Ateny

Stanowią stolicę państwa, w której żyje około 3,5 miliona ludzi. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych stolic świata, w której znajdziemy najwspanialsze zabytki kultury antycznej. Latem, między czerwcem a sierpniem, średnia temperatura w dzień przekracza 30 stopni Celsjusza, zatem warto zastanowić się nad zwiedzaniem miasta o innej porze roku, także w zimie – gdyż są tu one łagodne i z niewielkimi opadami. Do miasta najłatwiej dotrzemy droga lotniczą, korzystając z licznych ofert przewoźników, a dzięki popularności kierunku ceny lotów są przystępne. Na miejscu, w celu swobodnego poruszania się po mieście, możemy skorzystać z jednej z trzech linii metra oraz gęstej sieci autobusowej i tramwajowej.

Najważniejszym zabytkiem w Atenach jest Akropol. To położony na wzgórzu kompleks starożytnych świątyń - wśród nich znajduje się majestatyczny Partenon, Erechtejon (co ciekawe zburzony i odbudowany jeszcze w starożytności) czy Świątynia Ateny. Zobaczymy też wielki Teatr Dionizosa (który podlegał przebudowie min. w okresie rzymskim) i Propyleje – wejście do Akropolu, monumentalne i pozostawiające niezapomniane wrażenia. Na szczególną uwagę zasługuje Odeon (amfiteatr) Heroda Attyka. Budowla powstała już w naszym wieku, a jej wspaniała akustyka jest wykorzystywana współcześnie i gości najznamienitszych artystów. Niedaleko wzgórza znajduje się Muzeum Akropolu. Warto je odwiedzić, by zobaczyć liczne artefakty znalezione na zboczach wzgórza w ramach prac archeologicznych.

Agora ateńska, czyli główny plac starożytnych Aten, wokół którego toczyło się życie mieszkańców gościła także handlarzy, polityków i sportowców. Znajdują się tam starożytne budynki i ruiny budynków sądów, mennicy czy świątyń. Niebywałą ciekawostką jest możliwość przejazdu przez Agorę najstarszą ateńską linią metra. Z okien wagonu zobaczymy między innymi majestatyczną Stoę Attalosa. Jest to zrekonstruowany budynek, w którym dziś znajduje się Muzeum Agory.

Warto zwiedzić także Forum rzymskie – znajdujący się 150 metrów od Agory ateńskiej jej odpowiednik, który postał już za czasów panowania na tych ziemiach Rzymu.

Wśród pozostałych zabytków Aten należy wymienić między innymi Łuk Hadriana, Kalimarmaro – stadion marmurowy, Świątynię Zeusa Olimpijskiego czy bizantyjskie kościoły. Szukając malowniczych, nastrojowych miejsc warto wybrać się do Plaki. Jest to historyczna część stolicy, w której stoi mnóstwo kilkusetletnich kamienic, często postawionych na ruinach starożytnych budowli. Znajdują się tu liczne sklepy z pamiątkami, restauracje i muzea. Wieczorny spacer czy kolacja w tym miejscu będzie miłym odpoczynkiem po dniu wypełnionym wrażeniami. Jednak lista miejsc, które turysta powinien zobaczyć jest dużo dłuższa i na pobyt tutaj warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni.

Zobacz nasz plan na to, jak zwiedzić Ateny w 48 godzin.

Saloniki

Leżące nad Zatoką Salonicką, drugie co do wielkości miasto w Grecji – Saloniki – jest centrum naukowym i akademickim, chętnie odwiedzanym przez kongresy międzynarodowe. Średnie temperatury są tu o kilka stopni niższe, niż Atenach, dzięki czemu zwiedzanie w środku lata jest trochę bardziej komfortowe.

Znajduje się tu Biała Wieża, z której szczytu można podziwiać miasto. W środku – Muzeum Kultury Bizantyjskiej. Warto też zobaczyć Łuk Galeriusza oraz muzeum – w którym dziś znajduje się kościół św. Jerzego, a także Bazylikę Świętego Jerzego z trzema bocznymi kaplicami – największą świątynię w mieście. Duże wrażenie zrobią na nas mury bizantyjskie i liczne, mniejsze świątynie.

