i popularne miasta są łakomym kąskiem dla oszustów. Dlatego zawsze warto mieć oczy dookoła głowy.

Wschodnia część Londynu uznawana jest za najbezpieczniejszą. Najniższym wskaźnikiem przestępczości pochwalić się może dzielnica Richmond. Zaraz za nią znajdują się Notting Hill, Bermondsey, Highbury i Hampstead. Z kolei szczególną ostrożność należy zachować w Kensington & Chelsea, Westminster oraz w samym City of London.

Do rejonów powszechnie uznawanych za niebezpieczne zaliczamy: South Tottenham, Harlesden, Hackney, Seven Sisters, Brixton, Finsbury Park, Walthamstow, Willesden Junction, Canning Town, Peckham, Elephant Tower Hamlets. Warto mieć to na uwadze już na etapie wybierania noclegu. 

Lotniska w Londynie

Miliony turystów przybywających z różnych zakątków świata bez problemu mogą dostać się do stolicy Wielkiej Brytanii. W obrębie aglomeracji londyńskiej funkcjonuje sześć portów lotniczych, które obsługują loty krajowe oraz międzynarodowe. Planując podróż warto przeanalizować, które z nich będzie dla nas najwygodniejsze. Przed kupnem biletu lotniczego lepiej upewnić się, ile zajmuje i ile kosztuje dojazd do centrum miasta.

Lista wszystkich lotnisk w Londynie:

 1. Heathrow
 2. Gatwick
 3. Stansted
 4. Luton
 5. London City
 6. Southend  

Jak najtaniej dostać się do Londynu z Polski?  

Z Polski polecimy na niemal każde z sześciu londyńskich lotnisk. Wyjątek stanowi port Southend, który nie obsługuje żadnych połączeń z kraju nad Wisłą. Jaka oferta do Londynu jest najbardziej korzystna dla polskich pasażerów?    

Węgierski przewoźnik Wizz Air, czyli jedna z najtańszych linii lotniczych na świecie, oferuje wiele połączeń między Polską a Londynem. Z Krakowa dotrzemy na drugi pod względem wielkości port lotniczy londyńskiej aglomeracji – Gatwick. Natomiast na Luton bez problemu dostaniemy się aż z 10 polskich miast – Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Lublina, Olsztyna, Warszawy (lotnisko Chopina), Wrocławia oraz Poznania. Ceny biletów zaczynają się już od 49 złotych w jedną stronę.  

Największą konkurencję dla Wizz Air stanowi Ryanair. Irlandzkimi liniami lotniczymi dolecimy na dwa londyńskie porty – Luton i Stansted. Z Bydgoszczy, Krakowa, Lublina i Rzeszowa dolecimy na pierwszy z nich. Natomiast na drugi istnieje możliwość wylotu z 11 polskich miast – Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy (Modlin) oraz Wrocławia. Ryanair pod względem oferty przebija węgierką konkurencję. Cenowo wygląda to podobnie. Bilety oscylują w granicach 60 zł.

Jeżeli chcemy wesprzeć lokalnego przewoźnika, Polskie Linie Lotnicze LOT obsługują dwa najbliżej ulokowane Londynu porty – Heathrow oraz City Airport. Tutaj musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami – wylot jedynie z Warszawy, a ceny biletów zaczynają się od 400 złotych.  

Ostatnią możliwą opcją jest skorzystanie z oferty British Airways. Dzięki brytyjskim liniom lotniczym do stolicy Zjednoczonego Królestwa polecimy z Krakowa oraz Warszawy. Cenowo sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku PLL LOT.  

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Londynu?

Wyspy robią się – głownie ze względów formalnych – coraz mniej atrakcyjne dla podróżujących. Nie przekroczymy już granicy jedynie za pomocą przedstawienia dowodu osobistego. W 2016 r. większość Brytyjczyków odpowiedziała się w ogólnokrajowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej, co spowodowało utrudnienia dla turystów. Wielka Brytania oficjalnie opuściła unijne struktury 31 stycznia 2020 r.

Niestety, od października 2021 r. obywatele Unii Europejskiej,  Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mogą dostać się na Wyspy wyłącznie za pomocą ważnego paszportu. Na dodatek zapowiadane są kolejne zmiany w tej kwestii.  

Rząd europejskiej monarchii zamierza wprowadzić elektroniczne zezwolenia na wjazd dla państw objętych ruchem bezwizowym. Wyrobienie dokumentu będzie dotyczyło również przyjezdnych z Polski i będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Uruchomienie elektronicznych zezwoleń na wjazd do Zjednoczonego Królestwa planowane jest na 2024 r. 

Londyn w jeden dzień – plan wycieczki

Najważniejsze w jednodniowej podróży do Londynu jest dopasowanie lotów tak, abyśmy mieli jak najwięcej czasu na eksplorację stolicy. Dobrze zrobiony research pozwoli nam na spędzeniu około 10 godzin na zwiedzaniu metropolii. Jeśli myślimy o jednodniowej wizycie nad Tamizą, z pomocą przychodzi Ryanair. Na trasie Warszawa Modlin-Londyn Stansted jesteśmy w stanie znaleźć wylot o godzinie 6:30, a powrót jeszcze tego samego dnia o 21:00. Wystarczy dobrze się rozejrzeć. Przy dobrych wiatrach możemy się zamknąć nawet w budżecie do 200 zł w obie strony.    

