Najbardziej romantyczne miasto w Europie? Pierwszym skojarzeniem często jest Paryż. Stolica Francji przez cały rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem podróżujących par. Szczególnie w okolicach walentynek.

Nie jest to oczywiście jedyny wybór na romantyczny weekend we dwoje. Z badań przeprowadzonych przez Catamaran Charter Croatia wynika, że inne europejskie stolice mają aurę jeszcze bardziej sprzyjającą amorom.

Która stolica w Europie najbardziej spodoba się zakochanym?

Twórcy zestawienia sklasyfikowali stolice Europy na podstawie liczby romantycznych restauracji i hoteli przypadających na milion mieszkańców. Po czym stwierdzić, że dane miejsce jest „romantyczne”? Tu wskazówką były opisy w serwisie TripAdvisor.

Pierwsze miejsca zajęła Lizbona. Stolica Portugalii może poszczycić się 588 romantycznymi restauracjami i 152 romantycznymi hotelami, co stanowi najwyższy wskaźnik na mieszkańca spośród wszystkich miast w Europie. Szkoda byłoby jednak polecieć na drugi koniec Europy tylko po to, żeby siedzieć w hotelu i restauracji. W mieście nie brakuje innych romantycznych miejsc.

Dzielnica Alfama w PortugaliiDzielnica Alfama w Lizbonie. / fot. Alexander Spatari/Getty Images

Najbardziej romantyczne miejsca w Lizbonie

Lizbona ma dosłownie dziesiątki punktów widokowych. Za najbardziej romantyczny uchodzi Miradouro de São Pedro de Alcantara, z którego można rozpocząć spacer po dzielnicy Prince Royal.

A skoro o widokach mowa... Lizbona to jedyna europejska stolica, w której można zobaczyć słońce zachodzące nad oceanem. W tym celu najlepiej udać się do dzielnicy Belém, gdzie rzeka Tag wpada do Atlantyku. Piękne widoki roztaczają się też z centrum miasta, na Ribeira das Naus czy Cais das Colunas przy placu Comercio.

Warto zajrzeć też do Alfamy. To najstarsza i najbardziej urokliwa część miasta. Wąskie, kręte uliczki czekają na to, aby się w nich zgubić. To właśnie tu pod koniec XIX w. narodziło się fado – portugalski gatunek muzyczny.

Najbardziej romantyczne stolice w Europie

Drugie miejsce na liście zajęło Monako. Po części dzięki niewielkim rozmiarom w porównaniu z liczbą „romantycznych” lokali. Podium zamknął Paryż.

Oto pełna lista dziesięciu najbardziej romantycznych miast w Europie, według badania Catamaran Charter Croatia:

  1. Lizbona, Portugalia
  2. Monako, Monako
  3. Paryż, Francja
  4. San Marino, San Marino
  5. Rzym, Włochy
  6. Andora, Andora
  7. Amsterdam, Holandia
  8. Ateny, Grecja
  9. Praga, Republika Czeska
  10. Reykjavik, Islandia