Bahamy kojarzą nam się z egzotyką i pięknymi widokami. Jest to też swego rodzaju miejsce odludne, z daleka od wielkiego zgiełku współczesnego świata. Czy opłaca się tam lecieć? Co warto zobaczyć? Kiedy najlepiej lecieć na Bahamy? Na te i wiele więcej pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Bahamy: gdzie leżą?

Bahamy – gdzie się znajdują? To niewielkie państwo wyspiarskie, które znajduje się na Oceanie Atlantyckim. Sumarycznie powierzchnia wszystkich wysp archipelagu to niespełna 14 tysięcy kilometrów kwadratowych. Porównując to chociażby do Polski, jest to wynik ponad 20-krotnie mniejszy.

Z drugiej strony na wyspach Bahama nie mieszka zbyt wielu mieszkańców, bowiem sumarycznie jest to 382,6 tysięcy osób (dane pochodzą z 2014 roku). Tak na dobrą sprawę ponad 65% mieszkańców zamieszkuje jedną wyspę New Providence, gdzie mieszkańcy głównie utrzymują się z turystyki. Stolicą Bahamów jest Nassau.

Bahamy: co warto wiedzieć?

Bahamy to przede wszystkim wyspy. Ich w całym archipelagu jest ponad siedemset, jednak zamieszkałych jest znacznie mniej – około 26. Dzięki temu wybierając się na Bahamy możemy mieć pewność, że prócz bardziej zatłoczonej samej stolicy i głównych miast znajdziemy również znacznie spokojniejsze i bardziej odludne miejsca. W większości wypadków trzeba się do nich wybrać motorówką albo łodzią.

Natomiast daje nam to możliwość znalezienia miejsca totalnie odciętego od świata zewnętrznego. Wyjazd do tego kraju to przede wszystkim gratka dla fanów pięknych morskich widoków, a także wylegiwania się na plaży. Tutaj niemal na każdym kroku będziemy mogli natknąć się na malowniczy zakątek, który zapierać będzie dech w piersi.

Bahamy to kraj bezpieczny, więc podróż w te rejony świata nie jest dodatkowo obarczona dodatkowymi wymaganiami. By polecieć na wyspy Bahama, nie musimy mieć wizy. Jednak przy kontroli paszportowej należy okazać bilet powrotny do swojego kraju, a także wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu.

W praktyce jednak nie ma odgórnie ustalonych kosztów takiego pobytu czy widełek cenowych. W tym wypadku należy po prostu udokumentować posiadanie gotówki. Dodatkowo przy wjeździe do kraju każdy jest zobowiązany do podania konkretnego adresu hotelu, w którym będziemy zameldowani lub innego miejsca, w którym będziemy na czas pobytu nocować.

Bahamy: co zobaczyć?

Bahamy nie są krajem, który ma wybitnie dużo do zaoferowania jeśli chodzi o muzea czy zabytki. Jednak jest kilka miejsc, które należy odwiedzić, by poczuć też klimat Karaibów. Co warto zobaczyć?

Bahamy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba podczas swojej pierwszej wyprawy w 1492 roku. Hiszpanie wówczas nie skolonizowali wysp, jednak przesiedlili mieszkańców na pobliskie Haiti i Dominikanę.

Później toczyły się potyczki o wpływy i podległość kraju między Hiszpanami, a Brytyjczykami. Finalnie do 1964 roku Bahamy były podległe Królestwu Wielkiej Brytanii, a dopiero w 1973 roku otrzymały pełną niepodległość. Stąd też nie mamy tutaj typowych zabytków. Jednak mieszkańcy wzorują się na przodkach, tworząc kilka interesujących miejsc.

Jednym z takich miejsc niewątpliwie są Schody Królowej Nassau. To dokładnie 66 zabytkowych stopni, które łączą ze sobą Fort Fincastle z centrum Nassau. Zostały zbudowane pod koniec XVIII wieku dla uczczenia królowej Wiktorii. Dodatkowo, będąc w okolicy, warto zwiedzić sam Fort Fincastle, który jest również bardzo ciekawym miejscem. Można wykupić wycieczkę po forcie z przewodnikiem.

Polecamy też nieco bliżej przyjrzeć się resortowi Atlantis. To ogromny hotel z tysiącem luksusowych pokoi, parkiem wodnym, największym kasynem i kilkudziesięcioma restauracjami. Całość robi ogromne wrażenie, szczególnie gdy zobaczymy kontrast pomiędzy luksusowym kurortem, a domami zwykłych mieszkańców.

Eleuthera – wyspa leżąca w archipelagu Wysp Bahama, ok. 80 km od Nassa / fot. Getty Images

Kolejny punkt na liście must see to Straw Market. Można bez przeszkód wyposażyć się tutaj w torby, kapelusze czy inne pamiątki zrobione w całości ze słomy.

Jednym z nielicznych muzeów w stolicy Nassau jest muzeum piratów, warte zwiedzania ze względu na niepowtarzalny klimat. Trzeba dodać, że jeszcze trzysta lat temu tamtejsze wyspy oraz wody okupowali piraci, którzy siali postrach wśród tubylców. 

Bahamy dla pełnoletnich turystów również mają ciekawe atrakcje. Proponujemy zajrzeć do destylarni Johna Watlinga. Tam będziemy mogli bez przeszkód skosztować oryginalnego karaibskiego rumu, a także poznać historię tego trunku.

Będąc na wyspach, nie sposób ominąć niezwykle malowniczych plaż. Tych jest naprawdę bardzo dużo i w zależności,czy wolimy bardziej ustronne miejsce, czy nie przeszkadza nam zgiełk miasta, możemy wybrać swój zakątek.

W przypadku pierwszej wersji warto udać się na którąś z mniejszych wysp. Tam z całą pewnością będzie mniej turystów. Żeby zobaczyć równie ładne widoki, nie musimy się ruszać ze stolicy. W Nassau również znajdziemy bardzo ładne zakątki. Oczywiście wybór należy do nas.

Bahamy: kiedy jechać?

Bahamy mają bardzo przyjemny klimat. Gdy u nas, w Polsce temperatury spadają poniżej zera w czasie zimy, tam utrzymuje się temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. Najlepszym okresem na wyjazd na Bahamy jest pora bezdeszczowa, która zaczyna się mniej więcej od listopada i trwa do końca maja. Wówczas temperatury oscylują w granicach dwudziestu kilku stopni. Jeśli chodzi o temperaturę wody, jest bardzo ciepła. Różnice między powietrzem a wodą są niewielkie.

Szczyt sezonu turystycznego zaczyna się od drugiej połowy grudnia, a kończy w pierwszej połowie kwietnia. Wówczas z całą pewnością ruch będzie większy, a ceny wyższe.

Poza sezonem, czyli od czerwca do września, również można wybrać się na Karaiby. Jednak trzeba mieć kilka rzeczy na uwadze. Przede wszystkim zdecydowanie bardziej kapryśną pogodę. W tym okresie w związku z tym, że jest to klimat tropikalny, mamy porę deszczową. Oznacza to, że codziennie wieczorem mamy intensywne deszcze. Dodatkowo jest zdecydowanie wyższe prawdopodobieństwo występowania tajfunów. Jednak jeśli dobrze przygotujemy się do podróży, nie będą nam straszne żadne ulewy.

Bahamy: przygotowanie do podróży

Czy na Bahama potrzeba jest wiza? Nie musimy mieć wizy, by dostać się na wyspy Bahama. Wystarczy, że przy odprawie paszportowej wskażemy, gdzie będziemy nocować przez cały pobyt. Musimy także zadeklarować, że mamy odpowiednią ilość funduszy na zabezpieczenie finansowe całej podróży.

Jeśli chodzi natomiast o wykonywanie dodatkowych szczepień ochronnych, te nie są wymagane. Aczkolwiek osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19, powinny mieć ze sobą negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Bahamy. Wszystkie obostrzenia dla podróżnych związane z wirusem SARS-CoV-2 znajdziecie tutaj

Walutą obowiązującą na Bahamach jest dolar bahamski. Kurs jego oscyluje woków 1:1 w stosunku do dolara amerykańskiego. W przypadku przyjazdu w okresie sezonu turystycznego trzeba z całą pewnością wziąć ze sobą letnie ubrania i dodatkowe kosmetyki z filtrem do opalania.

Bahamy: ciekawostki

Bahamy to ogromny archipelag ponad 700 wysp. Sporą część wysp na własność wykupili amerykańscy celebryci i multimilionerzy. Stąd mimo ich ogromnej liczby, nie jesteśmy w stanie dostać się na wszystkie.

Jedną z najbardziej popularnych środków transportu między wyspami są łódki i promy. Te drugie kursują dosyć często, ale jeśli chcemy wykorzystać bardziej przyjemny środek transportu, na większe wyspy ze stolicy możemy się również dostać samolotem. Warto również nadmienić, że największym hotelem w stolicy jest resort Atlantis z tysiącem luksusowych apartamentów i 21 restauracjami. Całość robi ogromne wrażenie.