Gdy już dotrzemy na jedno z sześciu londyńskich lotnisk, szukamy najszybszego środka transportu, aby dostać się do centrum. Jeżeli skorzystaliśmy z połączenia na Stansted, wsiadamy w pociąg i w mniej niż godzinę jesteśmy na miejscu. Wysiadamy na stacji Liverpool Street Station i możemy rozpocząć swoją przygodę.

Od czego zacząć? Stacja Liverpool znajduje się w sercu City of London, wysiadając możemy podziwiać pnące się do chmur wieżowce. Zaledwie 15 minut na pieszo zajmie nam spacer do Tower of London oraz umiejscowionego tuż obok Tower Bridge. Możemy na spokojnie dostać się na drugą stronę rzeki kontynuować spacerowanie wzdłuż Tamizy. Po drodze zobaczymy wieżowiec The Shard, teatr Shakespeare's Globe oraz galerię Tate Modern. Gdy dotrzemy do Mostu Milenijnego, powinniśmy dostrzec w oddali Katedrę Świętego Pawła. Stamtąd polecamy wybrać się do British Museum, wtedy blisko będzie już do dzielnicy Soho i Chinatown. Będąc w okolicy nie można zapomnieć o Piccadilly Circus. To plac i skrzyżowanie głównych ulic w sercu miasta. Niecałe 10 minut dzieli nas od Trafalgar Square i Muzeum Narodowego w Londynie.

Jeśli siły pozwolą, warto przejść się przez park Świętego Jakuba, który doprowadzi nas do Pałacu Buckingham. Później czeka na już ostatnia prosta – Opactwo Westminster, Big Ben oraz London Eye. Stamtąd bez żadnego problemu dostaniemy się na docelową stację, skąd będziemy mogli ruszyć na lot powrotny. Oczywiście całą trasę można pokonać na pieszo. Dla osób mniej aktywnych polecamy skorzystanie z środków transportu i doświadczenia słynnego londyńskiego metra lub czerwonych autobusów. Można to potraktować jako dodatkową atrakcję.  

Londyn w jeden dzień / Fot. Sylvain Sonnet/Getty Images

Ciekawostki o Londynie

Londyn jest dziś jednym z największych i najbogatszych miast na świecie. W XVII wieku walczył z wielkim pożarem, który pochłonął 2/3 jego powierzchni. Oto mało znane  ciekawostki o Londynie, stolicy Zjednoczonego Królestwa

 1. Najstarsze metro świata powstało w Londynie. Podziemna kolej miejska została uruchomiona w 1863 roku. Londyńskie metro na przestrzeni lat rozrosło się do 272 stacji oraz 11 linii, rozciągających się na 402 km w głąb przedmieścia stolicy i poza nią. Z tego środku transportu codzienne korzysta ponad 5 milionów pasażerów. 
 2. Londyn trzykrotnie był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy najważniejsza impreza czterolecia odbyła się nad Tamizą w 1908 roku. Ponownie stolica Anglii gościła najlepszych zawodników świata w 1948 i 2012 r. Od 1968 do 2020 roku Wielka Brytania wygrała 918 medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich oraz 32 na zimowych. 
 3. W Londynie na przełomie czerwca i lipca organizowany jest najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie, czyli Wimbledon. Zawody na słynnych trawnikach All England Club zaliczane są do Wielkiego Szlema. Najwięcej sukcesów wśród panów ma tu na koncie Roger Federer (8), natomiast wśród pań Martina Navratilova (9). 
 4. Londyn to miasto, gdzie nie brakuje sklepów. Oxford Street oraz Harrods to symbole współczesnego konsumpcjonizmu. Długa ulica, na której znajdziemy praktycznie wszystkie renomowane marki, jest jednym z najpopularniejszych punktów na mapie Londynu. 
 5. Londyn był bohaterem wielu filmów i seriali. Nad Tamizą nagrywano m.in. takie produkcje jak: „Paddington”, „Notting Hill”, „Sherlock”, „Dynastia Tudorów” czy „Harry Potter”
 6. Londyn, co potwierdzają coroczne badania, to najlepsze miasto do studiowania nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Stolica Wielkiej Brytanii jest siedzibą wielu prestiżowych uczelni. W ramach ciekawostki dodajmy, że dwie najsłynniejsze uczulenie na świecie – Oksford i Cambridge – oddalone są od siebie o około 80 km.
 7. W Londynie znajduje się najwyższy budynek w kraju, czyli biurowiec The Shard. Liczy on 309,6 m wysokości. Do niedawna, zanim Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, był największym drapaczem chmur w całej Wspólnocie. 
 8. Londyn był jednym miastem Europy, który znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu najbogatszych metropolii świata 2022. 
 9. W Pałacu Westminsterskim, siedzibie brytyjskiego parlamentu, zabronione jest umieranie. 
 10. Trwający od 2 do 5 września 1666 roku w Londynie wielki pożar strawił ponad połowę miasta. Zniszczonych zostało ponad 13 tys. budynków i blisko 90 kościołów, poważnie ucierpiała m.in. katedra św. Pawła. Był to największy kataklizm w historii miasta.
 11. Aby zostać kierowcą słynnej londyńskiej taksówki należy zdać egzamin, który wymaga od potencjalnego kierowcy opanowania aż 320 tras rozłożonych na 25 tysięcy ulicach oraz zapamiętania ponad 20 tysięcy wyróżniających się punktów bez użycia GPS.
 12. Londyn jest najdroższym miastem Anglii pod względem cen nieruchomości. Prym tutaj wiedzie ulica Phillimore Gardens znajdująca się w dzielnicy Kensington, gdzie średnio za dom zapłacimy 23,8 mln funtów.