Alzacja jest niewątpliwie wyjątkowym regionem Francji. Położona jest między pasmem Wogezów a doliną Renu. Jest najmniejszą krainą tego państwa.

Na pierwszy rzut oka przypomina Niemcy. Nic dziwnego, ponieważ na tym obszarze w ciągu ostatnich kilkuset lat kilkukrotnie zmieniały się granice. Wpływy niemieckie widać głównie w nazewnictwie, architekturze i infrastrukturze. Mieszkańcy Alzacji jednak mają głębokie poczucie własnej odrębności. Mówią, że w pierwszej kolejności są Alzatczykami, a dopiero w drugiej Francuzami. Posiadają dwa języki urzędowe: francuski i germański, który jest gwarą alzacką.

Turyści najczęściej decydują się w pierwszej kolejności odwiedzić Paryż lub Lazurowe Wybrzeże. Niekiedy nie wiedzą, jak wiele do zaoferowania ma Alzacja. Oto 5 miejsc, które musisz zobaczyć w tym regionie.

1. Strasburg

Strasburg jest stolicą zarówno Alzacji, jak i Unii Europejskiej. To w tym mieście odbywają się raz w miesiącu czterodniowe sesje plenarne Parlamentu Europejskiego. Miasto słynie z przepięknej architektury. Centrum jest otoczone kanałami, a w 1988 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam słynne Petite France, dzielnica z charakterystyczną zabytkową zabudową, w której jest mnóstwo dobrych restauracji.

W Strasburgu znajdziemy mnóstwo kościołów i klasztorów. Wyróżnić należy słynną Katedrę Notre Dame (Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu). Mierzy 142 metry i w latach 1625–1874 była najwyższym budynkiem świata. Miasto jest również znane ze swojego pięknego targu świątecznego, którego historia sięga aż 1570 roku.

2. Colmar

Jest trzecim największym miastem Alzacji. To miasto, które trzeba odwiedzić będąc w tej części Francji. Czekają tam na nas malownicze, przepiękne domki z muru pruskiego, klimatyczne restauracje z pyszną lokalną kuchnią oraz niezwykłe zabytki i muzea, które warto odwiedzić. La Petite Venice (widoczne na zdjęciu), które znajduje się w centrum Colmar, to urokliwa część miasta, lubiana przez zakochanych.

Jednym z pierwszych punktów na liście rzeczy do zrobienia powinno być odwiedzenie muzeum w dawnym klasztorze dominikanów z XIII wieku - Unterlinden Museum. To przepiękny budynek z niezwykłym dziedzińcem we wnętrzu, który zabiera nas w zamierzchłe czasy. Co ciekawe, z Colmar pochodzi Frédéric Auguste Bartholdi - rzeźbiarz, który odpowiada za projekt Statuy Wolności w Nowym Jorku.

3. Wogezy

Wogezy to pasmo górskie, które ciągnie się na przestrzeni ok. 160 kilometrów wzdłuż Renu. Najwyższym szczytem jest Grand Ballon. Ma on 1424 m n.p.m. Nie są to góry dla zwolenników ekstremalnej wspinaczki, a raczej dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek i spokojny górski trekking.

Spędzając weekend lub dłuższy czas w Alzacji, warto udać się na wędrówkę po Wogezach. Może i nie będzie to spore wyzwanie, lecz widok z najwyższego szczytu jest niesamowity.

4. Kaysersberg 

To jedno z najładniejszych alzackich miasteczek. Ten kurort wypoczynkowy położony jest niedaleko Colmar. To, co urzeka w Kaysersberg, to jego położenie w przepięknej dolinie oraz małe i piękne uliczki.

Jest to doskonałe miejsce na krótki wypoczynek, degustacje francuskiego wina i serów, miejsce wypadowe na piesze wędrówki czy wyprawy rowerowe. W miasteczku możemy podziwiać zachwycające budynki, kościół św. Krzyża, ruiny zamku na wzgórzu oraz renesansowy ratusz.

5. Eguisheim

W Eguisheim czas zatrzymał się w miejscu. To maleńkie miasteczko jest perełką Alzacji. To prawdziwa kraina wina. W 2013 roku otrzymało nagrodę w kategorii "ulubioną miejscowość" Francji. W tym miejscu klasyczna alzacka architektura łączy się z feerią barw kwiatów, które rosną na każdym kroku. Mówi się, że jeżeli nie odwiedziłeś Eguisheim, to nie byłeś w Alzacji i jest w tym trochę prawdy.

W okolicy uprawia się aż siedem szczepów winorośli: Pinot Noir, Pinot Blanc, Riesling, Muscat, Pinot Gris, Gewurztraminer i Sylvaner. Win można spróbować w lokalnych restauracjach, winnicach i barach.

Pozostałe ciekawostki o Alzacji:

  • Alzacja jest jedynym regionem we Francji, w którym obowiązuje konkordat - umowa międzynarodowa zawierana między państwem a Stolicą Apostolską, która reguluje sprawy dotyczące obu stron. Został podpisany w 1801 roku. Francja dokonała rozdziału Państwa od Kościoła w 1905 roku, natomiast Alzacja była wówczas niemiecka.
  • "Marsylianka", hymn narodowy Francji, została napisana w Strasburgu przez Claude’a Josepha Rouget de Lisle w 1792 roku.
  • Francuski oficer Alfred Dreyfus urodził się w alzackiej Miluzie w 1859 roku. Został niesłusznie skazany za zdradę państwa. Tak zwana afera Dreyfusa to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii tego kraju. Jeden z najsłynniejszych francuskich pisarzy Emil Zola opublikował artykuł "J’Accuse…!", w którym apelował o uniewinnienie żołnierza.