W tym artykule:

  1. Powstanie drugi Titanic
  2. Jak będzie wyglądać Titanic II?
  3. Kiedy Titanic II ruszy w rejs? Znamy wstępną datę
Reklama

To już pewne. Powstanie kopia najsłynniejszego statku świata, który zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork. Budowę Titanica II zapowiedział – zresztą nie po raz pierwszy – australijski miliarder Clive Palmer. O planach powstania repliki „niezatapialnego” transatlantyku mówi się od dekady.

Powstanie drugi Titanic

Clive Palmer zapowiadał budowę statku Titanic II już w 2012 roku, równo po stu latach, gdy brytyjski transatlantyk spoczął na dnie Atlantyku. Sprawa jednak ucichła i po sześciu latach ponownie trafiła na nagłówki gazet i portali internetowych. Przedsiębiorca z Antypodów zapewniał wówczas, że statek powstanie do 10 kwietnia 2022 r. Czyli do rocznicy dnia, kiedy RMS Titanic po raz pierwszy, i zarazem po raz ostatni, ruszył na szerokie wody.

– Statek odbędzie podróż śladami pierwszego Titanica. Zabierze pasażerów z Southampton do Nowego Jorku. Będzie krążył także po całym świecie, inspirując ludzi, przyciągając ich uwagę. Intrygując i rozsiewając tajemnicę w każdym porcie, do którego zawinie – podkreślał Palmer.

Clive Palmer (Fot. Matthew Lloyd/Bloomberg/Getty Images)

Niestety, także i tym razem projekt zakończył się niepowodzeniem, czego powodem była m.in. pandemia COVID-19. Teraz, po sześcioletniej przerwie i ustabilizowaniu się sytuacji pomysł, by stworzyć nowego Titanica pojawił się ponownie. Clive Palmer na zwołanej 13 marca w Sydney konferencji prasowej oznajmił, że nowo powstała jednostka będzie „znacznie lepsza od oryginału”.

– Cieszymy się, że możemy ogłosić, że po nieprzewidzianych globalnych opóźnieniach ponownie nawiązaliśmy współpracę z partnerami, aby urzeczywistnić marzenie o statku Titanic II – zdradził australijski miliarder.

Zatonął przed II wojną światową. „Alpejski Titanic” ma zostać wydobyty po 90 latach

„Alpejski Titanic” zostanie wydobyty na powierzchnię? Wiele wskazuje na to, że zatopiony przed 90 laty na Jeziorze Bodeńskim statek niebawem ponownie ujrzy światło dzienne.
Jezioro Bodeńskie, port we Friedrichshafen
Jezioro Bodeńskie, port we Friedrichshafen (Fot. IndiaUniform/Getty Images)

Jak będzie wyglądać Titanic II?

Titanic II ma mieć wyporność 56 tys. ton i składać się z dziewięciu pokładów. Całkowita długość i szerokość statku wyniesie odpowiednio 269 m i 32,2 m. Na pokładzie maszyny znajdować się będzie 835 kabin, w tym 383 – pierwszej klasy, 201 – drugiej klasy i 251 – trzeciej klasy. To pozwoli pomieścić ponad 2400 pasażerów.

Tak będzie wyglądać Titanic II (Fot. Mat. prasowy Blue Star Line/bluestarline.com.au)

Co ważne, nowy Titanic zostanie wyposażony w najnowsze systemy nawigacji i bezpieczeństwa, aby nie podzielił on losu swojego poprzednika. Jednostka będzie napędzana silnikiem wysokoprężnym, a dodatkowo wzbogacona w cztery kominy dymne, tak jak Titanic.

– Zatrudniamy najlepszych projektantów na świecie do żeglugi wycieczkowej, aby mieć pewność, że nic nie zostanie przeoczone. Nasza specyfikacja jest znacznie, znacznie lepsza niż oryginalny Titanic – czytamy na stronie Blue Star Line.

Implozja Titana. To nagranie pokazuje, jak doszło do tragedii

Przyczyną śmierci wszystkich pasażerów znajdujących się na pokładzie podwodnej łodzi Titan była implozja. W sieci – niespełna tydzień od dramatycznych wydarzeń na Atlantyku – pojawi...
Jak wygląda implozja Titana?
Jak wygląda implozja Titana? Fot. Ocean Gate / Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Kiedy Titanic II ruszy w rejs? Znamy wstępną datę

Budowa kopii słynnego transatlantyku ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Według wstępnych zapowiedzi, w swój pierwszy rejs wyruszy w czerwcu 2027 r. Przepłynie tę samą trasę, co jego pierwowzór – z Southampton do Nowego Jorku.

– Miliony marzyły o tym, żeby na nim popłynąć, zobaczyć go w porcie i doświadczyć jej wyjątkowego majestatu. Titanic będzie statkiem, na którym te marzenia się spełnią – zaznacza Palmer. Szacuje się, że inwestycja pochłonie od 500 milionów do nawet 1 miliarda dolarów.

Przypomnijmy, że RMS Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. po zderzeniu z górą lodową. Stało się to na północnym Atlantyku w czasie dziewiczego rejsu z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednocoznych. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób. Wrak luksusowego liniowca, po wieloletnich próbach, udało się zlokalizować dopiero we wrześniu 1985 r.

Reklama

Źródła: bluestarline.com.au.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama