Na warszawskim Lotnisku Chopina działa już punkt, w którym można wyrobić paszport tymczasowy w 15 minut. Pomysł ma być odpowiedzią na potrzeby tych pasażerów, którzy w ostatniej chwili zorientowali się, że ich dokument jest nieważny lub po prostu zapomnieli go z domu. 

Kiedy można ubiegać się o paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina?

O paszport tymczasowy w hallu największego portu lotniczego w Polsce można ubiegać się w nastepujących sytuacjach:

  • zguby lub zapomnienia zabrania ze sobą paszportu lub dowodu osobistego,
  • posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który stracił ważność, 
  • złożenia wniosku o wydanie paszportu biometrycznego, który jeszcze nie został odebrany, 
  • dysponowania ważnym biletem lotniczym.

Gdzie znajduje się punkt wydawania paszportów?

Punkt znajduje się w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminala A Lotniska Chopina w Warszawie. Uwaga! Punkt jest czynny wyłącznie w dni powszednie, od poniedziałku do piątku od 8 do 20. Należy mieć ze sobą inny dokument potwierdzający tożsamość oraz ważny bilet lotniczy. 

Opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Ci ważne, w punkcie można też zrobić fotografie do dokumentu. Cała procedura została w znacznym stopniu uproszczona. Po podpisaniu wniosku o wydanie paszportu tymczasowego zostanie on wygenerowany w systemie przez urzędnika. Następnie należy dokument podpisać na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego.

Na lotnisku można ubiegać się wyłącznie o paszport tymczasowy. Nie ma możliwości wyrobienia paszportu 10-letniego, drugiego paszportu, ani paszportu dla psa. Ważny jest również numer PESEL. Bez niego nie można będzie wyrobić paszportu dla dziecka. 

To kolejna dobra informacja dla podróżujących samolotami. W tym tygodniu pisaliśmy o nowych przepisach dotyczących limitu płynów na pokładzie

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl.