Ciekawostki o Chopinie z pewnością zainteresują miłośników muzyki klasycznej. Warto je znać, bo Fryderyk Chopin to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych Polaków w historii, o którym do dziś mówi cały świat.    

Ciekawostki z życia Chopina 

 1. Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli (ok. 50 km na zachód od Warszawy). Konkretna data narodzin muzycznego geniusza nie jest znana. Jedne źródła podają, że mistrz gry na fortepianie przyszedł na świat 22 lutego. Inne z kolei, że 1 marca około godz. 18.00. Legenda głosi, że w chwili narodzin mistrza, jego ojciec, Mikołaj Chopin grał na skrzypcach. Chrzest małego Frycka odbył się 23 kwietnia 1810 r. w Kościele św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie.    
 2. Między czwartym a piąty rokiem życia Fryderyk Chopin rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Pierwszy publiczny koncert z jego udziałem odbył się w 1818 roku, gdy pochodzący z Żelazowej Woli artysta miał zaledwie 8 lat. Występ upamiętnia tablica umieszczona na fasadzie Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. Jej treść brzmi: „24 lutego 1818 roku 8-letni Fryderyk Chopin po raz pierwszy wystąpił publicznie na wieczorze zorganizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności w Pałacu Radziwiłłowskim (dziś Prezydenckim)”.    
 3. W 1825 roku „następca Mozarta”, jak Chopin był nazywany przez polski znawców muzyki klasycznej, zagrał dla cara Aleksandra I, który przebywał w Warszawie na obradach Sejmu. Przywódca był pod wrażeniem talentu młodego Polaka, dlatego w prezencie podarował mu pierścionek z brylantem. Chopin sprzedał później drogocenny podarunek.  
 4. Po zakończeniu nauki w Szkole Głównej Muzyki Chopin zaczął podróżować po Europie. W październiku 1830 r. w warszawskim Teatrze Wielkim odbył się ostatni koncert wirtuoza na polskiej ziemi. Miesiąc później jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii opuścił ojczyznę. Początkowo mieszkał w Dreźnie, potem przeniósł się do Paryża.    
 5. W stolicy Francji Fryderyk Chopin spędził ostatnich 18 lat swojego życia. Przez ten czas koncertował, komponował, udzielał lekcji, a także nawiązał bliższe relacje z paryską Polonią. Zmarł 17 października 1849 roku w wieku 39 lat, w otoczeniu najbliższych. Powodem śmierci wirtuoza była najprawdopodobniej gruźlica. Po latach przypuszcza się, że przyczyną zgonu była mukowiscydoza.    
 6. Chopin został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. W uroczystości pożegnalnej wielkiego mistrza uczestniczył między innymi książę Adam Jerzy Czartoryski. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, jego serce przewieziono do Polski. Spoczęło ono w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie zostało dostarczone przez siostrę artysty, Ludwikę. W 2014 roku naukowcy pod kierunkiem prof. Tadeusza Dobosza przeprowadzili oględziny serca Chopina.

– Wiemy, że serce jest w doskonałym stanie, a nasza wiedza o Chopinie nieco się powiększyła. Ze względu na kolor płynu, nie wykluczamy, że serce znajduje się w koniaku. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora była gruźlica – na sercu widoczne są pewne zmiany anatomiczne, które na to wskazują – mówił wówczas prof. Dobosz z Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu ​​​​​​. 

Kolejne badania planowane są na 2064 rok. 


