Największe lotniska w Polsce, jak nietrudno się domyślić, ulokowane są w największych polskich miastach, czyli w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 portów lotniczych w kraju nad Wisłą, gdzie pasażerów w ostatnich latach było najwięcej. 

10 największych lotnisk w Polsce

 1. Lotnisko Chopina w Warszawie  18 844 591 obsłużonych pasażerów *
 2. Lotnisko Kraków-Balice  8 402 859
 3. Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku  5 361 134
 4. Lotnisko Katowice-Pyrzowice – 4 843 65
 5. Lotnisko Wrocław-Starachowice – 3 543 398
 6. Lotnisko Warszawa-Modlin – 3 104 277
 7. Lotnisko Poznań-Ławica – 2 372 184
 8. Lotnisko Rzeszów-Jesionka – 769 252
 9. Lotnisko Szczecin-Goleniów – 580 479
 10. Lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo – 413 472

* Dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego za rok 2019

Lotnisko Chopina w Warszawie

Największe lotnisko w Polsce – co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – znajduje się w Warszawie. Mimo że stolica naszego kraju nie dysponuje tyloma portami lotniczymi, co na przykład Londyn, i tak przyciąga tłumy turystów. W 2019 roku pracownikom stołecznego lotniska na Okęciu udało się obsłużyć aż 18,85 mln podróżnych.

Niestety, wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że liczba ta nie została pobita w kolejnych lat. Do rekordu sprzed pięciu lat zbliżono się w 2022 r., gdy osiągnięto pułap 14,4 mln odprawionych pasażerów. Co ciekawe, w całym XXI wieku było ich już 225 mln

Lotnisko Chopina ulokowane jest na osiedlu Okęcie, od którego pochodzi jego zwyczajowa nazwa (Fot. Artur Widak/NurPhoto/Getty Images)

Lotnisko Chopina w Warszawie położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum miasta, na osiedlu Okęcie w dzielnicy Włochy. Port – w trosce o komfort wszystkich pasażerów – z roku na rok stale się rozwija i wprowadza szereg nowych udogodnień, ułatwiających podróż. Wśród nich między innymi: 

W 2023 roku media obiegła informacja, że lotnisko Chopina może zostać zamknięte ze względu na planową budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ówczesne władze jednak zdementowały te doniesienia, podkreślając, że uruchomienie CPK nie oznacza końca działalności stołecznego portu, którego początki sięgają lat 30. XX wieku. 

Lotnisko Kraków-Balice

Lotnisko im. Jana Pawła II w podkrakowskich Balicach jest drugim pod względem liczby obsłużonych pasażerów portem lotniczym w Polsce. W 2019 roku z usług małopolskiego lotniska skorzystało 8,4 mln podróżujących. Do rekordowego wyniku zbliżono się trzy lat później, gdy odprawiono 7,4 mln osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dwanaście miesięcy wcześniej. 

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Lotnisko w Gdańsku jest trzecim, obok Warszawy i Krakowa, najważniejszym portem lotniczym w Polsce. Stolica Pomorza w 2019 r. gościła 5,4 mln pasażerów samolotów, co także jest najlepszym wynikiem w historii. Rok wcześniej na gdańskim lotnisku odprawiono niespełna 5 mln podróżnych, a w 2022 – 4,6 mln. 

Lotnisko Katowice-Pyrzowice 

Dość istotną rolę w polskim transporcie lotniczym odgrywa także port w Katowicach. Śląskie lotnisko stale rozwija swoją siatkę połączeń, dzięki czemu pasażerów wciąż przybywa i nieustannie bite są rekordy frekwencji. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2019 r. odprawiono blisko 4,9 mln pasażerów. Barierę 5 milionów po raz pierwszy przekroczono w 2023 roku. 

Lotnisko Wrocław-Starachowice

Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika jak dotąd najlepszy wynik pod względem liczby obsłużonych pasażerów odnotował w 2019 roku. Wówczas z usług lotniska skorzystało ponad 3,5 mln osób. Warto wspomnieć, że ze stolicy Dolnego Śląska polecimy bezpośrednio między innymi do stolicy Korei Południowej, Seulu

Lotnisko Warszawa-Modlin 

Zlokalizowane w Nowym Dworze Mazowieckim lotnisko zostało otwarte w 2012 roku jako pomocniczy port dla lotniska Chopina w Warszawie. Podwarszawski port regularnie od 2018 roku – z wyjątkiem pandemicznych lat 2020–2021 – obsługuje ponad 3 miliony pasażerów. 

Lotnisko Poznań-Ławica

Założone w 1913 roku lotnisko w Poznaniu jest jednym z najstarszych w Polsce. Zlokalizowany 7 km na zachód od centrum miasta port największą liczbę pasażerów odnotował w 2018 r., gdy odprawiono blisko 2,5 mln osób. Barierę 2 milionów przekroczono również w 2019, 2022 i 2023 roku. 

Lotnisko Rzeszów-Jesionka

Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą spowodował, że niewielkie lotnisko w Rzeszowie stało się kluczowym punktem na mapie Europy i – cytując amerykańskie media – „światową bramą do Ukrainy”. Na przestrzeni ostatnich miesięcy port gościł  m.in. prezydentów USA i Ukrainy – Joe Bidena Wołodymyra Zełenskiego, a także przewodniczącą KE Ursulę von der Leynen i szefa PE Roberta Metsola.

W 2019 r. rzeszowski port lotniczy w Jesionce obsłużył niespełna 770 tysięcy pasażerów. 

Lotnisko Szczecin-Goleniów

Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność w latach 2017–2019 regularnie obsługiwał ponad pół milion osób. Największą liczbę odprawionych pasażerów (ponad 598 tys.) zanotowano w 2018 roku. Lotnisko oddalone jest o niespełna 50 km na północny wschód od centrum miasta. 

Lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jest jednym z najlepiej położonych lotnisk w kraju. Pasażerowie w zaledwie 15 minut dojadą z terminala do centrum miasta. W 2019 r. port odprawił 413 tys. podróżnych

Patroni polskich lotnisk

Największe lotniska w Polsce, podobnie jak część zagranicznych portów lotniczych, ma swoich patronów. I tak na przykład stołeczny port na Okęciu nazwano na cześć słynnego kompozytora Fryderyka Chopina. Z kolei lotnisku w Gdańsku nadano imię byłego prezydenta i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1983, Lecha Wałęsy. Warto wspomnieć, że pierwszym patronem jednego z polskich lotnisk (mowa dokładnie o porcie lotniczym Kraków-Balice) został papież Jan Paweł II. 

Pełna lista patronów polskich lotnisk:

 • Bydgoszcz-Szwederowo – Ignacy Jan Paderewski
 • Gdańsk-Rębiechowo – Lech Wałęsa
 • Katowice-Pyrzowice – Wojciech Korfanty
 • Kraków-Balice – Jan Paweł II
 • Łódź-Lublinek – Władysław Reymont
 • Poznań-Ławica – Henryk Wieniawski
 • Szczecin-Goleniów – NSZZ „Solidarność”
 • Warszawa-Okęcie – Fryderyk Chopin
 • Warszawa-Radom – Bohaterowie Radomskiego Czerwca 1976 roku
 • Wrocław-Starachowice – Mikołaj Kopernik

Źródło: ulc.gov.pl