Sosny w Krzywym Lesie posadzono najprawdopodobniej w 1934 roku. Jak na drzewa, nie są więc bardzo stare, ale znak czasu dał o sobie znać. Na oficjalnej stronie internetowej Nadleśnictwa Gryfino poinformowano, że wycięto dwie obumierające sosny. Jedna z nich była dodatkowo nieprawidłowo ukształtowana. Uznano, że oba drzewa mogły stanowić zagrożenie dla turystów odwiedzających pomnik przyrody.

- Działanie to jest zgodne z ustawą o ochronie przyrody, której art. 45 ust. 2 pkt 4 mówi o możliwości ingerencji w pomnik przyrody w sytuacji, gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego - czytamy w komunikacie.

Krzywy Las to popularne miejsce spacerów nie tylko wśród przyjezdnych, ale również mieszkańców powiatu gryfińskiego. Pracownicy nadleśnictwa stale nadzorują żywotność zdeformowanych sosen, żeby ocenić, czy stwarzają zagrożenie dla odwiedzających. W celach bezpieczeństwa od czasu do czasu podejmowana jest decyzja  o usunięcia fragmentu drzewa lub całości.

Jak to jest możliwe?

Mimo że zdeformowane sosny w Krzywym Lesie liczą sobie już prawie 90 lat, to nadal nie ma pewności, w jaki sposób powstały charakterystyczne krzywizny. Według jednej z najpopularniejszych hipotez ludzie uszkadzali drzewa w młodym wieku, żeby je permanentnie zniekształcić. Pnie w takim kształcie mogły być wykorzystywane między innymi do budowy łodzi.

W planach zasadzenie nowych drzew

Ostatnia decyzja Nadleśnictwa Gryfino odbiła się głośnym echem w sieci. Wielu miłośników Krzywego Lasu zaniepokoiło się, że to początek końca popularnego pomnika przyroda. Starzenie się drzew to proces naturalny i nieunikniony. Trzeba więc liczyć się z tym, że w przyszłości wycinka może zostać powtórzona. Nie oznacza to jednak, że charakterystyczne sosny znikną na dobre. 
Leśnicy zapowiadają, że planowana jest rewitalizacja terenu. W pobliżu mają powstać dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze.
- Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody.

Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa - ogłaszają władze Nadleśnictwa Gryfino.
Docelowo Krzywy Las ma być nie tylko większy. W planach jest również wyłożenie utwardzanych ścieżek oraz wybudowanie małej architektury z drewna. Rewitalizacja pomnika przyrody ma zakończyć się w 2022 roku.