Po portach najbardziej oddalonych od centrów, przedstawiamy lotniska blisko miasta. W naszym redakcyjnym zestawieniu nie zabrakło Polski. Które terminale znad Wisły kuszą pasażerów szybkim dojazdem do ścisłego centrum miasta? Szczegóły do sprawdzenia poniżej. 

Piza

Port lotniczy w Pizie zlokalizowany jest zaledwie 2 km od centrum. Dlatego ci pasażerowie, którzy w podróż zabrali jedynie bagaż podręczny, bez problemu dostaną się z największego lotniska w Toskanii do miasta pieszo. Spacer ulicami Pizy nie powinien wynieść więcej niż 30 min. Nic więc dziwnego, że wielu turystów nazywa pizański port „lotniskiem w samym centrum miasta”. 

Niespełna kilometr od terminala w Pizie znajduje się dworzec kolejowy Pisa Centrale, z którego można dojechać do dowolnego miejsca w mieście. Bezpośrednie połączenie między dworcem kolejowym Pisa Centrale a lotniskiem zapewnia kolej wahadłowa – People Mover. Czas podróży to tylko 5 minut. 

 • Odległość z lotniska do centrum – 2 km
 • Dojazd z lotniska do centrum – ok. 15 minut 

Inne włoskie lotniska, które znajdują się blisko centrów miast: Psacara i Neapol. 

Nice

Lotnisko w Nicei jest jednym z najbardziej obleganych lotnisk we Francji. Jeśli spojrzymy na odległość między terminalem a centrum miasta (7 km), nikogo nie powinien dziwić fakt, że pod względem liczby obsłużonych pasażerów ustępuje jedynie stołecznym portom – CDN i Orly.

Najszybciej do centrum Nicei dojedziemy tramwajem linii 2, który w dni powszechnie kursuje mniej więcej co 10 minut. Bilety należy zakupić przed podróżą w automatach znajdujących się na przystanku. Osoby jadące na lotnisko powinny wsiąść w tramawj w kierunku Aéroport.

Chętnych zachęcamy do spaceru z lotniska wzdłuż lazurowej wody Morza Śródziemnego.

 • Odległość z lotniska do centrum – 7 km
 • Dojazd z lotniska do centrum – ok. 30 minut 

London City

Londyn obsługiwany jest przez sześć portów lotniczych. Zaledwie 10 km od ścisłego centrum brytyjskiej stolicy, w dzielnicy Royal Docks, znajduje się London City Airport. Pasażerowie do centrum miasta dostaną się za pomocą DRL, czyli automatycznej kolei naziemnej, zarządzanej przez Transport Of London.

Podróż trwa ok. 20 minut, a za bilet w jedna stronę trzeba zapłącić 4 funty. 

 • Odległość z lotniska do centrum – 10 km
 • Dojazd z lotniska do centrum – ok. 20 minut 

Ibiza

Na naszej liście nie mogło zabraknąć słonecznej Ibizy, czyli jednej z najchętniej odwiedzanych hiszpańskich wysp. Osoby, które planują urlop na Półwyspie Iberyjskim z pewnością ucieszy fakt, że jedyny port w okolicy oddalony jest od ścisłego centrum o zaledwie 6 km. 

Do miasta najłatwiej dostać się trzema liniami autobusowymi: 10 (Ibiza-Sant Jorge-Lotnisko), 9 (San Antonio-San José-Lotnisko) oraz 24 (Cala Nova-Es Canar-Santa Eulària-Lotnisko). 

 • Odległość z lotniska do centrum – 6 km
 • Dojazd z lotniska do centrum – ok. 25 minut 

Warszawa-Okęcie 

Stołeczne lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. Oddalony o 8 km na południowy zachód od centrum miasta terminal, który tylko w 2022 roku obsłużył prawie 14,5 mln pasażerów, ulokowany jest na osiedlu Okęcie w dzielnicy Włochy. Dojazd do śródmieścia trwa ok. 25 minut. 

Do dyspozycji podróżnych jest pięć linii autobusowych, w tym cztery dzienne:

 • 175 (z placu Piłsudskiego);
 • 188 (z Gocławka Wschodniego);
 • 148 (z Wiatraczna);
 • 331 (z Metra Wilanowska);

oraz jedna nocna – N32 (z Dworca Centralnego). 

Turyści dojadą także do centrum pociągi Szybkiej Koleji Miejskiej  linia S2, kierunek: Sulejówek-Miłosna (z lotniska) lub Warszawa Lotnisko Chopina (na lotnisko). Jednak przed planowaną podróżą warto odwiedzić stronę regionalnych przewoźników i sprawdzić, czy na wskazanych trasach nie występują utrudnienia. 

 • Odległość z lotniska do centrum – 8 km
 • Dojazd z lotniska do centrum – ok. 25-30 minut 

Gdańsk

Port lotniczy w Gdańsku jest jednym z najchętniej wybieranych lotnisk w Polsce. Z danych za 2022 rok wynika, że lotnisko im. Lecha Wałęsy obsłużyło blisko 4,6 mln pasażerów, czyli o 112% więcej niż w 2021 i tylko 14,9% mniej niż w rekordowym 2019, gdy przez gdański port przewinęło się prawie 5,4 mln osób. Ze stolicy województwa pomorskiego polecimy m.in. do Islandii, Gruzji czy na Cypr. 

Podróż z lotniska Lecha Wałęsy do ścisłego centrum zajmuje ok. 25-30 minut. Do portu dojeżdżają pociągi, kursujące na czterech trasach linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz autobusy miejskie (110, 120, 122, 210 i N3), jednak w tym przypadku podróż może potrwać nieco dłużej. 

 • Odległość z lotniska do centrum – 10 km
 • Dojazd z lotniska do centrum – ok. 30 minut