Kobieta na zdjęciu jest ubrana w tradycyjne mongolski strój. To królewska wersja deli lub deel, przypominająca średniowieczny żupan. Tkanina jest misternie zdobiona i wykonana z jedwabiu. Jej włosy zebrane są w dwa pokaźne kucyki zakończone warkoczami, a wszystko podtrzymuje bogata biżuteria. Fryzura do złudzenia przypomina rogi, lecz jest w niej coś mistycznego.

Kim była ostatnia królowa Mongolii?

Kobieta patrzy się prosto w obiektyw, a jej wzrok hipnotyzuje. Jest w nim jednak coś niepokojącego. Chociaż ma nie więcej niż dwadzieścia kilka lat, jej spojrzenie jest bardzo dojrzałe. W oczach zobaczyć można dużo smutku i cierpienia.

Mowa o Genepil, ostatniej królowej Mongolii. Urodziła się  jako Tseyenpil w 1905 roku w północnej części kraju, niedaleko klasztoru Baldan Bereeven,. Pochodziła z rodziny szlacheckiej. W 1923 roku została sprowadzona do pałacu Bogda Chana (z pochodzenia Tybetańczyka) jako jedna z piętnastu kobiet w wieku od 18 do 20 lat, które urodziły się tego samego dnia co chan. Władca był bowiem wdowcem, a jego doradcy uznali, że dla integralności kraju ważny jest ponowny ożenek.

Problem polegał na tym, że Bogda Chan był już bardzo schorowany. Nie poruszał się o własnych siłach i był niewidomy. Miał wówczas 53 lata, a po śmierci ukochanej żony Tsendiin Dondogdulam nie planował kolejnego małżeństwa. Młoda Tseyenpil została zabrana siłą z rodzinnego domu, chociaż była już zamężna. Gdy została wybrana na żonę chana, obiecano jej, że po jego śmierci będzie mogła wrócić do pierwszego męża.

Ślub z umierającym chanem

Tseyenpil zgodziła się na ślub z Bogda Chanem. Bardzo szybko jednak zdała sobie sprawę, jak bardzo samotna czuje się w nowym środowisku, bez przyjaciół, u boku człowieka, który jest dla niej całkowicie obcy. Zaledwie kilka tygodni później powróciła do rodziców. Przedstawiciele mongolskiego rządu wysłali dworzan, by odszukali królową i sprowadzili do stolicy.

Z czasem młodziutka królowa zaczęła coraz lepiej odnajdywać się w nowej rzeczywistości. W 1923 roku ogłoszono ją nawet reinkarnacją poprzedniej królowej. To właśnie wtedy zmieniła imię na Genepil. Niektórzy spekulują, że to sam chan nadał jej to imię.

W 1924 roku zmarł Bogda Chan, a tym samym Genepil przestała być królową Mongolii. Kraj i tak już wówczas był w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Po śmierci władcy władzę w kraju przejęli komuniści, a  Tseyenpil powróciła na północ. Wiadomo, że ponownie wzięła ślub i wyszła za mężczyznę o imieniu Luvsandamba. Historycy nie są jednak pewni, czy był to jej pierwszy mąż, czy zupełnie inna osoba.

Powrót w rodzinne strony

Genepil i Luvsandamba doczekali się dwóch córek oraz syna. Świeżo upieczone małżeństwo nie mogło jednak spokojnie cieszyć się swoim nowym życiem. Władze komunistyczne urządziły polowanie na ludzi związanych z władzą królewską, a także na wszystkich członków rodziny ostatniego chana.

Komuniści chcieli byłą królową aresztować kilka razy w latach 30., ale brakowało im wystarczających dowodów. Szukali czegoś, co ją pogrąży i umożliwi przeprowadzenie pokazowego procesu. W końcu w 1937 roku została oskarżona przez rząd Mongolskiej Republiki Ludowej o gromadzenie sprzętu w celu zorganizowania powstania przeciwko władzy komunistycznej z pomocą Japonii.

Upamiętnienie Genepil w Gwiezdnych Wojnach

W trakcie procesu stwierdzono, że Genepil chciała zniszczenia władzy ludowej, a także oskarżono ją o wspieranie religii buddyjskiej. Skonfiskowano cały jej majątek i poddano ją torturom. W końcu wymuszono na Genepil przyznanie się do winy. Co ciekawe, dokument, który to potwierdzał nie zawierał jej podpisu, a jedynie niewyraźne plamy. Została skazana na karę śmierci. Rok po uwięzieniu została stracona. Była wówczas w piątym miesiącu ciąży.

Genepil została oczyszczona z zarzutów dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Wyrok ogłosił Sąd Najwyższy Mongolii. Postać Genepil do dziś interesuje historyków. Doczekała się nawet swoistego upamiętnienia w kinematografii. Mało kto wie, ale królowa Padmé Naberrie Amidala z Gwiezdnych Wojen w filmie „Mroczne Widmo” miała strój i makijaż inspirowany właśnie Genepil. W 2000 roku powstał również mongolski film o życiu królowej.