Autochrom powstał pod koniec XIX wieku, jego pionierem był Louis Ducos du Hauron, a o popularyzacji techniki zdecydował sukces bracie Lumiere. Szklana płytka wewnątrz aparatu pokryta była cienką warstwą skrobi ziemniaczanej w kolorach pomarańczowym, zielonym i fioletowym, a całość pokryta była emulsją. Dzięki temu po raz pierwszy udało się uzyskać kolorowe zdjęcia, wcześniej na użytek wydawania kolorowych albumów ludzie ręcznie kolorowali czarno-białe fotografie. 

Na tych zdjęciach zobaczycie kobwoi takimi, jakimi w istocie byli - bez retuszu, upiększania i pozowania. Co ciekawe, choć wiąże się ich z kulturą Zachodu i Ameryki Północnej, rodowód tej profesji sięga hiszpańskich osadników w Meksyku, którzy w XVIII wieku rozpoczęli kolonizację i zakładanie rancz na terenie Teksasu, Arizony i Nowego Meksyku. Do wypasania bydła zatrudniano rdzennych mieszkańców nazywając ich vaqueros (odpowiednik słowa kobwoj po hiszpańsku).

Pa zakończeniu wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 roku na południe zaczęły zjeżdżać tłumy osadników z północy i tym samym wypasanie bydła szybko przestało być domeną hiszpańsko-języcznych osadników.

Źródło: National Geographic News