Raptem kilka dni temu informowaliśmy o rankingu najlepszych miejsc do zwiedzenia w Europie. W opublikowanym przez portal Holiday Cars zestawieniu nie zabrakło polskich akcentów. Na trzeciej pozycji, tuż za Atenami i Lizboną, uplasował się Kraków. Stolica Małopolski okazała się lepsza od takich metropolii jak Rzym, Madryt czy Berlin.

– Pełen historii i kultury Kraków od dawna jest ulubionym celem podróży europejskich turystów. Jest niedrogi, oferuje wiele atrakcji i łatwo się po nim poruszać. Ponadto miasto słynie z niesamowitego jedzenia ulicznego, dzięki czemu za niewielkie pieniądze turyści mają szansę spróbować lokalnej kuchni w klimatycznym otoczeniu. Ale jeśli chcesz zjeść posiłek w restauracji, możesz to zrobić przy ograniczonym budżecie – zaznaczyli autorzy raportu „Top 10 Best Places to Visit In Europe”. 

To jednak niejedyne wyróżnienie dla dawnej stolicy Polski w ciągu ostatnich dni. Miasto Królów, jak bywa nazywany Kraków, zajął pierwsze miejsce w rankingu najlepszych miejsc na Starym Kontynencie na zimowy wyjazd. Co warto podkreślić, miasto nad Wisłą znalazło się na czele tego zestawienia już trzeci rok z rzędu. 

Kraków najlepszym miejscem na zimowy wyjazd

Discover Cars, popularna platforma wynajmu aut na całym świecie, przygotowała swoje coroczne zestawienie najlepszych miejsc na zimowy wypoczynek w Europie. Ku naszej ogromnej radości, pierwsze miejsce – i to po raz trzeci z rzędu – zajął Kraków. Sukces jest o tyle większy, że stolica Małopolski wygrała z największymi i najbardziej popularnymi metropoliami na kontynencie jak Paryż, Wiedeń czy Amsterdam

– Od 2021 roku polskie miasto pozostaje wyjątkową propozycją dla podróżnych przez cały sezon zimowy. W mieście znajdują się takie atrakcje, jak Wawel i Muzeum Lotnictwa Polskiego, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów – podkreśla DiscoverCars.com. 

Tworząc ranking, autorzy wzięli pod uwagę średni koszt tygodniowego pobytu w hotelu, przelotu z londyńskiego lotniska Heathrowwynajmu samochodu, wyżywienia i liczby topowych atrakcji w danym mieście. W ten sposób uzyskano najlepszy stosunek jakości do ceny.

Według badania, za 7-dniową wycieczkę do Krakowa turyści zapłacą ok. 2255 złotych. Spośród wszystkich miast uwzględnionych w zestawieniu, dawna stolica Polski ma najtańsze koszty wynajmu samochodu (519 zł), a średnia cena biletu lotniczego z Londynu wynosi mniej niż 700 zł. Ponadto Miasto Królów oferuje aż 665 tanich restauracji i równie wiele budżetowych baz noclegowych. 

Jakie miasta warto odwiedzić zimą?

Drugie miejsce w rankingu – uzyskując o jeden punkt mniej niż Kraków, który zdobył 38 na 50 możliwych pkt – zajęła czeska PragaStolicę naszych południowych sąsiadów doceniono przede wszystkim za ponad 1200 tanich lokali gastronomicznych, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków w całkiem rozsądnych cenach. Na ostatnim miejscu podium uplasowała się Bruksela, dzięki dużej liczbie bezpłatnych atrakcji. 

Poniżej przedstawiamy pełen ranking najlepszych miejsc na zimowy wypad według Discover Cars: 

  1. Kraków
  2. Praga
  3. Bruksela 
  4. Paryż 
  5. Budapeszt 
  6. Tallin
  7. Berlin
  8. Amsterdam
  9. Wiedeń
  10. Kopenhaga

Przypomnijmy, że 2022 roku Kraków odwiedziło blisko 17 milionów turystów. 10 mln stanowili z tego turyści krajowi, a 730 tys. goście z zagranicy. Stolica Małopolski cieszyła się największą popularnością wśród Niemców, Brytyjczyków oraz Francuzów. 

Źródła: Discover Cars, WP Turystyka.