Londyn to jedna z najchętniej odwiedzanych metropolii świata. Nic więc dziwnego, że stolica Wielkiej Brytanii dysponuje aż sześcioma lotniskami, które rocznie obsługują miliony pasażerów z całego globu. Który z londyńskich portów znajduje się najbliżej centrum miasta i ma najprostszy dojazd? O tym w dalszej części artykułu. 

Lotniska w Londynie 

  1. Heathrow
  2. Gatwick
  3. Stansted
  4. Luton
  5. London City
  6. Southend  

Lotniska w Londynie należą do najbardziej obleganych na świecie. Do dyspozycji pasażerów jest aż sześć portów lotniczych, rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Najlepszą lokalizacją pochwalić się może lotnisko London City, znajdujące się w odległości zaledwie 10 km od serca miasta. Z kolei najdalej położonym londyńskim portem jest Southend zlokalizowane ponad 60 km od ścisłego centrum. A jak to wygląda w przypadku pozostałej czwórki? 

Heathrow – największe lotnisko w Londynie

Heathrow to największe lotnisko w Londynie i zarazem główny port lotniczy Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają 1929 roku. Zlokalizowane w odległości 24 km na zachód od centrum miasta lotnisko składa się z pięciu terminali, a jeden z nich jest do wyłącznego użytku lokalnych linii lotniczych – British Airways. Port lotniczy Londyn-Heathrow należy do jednego z największych w Europie. Na terenie lotniska kursują bezpłatne autobusy, które przewożą pasażerów do odpowiedniego wejścia. 

Na lotnisko Heathrow dostaniemy się bez problemu metrem. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, ale jednocześnie bardzo czasochłonna. Przejażdżka podziemną kolejką z centrum zajmuje ok. godziny. Niebieska linia Piccadilly dowiezie nas na wszystkie terminale. Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę czasu, możemy skorzystać z Heathrow Express. Szybki pociąg zawiezie nas ze stacji Paddington w zaledwie kwadrans. W tym przypadku musimy się jednak liczyć z większymi kosztami podróży (około 25 funtów).

Port lotniczy Londyn-Heathrow / Fot. Carl Court/Getty Images

W minionym roku Heathrow obsłużyło ponad 19 milionów turystów. W rekordowym roku 2019 lotnisko obsłużyło blisko 80 mln podróżnych.

Lotnisko Londyn Gatwick

Drugim co do wielkości portem lotniczym Londynu jest Gatwick. Ulokowany ponad 40 km na południe od centrum miasta, między miejscowościami Horley a Crawley. Pod względem przewoźników panuje tutaj duża różnorodność. Lądują samoloty między innymi British Airways, ale i EasyJet czy Wizz Air.

Gatwick posiada dwa terminale: północny oraz południowy. Gatwick Airport Transit, tzw. people mover, to zautomatyzowany wagonowy system transportowy, który obsługuje darmowe połączenie pomiędzy terminalami co kilka minut. Z lotniska najłatwiej wydostać się korzystając z usług Gatwick Express. Dojdziemy nim do stacji London Victoria.

Bilet w jedną stronę to koszt ok. 20 funtów, a czas przejazdu wynosi pół godziny. Można również skorzystać z krajowych połączeń. Co prawda są one o połowę tańsze, ale będziemy jechać do tego samego miejsca dwa razy dłużej.

Lotnisko Londyn Stansted

Stansted zlokalizowany jest 60 km na północny-wschód od Londynu. Port lotniczy w nieco dalszych okolicach miasta zdominowany jest przede wszystkim przez tanie linie lotnicze, w tym Ryanair, który ma tutaj swoją dużą bazę. Odległość od centrum miasta może odstraszać, jednak mimo liczby kilometrów z łatwością dostaniemy się do Londynu.

Stansted Express pozwoli nam dojechać do stacji Londyn Liverpool w mniej niż godzinę. Cena biletu w jedna stronę to około 16 funtów. Kupując od razu bilet powrotny, zapłacimy 30 funtów. Na stronie przewoźnika znajdziemy informację, że pociągi odjeżdżają co 30 minut. Tańszą opcją są autokary National Express. Niestety, to, co zaoszczędzimy na bilecie, stracimy na czasie. Dojazd do centrum może potrwać nawet do dwóch godzin. Kursy autobusów odbywają się między portem lotniczym a stacjami: Stratford, Victoria Coach Station, Liverpool Street Station i Golders Green.

Sekcja przylotów nie należy do największych, dlatego duża ilość pasażerów sprawia, że mogą pojawić się długie kolejki do odprawy paszportowej albo do odbioru bagażu nadanego.

Lotnisko Londyn Luton

Luton jest kolejnym sporym lotniskiem, gdzie królują tanie linie lotnicze. Znajduje się 50 km na północ od Londynu i jest to czwarte pod względem wielkości lotnisko w Londynie. Najczęściej obsługiwanymi przewoźnikami są Wizzair, Ryanair oraz EasyJet.

Luton to kolejny port położony poza Londynem, ale czas podróży do centrum jest znacznie krótszy w porównaniu do Stansted. Nawet w 30 minut jesteśmy w stanie dotrzeć do stacji King Cross. Pociągi kursują przez całą dobę, nawet do 7 połączeń na godzinę, więc nie musimy się martwić o późną porę przylotu czy wylotu. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie jest to połączenie bezpośrednie, po drodze czeka nas przesiadka. Ceny biletów zaczynają się nawet od 9 funtów.

Dodatkowo możemy skorzystać z usług National Express. Bezpośrednio na Luton dojedziemy za 11 funtów, a czas podróży to niecała godzina. Autokary odjeżdżają z głównych stacji kolejowych m.in. Paddington Station oraz Victoria Station.

Lotnisko London City

Zaledwie 10 km od ścisłego centrum, w dzielnicy Royal Docks, znajduje się London City Airport. W porównaniu do najbardziej obleganego lotniska Heathrow jest to niewielki port lotniczy, który współpracuje głównie z największymi lotniskami w Europie. London City Airport skierowany jest do klientów biznesowych, ze względu na blisko położoną biznesową dzielnicę Canary Wharf. W ofercie znajdziemy jednak sezonowe loty wakacyjne.

Port lotniczy London City / Fot. Peter Macdiarmid/Getty Images

LCA znajduje się blisko centrum konferencyjnego ExCel, do którego można dotrzeć nawet na pieszo. Jest to idealny wybór dla osób, które szybko chcą się dostać do centrum miasta. Z portu wydostaniemy się za pomocą taksówki oraz DRL – automatycznej kolei naziemnej, zarządzanej przez Transport Of London. Działa ona na identycznych zasadach, co londyńskie metro. City Airport znajduje się w trzeciej strefie, więc ceny biletów wynoszą około 4 funtów. Podróż do centrum miasta zajmuje niecałe 20 minut.

Lotnisko Londyn Southend

Southend to najmniejszy port w Londynie. Ze względu na swoją niezbyt dogodną lokalizację nie jest chętnie wybierany przez pasażerów jako lotnisko docelowe. Dystans od miasta to niecałe 60 km na wschód, co czyni go najdalej położonym portem lotniczym od centrum brytyjskiej stolicy. Warto jednak podkreślić, że latach 60. był jednym z trzech największych lotnisk w Wielkiej Brytanii.

Southend obsługuje głównie loty pasażerskie tanich linii lotniczych, a dodatkowo loty czarterowe, towarowe i biznesowe. Na miejscu przeprowadza się również szkolenia dla pilotów. Lotnisko jest lubiane ze względu na swój kameralny charakter, brak tłumów i łatwy dojazd z Londynu. Do Southend dojedziemy pociągiem z centrum Londynu. Obok terminala znajduje się stacja kolejowa. Podróż zajmuje godzinę i ceny zaczynają się od 19 funtów.