Zagrzeb: atrakcje turystyczne

Zagrzeb jest stolicą i największym miastem w Chorwacji. Znajduje się na północnym wybrzeżu Sawy, u podnóża pasma gór Medvednica. Liczy prawie 800 tysięcy mieszkańców i stanowi główny ośrodek administracyjny, gospodarczy, komunikacyjny, kulturalny i naukowy Chorwacji. 

Zagrzeb charakteryzuje się licznymi zabytkami, a także wybitną, różnorodną architekturą. Od północy centrum stolicy otoczone jest przez dzielnice willowe, natomiast od południa przez dawne dzielnice robotnicze, które obecnie przeżywają rozkwit i przechodzą rewitalizację. 

Do największych atrakcji turystycznych Zagrzebia można zaliczyć: 

Maksimir 

W dzielnicy Maksimir mieści się założony w XVIII wieku ogród botaniczny, wzorowany na romantycznych angielskich parkach. W tym historycznym ogrodzie mieści się założony w 1925 roku zagrzebski ogród zoologiczny.

Sawa

Nad Sawą położone jest centrum rekreacyjno - sportowe, posiadające sztuczne jezioro (służące za kąpielisko) i tor wioślarski. 

Mirogoj 

Mirogoj to główna nekropolia Chorwacji, założona na przełomie XIX i XX wieku. Cmentarz został zaprojektowany przez  Hermanna Bollé i jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na arkady, w których spoczywają wybitne osobistości chorwackiej historii.