Słowo ecuador po hiszpańsku oznacza „równik”. Stąd swoją nazwę wziął ten leżący na równiku kraj. To jeden z najmniejszych krajów Ameryki Południowej (283 560 km kw.), choć niewiele mniejszy od Polski. Z pewnością nie jest to jednak państwo najmniej atrakcyjne na kontynencie amerykańskim. Oto fascynujące ciekawostki o Ekwadorze

Fascynująca historia Ekwadoru

 1. Ekwador powstał w 1830 jako jedno z czterech nowych państw Ameryki Południowej po stopniowym rozpadzie tak zwanej Wielkiej Kolumbii. Poza Kolumbią i Ekwadorem w jej skład wchodziły Wenezuela i Panama. 
 2. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z ok. 8 tys. lat p.n.e. Mieszkały tu prekolumbijskie plemiona rolnicze.
 3. W połowie XV wieku król Tupa Inca Yupanqui włączył ziemie obecnego Ekwadoru w granice potężnego państwa Inków.

Kim są Ekwadorczycy? 

 1. Ponad połowa Ekwadorczyków to Metysi. 40% stanowią przedstawiciele rdzennych narodów. Pozostałe 10%: czarnoskórzy, Kreole, Mulaci i biali. 
 2. Zdecydowana większość (około 4/5) Ekwadorczyków to katolicy. 
 3. Dwa miliony (z blisko 17 milionów) Ekwadorczyków mieszkają w stołecznym Quito (pełna nazwa miasta brzmi San Francisco de Quito). Stolica jest położona na wysokości 2700–2850 m n.p.m. To druga najwyżej położona stolica państwa na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza wymarłemu już dziś prekolumbijskiemu plemieniu Kwitu, które żyło na tych terenach. Zaledwie 40 km dzieli Quito od równika, a jeszcze bliżej jest do czynnego wulkanu – Pichincha. Nie jest to największe miasto Ekwadoru. Pół miliona ludzi więcej mieszka w Guayaquil. 

Fauna, flora i wulkany w Ekwadorze

 1. Ponad połowę terytorium Ekwadoru porastają lasy. Na wschodzie, w dorzeczu Amazonki, są to wilgotne lasy równikowe, w Andach – wiecznie zielone lasy liściaste. Na wybrzeżu Pacyfiku – lasy suche. 
 2. Do Ekwadoru należą położone na Oceanie Spokojnym, ok. 1000 km na zachód od kontynentu, Wyspy Galapagos. Archipelag słynie z ogromnie bogatej fauny i flory, w tym z licznych endemitów. Gatunki endemiczne to aż rodzaju 97 (!) procent tutejszych gadów i ssaków lądowych, ponad 80 proc. ptaków lądowych, ponad 20 proc. zwierząt morskich, a także 30 proc. wszystkich roślin.
 3. W Ekwadorze leży jeden z najsłynniejszych i najwyższych czynnych wulkanów świata – Cotapaxi (5 897 m). Znajdziecie go na południe od stołecznego. Gdy akurat nie wypluwa z siebie lawy i popiołów, warto pójść na trekking na jego szczyt. Od razu warto dodać, że najwyższym szczytem w kraju jest Chimborazo (6267 m n.p.m.). 
 4. Ekwador to prawdziwe imperium żab. Mieszka tu zdecydowana większość z żabich gatunków występujących na świecie. 
 5. Narodowym symbolem Ekwadoru jest zaś majestatyczny ptak – kondor wielki

QuitoW Quito – stolicy Ekwadoru – mieszka ponad 2 miliony ludzi. fot. John and Tina Reid/Getty Images

Co się jada, co się pija w Ekwadorze

 1. Podobnie jak w niedalekim Peru, za lokalny przysmak uważana jest kawia domowa (zwana niegdyś świnką morską). Serwuje się ją zwykle pieczoną na ruszcie albo smażoną. 
 2. Narodowym alkoholem jest tu aguardiente, czyli destylat mający od 29 do 60%. Wytwarza się go z owoców, niektórych warzyw lub trzciny cukrowej. Czasem porównywany jest z brazylijską cachasą. 
 3. Ekwadorskim wynalazkiem jest zwyczaj jedzenie zup z dodatkiem popcornu.

Ciekawostki o Ekwadorze – dolar, panama i piłka nożna 

 1. Ze względu na położenie, dzień i noc w Ekwadorze przez całe 12 miesięcy są niemal równe. Przykładowo: najdłuższy dzień w roku (21 grudnia) w Quito liczy sobie 12 godzin i 6 minut, zaś najkrótszy (21 czerwca) – 12 godzin i 5 minut. 
 2. Mało kto wie, że słynny kapelusz „panama” nie pochodzi wcale z Panamy, a z Ekwadoru. 
 3. Od ponad 20 lat państwową walutą jest dolar amerykański. Wcześniej, w latach 1872–2000, jednostką walutową był 1 sucre. Jego nazwa wzięła się od bohatera narodowego Ekwadoru i kilku innych krajów latynoskich – generała Antonio Jose de Sucre. Co ciekawe, od jego nazwiska pochodzi również nazwa konstytucyjnej stolicy Boliwii – Sucre. 
 4. Zgodnie z ekwadorskim prawem, jeżeli mąż w czasie nocy poślubnej stwierdzi, że jego żona nie już dziewicą, może unieważnić związek. 
 5. Ekwadorczycy, tak jak duża większość narodów Ameryki Południowej, kochają piłkę nożną. Nie są żadną potęgą, ale i tak byli w stanie pokonać Polskę (2:0) na mundialu w Niemczech w 2006 r. 
 6. Sportowym idolem Ekwadoru w ostatnich latach jest kolarz Richard Carapaz, mistrz olimpijski w wyścigu ze startu wspólnego igrzysk 2020 w Tokio oraz zwycięzca prestiżowego Giro d’Italia z 2019 r.