Ciekawostki o Ekwadorze. 30 rzeczy, które warto wiedzieć o kraju kondora wielkiego
Ekwador to nie tylko Wyspy Galapagos i żyjące tam unikatowe gatunki zwierząt. Część dawnego imperium Inków dziś stanowi jeden z najciekawszych krajów Ameryki Południowej. Oto niezwykłe ciekawostki o Ekwadorze.
Opublikowano: 06.06.2023, 16:05
W tym artykule:
- Fascynująca historia Ekwadoru
- Kim są Ekwadorczycy?
- Fauna, flora i wulkany w Ekwadorze
- Co się jada, co się pija w Ekwadorze
- Ciekawostki o Ekwadorze – dolar, panama i piłka nożna
Reklama
Słowo ecuador po hiszpańsku oznacza „równik”. Stąd swoją nazwę wziął ten leżący na równiku kraj. To jeden z najmniejszych krajów Ameryki Południowej (283 560 km kw.), choć niewiele mniejszy od Polski. Z pewnością nie jest to jednak państwo najmniej atrakcyjne na kontynencie amerykańskim. Oto fascynujące ciekawostki o Ekwadorze.
Fascynująca historia Ekwadoru
- Ekwador powstał w 1830 jako jedno z czterech nowych państw Ameryki Południowej po stopniowym rozpadzie tak zwanej Wielkiej Kolumbii. Poza Kolumbią i Ekwadorem w jej skład wchodziły Wenezuela i Panama.
- Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z ok. 8 tys. lat p.n.e. Mieszkały tu prekolumbijskie plemiona rolnicze.
- W połowie XV wieku król Tupa Inca Yupanqui włączył ziemie obecnego Ekwadoru w granice potężnego państwa Inków.
Ciekawostki o Argentynie. 30 faktów o kraju tanga, futbolu i yerba mate
Tętniąca życiem kultura, strefy klimatyczne od podzwrotnikowej do subpolarnej i doskonała kuchnia. Uznawana za najbardziej europejski kraj na kontynencie amerykańskim Argentyna co roku przyci..Kim są Ekwadorczycy?
- Ponad połowa Ekwadorczyków to Metysi. 40% stanowią przedstawiciele rdzennych narodów. Pozostałe 10%: czarnoskórzy, Kreole, Mulaci i biali.
- Zdecydowana większość (około 4/5) Ekwadorczyków to katolicy.
- Dwa miliony (z blisko 17 milionów) Ekwadorczyków mieszkają w stołecznym Quito (pełna nazwa miasta brzmi San Francisco de Quito). Stolica jest położona na wysokości 2700–2850 m n.p.m. To druga najwyżej położona stolica państwa na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza wymarłemu już dziś prekolumbijskiemu plemieniu Kwitu, które żyło na tych terenach. Zaledwie 40 km dzieli Quito od równika, a jeszcze bliżej jest do czynnego wulkanu – Pichincha. Nie jest to największe miasto Ekwadoru. Pół miliona ludzi więcej mieszka w Guayaquil.
Fauna, flora i wulkany w Ekwadorze
- Ponad połowę terytorium Ekwadoru porastają lasy. Na wschodzie, w dorzeczu Amazonki, są to wilgotne lasy równikowe, w Andach – wiecznie zielone lasy liściaste. Na wybrzeżu Pacyfiku – lasy suche.
- Do Ekwadoru należą położone na Oceanie Spokojnym, ok. 1000 km na zachód od kontynentu, Wyspy Galapagos. Archipelag słynie z ogromnie bogatej fauny i flory, w tym z licznych endemitów. Gatunki endemiczne to aż rodzaju 97 (!) procent tutejszych gadów i ssaków lądowych, ponad 80 proc. ptaków lądowych, ponad 20 proc. zwierząt morskich, a także 30 proc. wszystkich roślin.
- W Ekwadorze leży jeden z najsłynniejszych i najwyższych czynnych wulkanów świata – Cotapaxi (5 897 m). Znajdziecie go na południe od stołecznego. Gdy akurat nie wypluwa z siebie lawy i popiołów, warto pójść na trekking na jego szczyt. Od razu warto dodać, że najwyższym szczytem w kraju jest Chimborazo (6267 m n.p.m.).
- Ekwador to prawdziwe imperium żab. Mieszka tu zdecydowana większość z żabich gatunków występujących na świecie.
- Narodowym symbolem Ekwadoru jest zaś majestatyczny ptak – kondor wielki.
Co się jada, co się pija w Ekwadorze
- Podobnie jak w niedalekim Peru, za lokalny przysmak uważana jest kawia domowa (zwana niegdyś świnką morską). Serwuje się ją zwykle pieczoną na ruszcie albo smażoną.
- Narodowym alkoholem jest tu aguardiente, czyli destylat mający od 29 do 60%. Wytwarza się go z owoców, niektórych warzyw lub trzciny cukrowej. Czasem porównywany jest z brazylijską cachasą.
- Ekwadorskim wynalazkiem jest zwyczaj jedzenie zup z dodatkiem popcornu.
Reklama
Ciekawostki o Ekwadorze – dolar, panama i piłka nożna
- Ze względu na położenie, dzień i noc w Ekwadorze przez całe 12 miesięcy są niemal równe. Przykładowo: najdłuższy dzień w roku (21 grudnia) w Quito liczy sobie 12 godzin i 6 minut, zaś najkrótszy (21 czerwca) – 12 godzin i 5 minut.
- Mało kto wie, że słynny kapelusz „panama” nie pochodzi wcale z Panamy, a z Ekwadoru.
- Od ponad 20 lat państwową walutą jest dolar amerykański. Wcześniej, w latach 1872–2000, jednostką walutową był 1 sucre. Jego nazwa wzięła się od bohatera narodowego Ekwadoru i kilku innych krajów latynoskich – generała Antonio Jose de Sucre. Co ciekawe, od jego nazwiska pochodzi również nazwa konstytucyjnej stolicy Boliwii – Sucre.
- Zgodnie z ekwadorskim prawem, jeżeli mąż w czasie nocy poślubnej stwierdzi, że jego żona nie już dziewicą, może unieważnić związek.
- Ekwadorczycy, tak jak duża większość narodów Ameryki Południowej, kochają piłkę nożną. Nie są żadną potęgą, ale i tak byli w stanie pokonać Polskę (2:0) na mundialu w Niemczech w 2006 r.
- Sportowym idolem Ekwadoru w ostatnich latach jest kolarz Richard Carapaz, mistrz olimpijski w wyścigu ze startu wspólnego igrzysk 2020 w Tokio oraz zwycięzca prestiżowego Giro d’Italia z 2019 r.
Nasz ekspert
Maciej Wesołowski
Redaktor prowadzący „National Geographic Traveler". Reporter. Autor książek, m.in.: „Szpagat w pionie. W drodze przez Indie" i „Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii"Reklama
Reklama
Reklama