Magawa to szczur pracujący przy wykrywaniu min w Kambodży. Dzięki jego pracy udało się zlokalizować aż 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów zalegających na ponad 141 000 metrów kwadratowych terenu, a tym samym zmniejszyć ryzyko obrażeń lub śmierci osób mieszkających w pobliżu zagrożonego terenu.

Te niezwykłe osiągnięcia sprawiły, że został odznaczony Złotym Medalem przyznawanym przez organizację PDSA (People's Dispensary for Sick Animals), uważanym za zwierzęcy odpowiednik Krzyża Jerzego. Krzyż Jerzego to najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa, nadawane za czyny najwybitniejszej odwagi. Drugie odznaczenie w hierarchii odznaczeń brytyjskich, bezpośrednio po Krzyżu Wiktorii, którego jest cywilnym odpowiednikiem. 

– Bez wątpienia Magawa będzie cieszył się w weekend arbuzem lub dwoma. Myślę, że to jego weekendowy poczęstunek. Na pewno wróci do pracy, wykonując swoje obowiązki i ratując życie. Jesteśmy z niego bardzo dumni – powiedziała Amy Dickin z PDSA w rozmowie ze Sky News.

Magawa został wyszkolony przez belgijską organizację pozarządową i amerykańską organizację non-profit APOPO, która szkoli szczury w celu wykrywania min przeciwpiechotnych i gruźlicy. W ciągu 77 lat działalności organizacji, Magawa jest pierwszym gryzoniem, który został uhonorowany medalem. 
– Praca Magawy bezpośrednio ratuje i zmienia życie mężczyzn, kobiet i dzieci, na które mają wpływ znajdujące się tu miny. Każde dokonane przez niego odkrycie zmniejsza ryzyko obrażeń lub śmierci miejscowej ludności – podkreśla Jan McLoughlin, dyrektor generalny PDSA. 

Christophe Cox, dyrektor generalny APOPO, powiedział, że medal Magawy to zaszczyt dla całej organizacji oraz treserów szczurów. Przyznał również, że ma nadzieję, że nagroda zwróci globalną uwagę na Kambodżę i inne kraje, gdzie miny nadal ranią i zabijają ludzi.
Szacuje się, że w latach 1975-1998 w Kambodży pozostawiono od czterech do sześciu milionów min, w wyniku których zginęło ponad 64 000 osób. Szczury świetnie radzą sobie z wykrywaniem  min ze względu na swoją inteligencję i chęć wykonywania powtarzalnych czynności związanych z pożywieniem – wyjaśnia Cox.
Mały rozmiar gryzoni sprawia też, że są one o wiele mniej narażone na niebezpieczeństwo, gdy poruszają się po polu minowym. Są też szybsze niż praca z tradycyjnymi wykrywaczami metali. Dla przykładu Magawa może przeszukać obszar tak duży jak kort tenisowy w zaledwie 30 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet cztery dni.
Szkolenie jednego szczura zajmuje około roku, zanim zwierzęta zaczną pracę na niebezpiecznych terenach. Zwykle szczur pracuje około pół godziny dziennie, wcześnie rano. Gdy gryzoń najdzie minę, informuje o tym swoich opiekunów, dając znaki uniesionymi pazurami.


Program PDSA Animal Awards ma na celu podniesienie statusu zwierząt w społeczeństwie i uhonorowanie ich niesamowitego wkładu w ludzkie życie. Zaangażowanie, umiejętności i odwaga Magawy są tego niezwykłym przykładem i zasługują na najwyższe możliwe uznanie – podkreślają przedstawiciele organizacji.