Tunele drążone przez długie lata tworzą prawdziwe podziemne miasta i wijące się niczym labirynt korytarze. Część z nich udostępniono do zwiedzania. Większość podziemnych tras turystycznych znajduje się w nieczynnych kopalniach, ale warto podkreślić, że w niektórych wciąż wre praca. Prezentujemy zestawienie najciekawszych kopalń, które można zwiedzić. 

Na wielu osobach już samo uczucie przebywania głęboko pod ziemią robi ogromne wrażenie. Jeżeli dodamy do tego niezwykłą atmosferę, która wypełnia podziemne korytarze, otrzymamy receptę na niezwykle interesującą wycieczkę, tym bardziej, że kopalnie można zwiedzać przez cały rok, nie tylko w sezonie wakacyjnym.

Kopalnia Uranu w Kletnie

Pierwszy obiekt na naszej liście działał w latach 1948-1953. Kopalnia Uranu w Kletnie leży w Masywie Śnieżka, a dokładnie - na stoku Żmijowca. Pierwsze udokumentowane prace górnicze prowadzono na tym terenie w XV wieku. Wydobywano tam wówczas rudę żelaza i miedzi. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że Masyw Śnieżka był eksploatowany znacznie wcześniej. Kopalnia obejmowała 3 szyby i 20 sztolni. Wszystkie wyrobiska liczyły łącznie ok. 37 km. Dziś korytarze kopalni można zwiedzać. Na trasie wycieczki pojawiają się związane z górnictwem eksponaty, podziwiać można także występujące lokalnie minerały. Ciekawostką jest zwiedzanie nocne. W ramach tej oferty, jedynym źródłem światła w sztolni są lampy naftowe

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kolejny punkt na naszej liście to prawdopodobnie najsłynniejsza udostępniona do zwiedzania kopalnia w Polsce. O tym, jak wspaniały jest obiekt w Wieliczce, najlepiej świadczy fakt, że w 1978 roku doczekał się wpisu na listę UNESCO. Niesamowity klimat tego miejsca tworzy przede wszystkim podziemna kaplica św. Kingi z kunsztownie wykonanymi solnymi rzeźbami i wspaniałymi żyrandolami. Turyści mogą zwiedzać wyrobiska, korytarze i komory znajdujące się na głębokości 64-135 metrów pod ziemią. 

Kopalnia Soli w Bochni

Równie imponująca jest Kopalnia Soli w Bochni. Obiekt można zwiedzać pieszo, łódką lub kolejką. Korytarze, komory i wyrobiska, których historia sięga XIII wieku (obiekt w Bochni jest najstarszą kopalnią soli w Polsce), robią ogromne wrażenie, podobnie zresztą jak wykłute w kamieniu kaplice.  

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, podobnie jak Kopalnia Soli w Wieliczce, doczekała się wpisu na listę UNESCO. Udostępniony do zwiedzania (w 1976 roku) obiekt stanowi tylko niewielki fragment wyrobisk znajdujących się na terenie, na którym kiedyś obficie eksploatowano rudy ołowiu i cynku. Trasa turystyczna położona jest 40 metrów pod ziemią, a jej długość to 1740 metrów. Niewielki, bo 270-metrowy fragment szlaku pokonuje się łodzią

Kopalnia ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Kolejna kopalnia w naszym zestawieniu została udostępniona do zwiedzania w 2010 roku i obecnie funkcjonuje przy Muzeum Miejskim Sztygarka. Kiedyś obiekt ćwiczebny służył uczniom dąbrowskiej szkoły górniczej. Dziś stanowi ogromną atrakcję tego miasta. Zwiedzający mogą zobaczyć podziemne korytarze i kaplice św. Barbary. Ekspozycja obejmuje też znajdujące się w sztolni maszyny górnicze

Kopalnie Złota w Złotym Stoku

Kopalnia złota w Polsce? Choć znana z amerykańskiego kina gorączka złota ominęła Stary Kontynent, to w Polsce eksploatowano niegdyś żyły tego szlachetnego metalu. Jedna z takich kopalń znajduje się w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej i dziś jest dostępna dla zwiedzających. Trasa turystyczna jest niezwykle atrakcyjna i w obrazowy sposób przedstawia barwną historię tego niezwykłego miejsca. Do zwiedzania udostępniono także laboratorium, w którym produkowano arszenik, skarbiec wypełniony "złotymi" sztabkami i kilka innych ciekawych obiektów. Niewątpliwą atrakcją kopalni jest pięknie oświetlony podziemny wodospad, jedyny taki w Polsce. Większość trasy pokonamy pieszo, ale niewielki fragment trzeba przepłynąć łódką. Na powierzchnię wyjedziemy z najniższego poziomu, Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. 

Kopalnia Soli Kłodawa

Co ciekawe, w kolejnym obiekcie z naszego zestawienia wciąż prowadzone są prace wydobywcze. Część kopalni soli w Kłodawie udostępniono jednak zwiedzającym. Trasa turystyczna pozwala poznać proces powstawania złóż kłodawskich i przedstawia historię samego obiektu. Winda zjeżdża na głębokość 600 metrów pod ziemią. Korytarz stanowiący trasę turystyczną prowadzi do kaplicy św. Kingi i do nieczynnych komór, w których obecnie znajduje się ekspozycja urządzeń i maszyn górniczych

Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu

Przenosimy się do Zabrza. Zwiedzanie w tamtejszej kopalni odbywa się na dwóch poziomach - 170 i 320 metrów pod ziemią. Na pierwszym zwiedzający wchodzą na interaktywną ścieżkę, na której mogą zapoznać się z metodami pracy górników pracujących tam na przełomie XIX i XX wieku. Ciekawostką są ciekawie przygotowane efekty dźwiękowe. Z głębi korytarza do zwiedzających docierają rozmowy górników, a w niektórych miejscach słychać charakterystyczny pisk szczurów i trzask stropu. Na niższym poziomie zobaczymy wyrobiska. Co ciekawe, pozostawiono je w stanie pierwotnym, czyli w takim, w jakim znajdowały się, gdy podziemia tętniły jeszcze życiem. 

Chełmskie Podziemia Kredowe w Chełmie

Niezwykle ciekawą kopalnię znajdziemy też w Chełmie. Pierwsze wyrobiska kredy powstały tam już w XVI wieku i mieściły się w piwnicach domów. Z czasem zaczęto łączyć je w kompleks komór, które sięgały na głębokość 20 metrów pod ziemią. W XVIII wieku zakazano dalszej rozbudowy, gdyż kontynuowanie prac mogło doprowadzić do zapadnięcia się ulic i budynków. Do zwiedzania oddana została trasa o długości ok. 1000 metrów.

Kopalnia Podgórze w Kowarach

Nasze zestawienie zamyka druga w zestawieniu kopalnia uranu. Trasa turystyczna liczy ok. 1600 metrów. Przemierzając wyrobiska, poznamy niezwykłą historię tego miejsca, poznamy specyfikę pracy górników i używane przez nich metody wydobycia złóż uranu.