Fryderyk Chopin / Fot. Universal History Archive/Getty Images

Ciekawostki o Chopinie

 • Fryderyk Chopin to – obok Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernik – jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków.
 • Chopin nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci. Największą miłością kompozytora była polska śpiewaczka, Konstancja Gładkowska. 
 • Wizerunek Chopina widniał na banknocie o nominale 5000 zł przed denominacją złotego w 1994 roku. 
 • W 1927 roku odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
 • Lotnisko na warszawskim Okęciu nazwane jest imieniem Fryderyka Chopina. Jest to największy port lotniczy w Polsce.
 • Imieniem polskiego kompozytora nazywano także znajdujący się na Merkurym krater. 
 • W 1960 r. (z okazji 150. urodzin mistrza) i 2010 r. (jubileusz 200-lecia) obchodzono Rok Chopinowski
 • Chopin najchętniej komponował mazurki. W latach 1825–1849 stworzył 57 mazurków. 

Miejsca związane z Chopinem w Warszawie

Miłośników twórczości Fryderyka Chopina, będących w Warszawie, zachęcamy do spaceru śladami wybitnego kompozytora. Gdzie warto się wybrać? Oto lista miejsc związanych z mistrzem fortepianu: 

 • Plac Krasińskich – tu stał budynek Teatru Narodowego, w którym w marcu 1830 r. Fryderyk Chopin, zaprezentował swój koncert f-moll. Tu również, w październiku tego samego roku, odbył się pożegnalny koncert artysty przed jego wyjazdem z ojczyzny.
 • Ulica Miodowa – to właśnie na niej znajdowały się słynne kawiarnie „Pod Kopciuszkiem”, „Dziurka” i „Honoratka”, w których skupiało się życie towarzyskie stolicy. Tu bywali pisarze, poeci, artyści i … Fryderyk Chopin.
 • Ulica Kozia – tu znajdowała się kawiarnia „U Brzezińskiej”, jedno z ulubionych miejsc Chopina.
 • Konserwatorium Muzyczne – dzisiaj zamiast budynku istnieje plac nad tunelem Trasy WZ. Jednak w XIX w. właśnie w tym miejscu studiował kompozycję Fryderyk.
 • Pałac Wesslów – to z tego miejsca, 2 listopada 1830 r., Fryderyk Chopin wyruszył dyliżansem najpierw do Wiednia, później do Paryża.
 • Pałac Radziwiłłów – w tym gościnnym wnętrzu, 24 lutego 1818 r., po raz pierwszy wystąpił publicznie 8-letni Chopin.
 • Pałac Saski – w 1810 r. mieszkała tu rodzina Chopinów. Ojciec Fryderyka był wykładowcą w słynnym Liceum Warszawskim, które zajmowało część pałacowych pomieszczeń.
 • Ogród Saski – miejsce zabaw małego Fryderyka Chopina.
 • Kościół Wizytek – to tu 15-letni Fryderyk grywał na organach, podczas niedzielnych mszy dla uczniów Liceum Warszawskiego.
 • Pałac Kazimierzowski – w prawej oficynie (Gmach Prorektorski) zamieszkiwali Chopinowie, gdy w 1817 r. w pałacu ulokowano Liceum Warszawskie i założono Królewski Uniwersytet Warszawski.
 • Pałac Czapskich – tu w 1827 r. zamieszkiwała rodzina Chopinów. Dzisiaj na drugim piętrze pałacu mieści się Salonik Chopinów – muzeum pamiątek po wielkim kompozytorze.
 • Kościół św. Krzyża – miejsce spoczynku serca kompozytora.
 • Pałac Zamoyskich – tu mieszkała siostra Fryderyka, która przechowywała pamiątki po swoim bracie. W 1863 r. z okien pałacu dokonano zamachu na namiestnika carskiego, hrabiego Berga. W odwecie z mieszkań usunięto wszystkich lokatorów i zniszczono cały ich dobytek. Wśród wyrzucanych z okien przedmiotów znajdował się fortepian Chopina.
 • Pałac Ostrogskich – siedziba Muzeum Fryderyka Chopina.
 • Pomnik Chopina w Łazienkach – najbardziej znany na świecie pomnik kompozytora usytuowany w Parku Łazienkowskim. Od maja do września, w każdą niedzielę, organizowane są tu Koncerty Chopinowskie

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie