1. Edynburg


fot. Shutterstock

Stolica Szkocji zwana jest również „Atenami Północy”. Znajdziesz tu zarówno najlepsze muzea i galerie, jak i szkocki parlament. Swoją rezydencję ma tutaj królowa Elżbieta II.

2. Glasgow


fot. Shutterstock

Podobno jest najlepszym szkockim miastem do zabawy. Z pewnością – największym. Turystów przyciąga jego bogata historia przemysłowa oraz tętniące życie kulturalne.

3. Ben Nevis


fot. Shutterstock

Jest najwyższą górą nie tylko Szkocji, ale także całych Wysp Brytyjskich. Stanowi raj dla miłośników gór i narciarstwa. Wspaniała północna ściana Ben Nevis jest prawdziwą wspinaczkową gratką.

4. Wyspa Skye


fot. Shutterstock

To Szkocja w pigułce, czyli zamki, klify, intrygująco ponure widoki. Ucztą dla oka jest klif Kilt Rock, z którego wpada do morza wodospad.

5. Loch Ness

fot. Shutterstock

Chociaż na mitycznego potwora Nessie nie mamy co liczyć, to nie zawiodą nas widoki dookoła jeziora. Loch Ness to jeden z najpiękniejszych zakątków Szkocji. Najlepsze pejzaże roztaczają się spod zamku Urquhart.

6. Morar

fot. Shutterstock

Czy będąc w Szkocji, można poczuć się jak na Karaibach? Można! Morar słynie z cudnych plaż (Silver Sand of Morar) i najlepszych owoców morza.

7. Park Narodowy Loch Lomond i Trossachs

fot. Shutterstock

Każdy wie, że Szkocja jest krainą zamków. Być może nie każdy jednak ma świadomość, iż jeden z najpiękniejszych z nich znajduje się w Stirling. Loch Lomond i Trossachs to także kryształowe jeziora, lasy i majestatyczne góry.