Korfu

Miasto Korfu leży na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa Korfu charakteryzuje się łagodnym klimatem, z chłodniejszym latem, dzięki czemu zwiedzanie jest przyjemne także w okresie letnim. Staromiejska część miasta wpisana jest na listę UNESCO, co jest dużą zachętą dla zwiedzających. Lądowanie na wyspie, jeśli zdecydujemy się na transport lotniczy, dostarczy nam pierwszych wrażeń, gdyż odbędzie się na jednym z najkrótszych pasów startowych na kontynencie.

W tym mieście zobaczyć można liczne zabytkowe budowle: zachowaną w niewielkim stopniu świątynię Artemidy, która posiada wiele podobieństw historycznych z ateńskim Partenonem i jest od niego starsza o jeden wiek; latarnię morską Sidero, z której rozpościera się piękny widok na morze; starą twierdzę na wysepce, która została połączona z miastem wysiłkiem ludzkich rąk czy gubernatorski pałac zbudowany w wieku XIX.

Po zwiedzaniu miejsc historycznych warto wybrać się do Campiello – zabytkowej dzielnicy z mnóstwem wąskich, klimatycznych uliczek. Znajdują się tam liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Pomimo zmieszczenia tego wszystkiego na niedużej przestrzeni – nie zabrakło miejsca dla zieleni. Warto wybrać się tam wieczorem, by poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Na Liston – eleganckiej, reprezentacyjnej alei napijemy się pod arkadami dobrej kawy, a potem możemy odwiedzić znajdujący się obok duży plac miejski z imponującą roślinnością.

Oia (Santorini)

Spragnieni widoków zapierających dech w piersiach powinniśmy odwiedzić tę niewielką grecką miejscowość, leżącą na wyspie wulkanicznej. Warto zastanowić się nad wycieczką poza sezonem wakacyjnym, ze względu na liczbę turystów przybywających do tego miejsca. Najwygodniej dostać się tu samolotem lub statkiem. W tym drugim przypadku dostępnych jest wiele połączeń z Aten. Na miejsce dojedziemy autobusem z Firy, stolicy wyspy.

W Oia na Santorini warto spędzić przynajmniej jeden cały dzień, by nacieszyć się wspaniałymi widokami i atrakcjami miejscowości. Leży ona na klifach wulkanicznych, schodzących do morza. Znajduje się tu mnóstwo białych domków, które zbudowane na zboczach i zwieńczone kolorowymi (głównie błękitnymi) dachami i kopułami tworzą niesamowity widok, tak często umieszczany na pocztówkach i fotografowany. Przechadzając się wąskimi uliczkami odkryć można wiele punktów, z których każdy staje się doskonałym miejscem do zrobienia zdjęcia czy choćby podziwiania widoku. Łatwo znaleźć tu kawiarnię czy sklepik z pamiątkami.

Na wytrwałych czeka wycieczka do portu Ammoudi – leżącego u stóp miasteczka. Prowadzi do niego 280 schodów, więc powrót na górę może być nie lada wyzwaniem. Spacer do wiatraka, który znajduje się w miasteczku może dać oddech od tłumów – nie wybiera się tam zbyt wielu turystów, a widoki są wspaniałe. Jeśli pozwoli na to czas – warto poczekać z odjazdem z Oia do zachodu słońca, gdyż pejzaże są wtedy najpiękniejsze.

Szukając najbardziej eleganckiego miasta w Grecji warto wybrać się do Nauplion, z fortecą Palamidi i Muzeum Archeologicznym na Placu Syntagma. Jeśli potrzebujemy rozrywki i dobrej zabawy – wybierzmy się do Mykonos, które słynie z bycia ośrodkiem nocnego życia. Szukając równowagi między zwiedzaniem a zabawą i wypoczynkiem możemy odwiedzić Lindos – miasto na Rodos, słynące z najpiękniejszych plaż na całej wyspie. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Wyspy greckie – przewodnik po najpiękniejszych greckich wyspach i ich skarbach

Co decyduje o tym, że wakacje w Grecji zawsze są udane? [PRZEWODNIK]