Wakacje we Włoszech można spędzać na wiele sposobów. Właśnie dlatego słoneczna Italia od lat pozostaje w czołówce ulubionych letnich kierunków Polaków. City breaki do Rzymu, Neapolu czy Mediolanu można organizować przez cały rok, ale właśnie latem Włosi i turyści chętniej wybierają chłodzenie się nad wodą. Gdzie? Poza wyspami Sycylią i Sardynią inne popularne wypoczynkowe miejsca to Bari czy jeziora. We Włoszech największą popularnością cieszą się Garda i Como – uwielbiane zarówno przez gwiazdy światowego formatu, jak i „zwykłych śmiertelników”.

Jezioro Como mapa. Gdzie na wakacje we Włoszech?

Zanim ruszymy w podróż, szybkie spojrzenie na mapę. Jezioro Como leży na północy Włoch w Lombardii, 40 km na północ od Mediolanu. Jest otoczone górami, z najwyższym szczytem Monte Legnone dominującym nad miastem Colico na północnym krańcu jeziora.

Varenna na brzegu jeziora Como z Menaggio i Monte Crocione na przeciwległym wybrzeżu. / fot. Roberto Moiola/Getty Images

Como to trzecie co do wielkości jezioro we Włoszech. I tu zaczyna się zabawa. Wakacje nad Como zazwyczaj nie ograniczają się do pobytu jednym kurorcie. To trochę jak jedzenie cukierka przez papierek. Łatwo o niedosyt. Tym bardziej, że miasteczka położone wokół jeziora są niezwykle urokliwe i oferują niesamowite widoki – zarówno dla miłośników naturalnych krajobrazów, jak i architektury.

Jezioro Como atrakcje

Głównym ośrodkiem jest miasto Como, od którego jezioro wzięło swoją nazwę. Dalej na północ leżą Cernobbio i Ossuccio z jedyną wyspą na jeziorze – Comaciną – i Sacro Monte di Ossuccio wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. W Tremezzo znajduje się z kolei słynna Villa Carlotta ze wspaniałymi ogrodami tarasowymi.

Obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest też Bellagio – miasto położone na styku trzech ramion jeziora Como. Przyjezdni chętnie odwiedzają zabytkowe wille, w tym Villa Serbelloni i Villa Melzi.

Inne ciekawe miasteczka to:

  • Lecco na południu,
  • Varenna,
  • Bellano,
  • Colico – wszystkie trzy na północy.

Tremezzo nad Jeziorem Como. / fot. Marco Bottigelli/Getty Images

Jezioro Como można objechać autem lub rowerami, zatrzymując się w wybranych miasteczkach. Polecanym rozwiązaniem jest też transport wodny. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą z kolei wybrać jeden z hikingowych szlaków.

Co zobaczyć nad Jeziorem Como?

Katedra w Como. / fot. Claudio Caridi/Getty Images

  • Katedra w Como – XV-wieczną neogotycką fasadę można podziwiać, siedząc w jednej z knajpek na placu przed świątynią. Warto także wejść do środka, zwłaszcza, że wstęp jest bezpłatny. Na ścianach znajdują się obrazy świętych oraz przedstawiające sceny biblijne. Główny ołtarz z marmuru i onyksu liczy prawie trzysta lat. Powstał w 1728 r.
  • Dawny fort wojskowy Forte di Fuentes – jedna z niewielu pozostałości hiszpańskiego panowania w tej części Włoch. Znajduje się w północnej części jeziora, w pobliżu Colico. Spacer po dawnej twierdzy, w tym placu i kościele to gratka nie tylko dla zafascynowanych historią.
  • Enoteca Principessa – winnica w Bellagio. To miejsce jest zdecydowanie warte zatrzymania się, jeśli masz ochotę na spróbowanie jednego z najsłynniejszych towarów eksportowych Lombardii. Właściciel chętnie oprowadza zainteresowanych i opowiada o winach produkowanych na miejscu.

Jezioro Como czy Garda?

Turyści przed przyjazdem często zadają sobie to pytanie. Nie ma na nie jednej odpowiedzi. Oba miejsca idealnie nadają się na wakacyjny wypoczynek. Jezioro Como uchodzi jednak za bardziej luksusowe, przez ceny w kurortach się nieco wyższe.

Wypoczywając nad Como mamy – niewielkie, ale większe niż gdzie indziej – szanse spotkać gwiazdy światowego formatu. George Clooney tak pokochał okolicę, że kilkanaście lat temu kupił tam ogromną willę. W miejscowych kurortach widywani byli też między innymi Sylvester Stallone i Madonna.