W tym artykule:

  1. Opole piastowskie i... włoskie
  2. Prosta i przepyszna kuchnia opolska
  3. Przebojowe Opole
  4. Co zobaczyć w Opolu
  5. Opole – Informacje praktyczne
Reklama

Do najmniejszej stolicy wojewódzkiej w Polsce wybierałem się już od dawna. Nareszcie udało mi się zaplanować tu weekend. Miasto, które kojarzy się przede wszystkim z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, zachwyciło mnie nie tylko wesołą, rozśpiewaną atmosferą, ale również urokliwymi uliczkami pełnymi barów i kawiarni. Ktoś mi powiedział, że Opole to „mały Wrocław”. Jest w tym odrobina prawdy, choć należy zaznaczyć, że stolica Opolszczyzny ma również swój własny niepowtarzalny urok.

Opole piastowskie i... włoskie

Wieżę Piastowską zna każdy, kto choć raz oglądał relację z opolskiego Festiwalu. XIII-wieczna ceglana konstrukcja to jedyna pozostałość po zamku na nadodrzańskiej wyspie Pasieka. Zamek – niezaprzeczalnie nawiązujący do słowiańskich korzeni tych ziem – rozebrali w 1928 roku Niemcy. W miejscu dawnej średniowiecznej konstrukcji stanął modernistyczny gmach służący niemieckiej administracji. Samą wieżę udało się zachować. Do dzisiaj – choć z lekko zmienionym hełmem i nową iglicą – jest uznawana za jeden z symboli miasta.

Kuszony obietnicą najlepszej panoramy miasta, wspinam się z przewodnikiem po 164 stopniach na szczyt Wieży Piastowskiej. Wejście nie jest męczące, bo w drodze na górę można zatrzymać się na kilku mniejszych piętrach i obejrzeć fotografie przedwojennego Opola. Na najwyższym tarasie rozpościera się pocztówkowy widok nie tylko na Opole, ale także na Górę Świętej Anny oraz na położoną już po czeskiej stronie Ziemię Opawską. „Witam na opolskiej Krzywej Wieży” – pozdrawia nas pan Maciej, lokalny przewodnik. Będąc na górze tego nie czuję, ale od czasu rozebrania zamku wieża rzeczywiście pochyla się 1,5 stopnia w jedną stronę.

W Opolu nawiązań do Italii nie brakuje. Opolska Wenecja rozciąga się wzdłuż bulwarów nad malowniczym Kanałem Młynówka. W jednej z książek o Opolu czytam, że to „najbardziej urokliwe i romantyczne miejsce” w mieście. Trudno odmówić takiej opinii racji. Stare XIX- i XX-wieczne kamienice zjawiskowo odbijają się tu od lustra wody. Po kanale kursują małe stateczki, a trasy wśród bulwarów szczególnie polubili biegacze. Mnie to nie dziwi, więc od razu zapisuję w notesie, by podczas następnej podróży do Opola koniecznie spakować buty do biegania.

Ciekawostki o Opolu. Z czego słynie Stolica Polskiej Piosenki?

Zebrane poniżej ciekawostki o Opolu pozwolą poznać miasto z zupełnie innej strony. I pewnością zaskoczą nie tylko odwiedzających, ale również mieszkańców Stolicy Polskiej Piosenki.
Ciekawostki o Opolu
Ciekawostki o Opolu (Fot. Pawel Uchorczak/Shutterstock)

Prosta i przepyszna kuchnia opolska

Na pierwszy prawdziwie śląsko-opolski posiłek trafiam do restauracji Mąka i Wół (ul. Szpitalna 13), gdzie można usiąść na jednym z tarasów nad Kanałem Młynówka. To tu podobno podają jedną z najlepszych rolad śląskich w Opolu. Ogromna porcja mięsa wołowego z pysznymi kluskami śląskimi i modrą kapustą kosztuje 54 zł, ale danie jest warte każdej złotówki. Delikatne mięso i znakomite dodatki załatwiają sprawę. Z Mąki i Wołu wychodzę syty, ale szczęśliwy. Wiem, że jestem na Śląsku.

Choć Opole jest dzisiaj stolicą odrębnego województwa, miasto przez wieki uchodziło za tradycyjną stolicę Górnego Śląska. Lokalna kuchnia ma więc wiele wspólnego z tym, co je się w innych częściach Śląska. Poza opolską roladą wołową z kluskami ważne są tutaj również zupy i surówki. Podobne w opolskich domach powstaje najsmaczniejsza mizeria w Polsce – podawana zawsze z koperkiem i z kwaśną śmietaną.

Znajomi Opolanie zabierają mnie do – jak twierdzą – jednej z najbardziej kultowych opolskich restauracji. Starka (ul Ostrówek 19) oferuje kuchnię rodzinną. I to dosłownie. Restauracja jest prowadzona przez małżeństwo Krzysztofa i Iwonę Cebulów oraz ich dwóch synów. W swojej kuchni pani Iwona zostawia całe serce. W starce można zjeść znakomitą kaczkę – oczywiście z kluskami – wołowe medaliony i doskonałą zupę grzybową.

Przebojowe Opole

„Tyle słońca w całym mieście. Nie widziałeś tego jeszcze" – przebój Anny Jantar rozbrzmiewa wokół opolskiego stawu zamkowego. Nie mam wątpliwości, że trafiłem do jednego z najweselszych miast w Polsce. Polska muzyka jest tu obecna w zasadzie wszędzie. Na ulicach, w galeriach, w parkach. Naturalnych rozmiarów pomniki polskich artystów i kolorowe murale przyciągają nie tylko turystów.

To również ulubione miejsca spotkań mieszkańców miasta. Samych murali jest już w Opolu pięć. Każdy w innym stylu malarskim. Przedstawiają: Michała Bajora, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Nowaka, Annę Jantar i Zbigniewa Wodeckiego.

Opolska Wenecja (po lewej) i opolska rolada śląska. Fot. Łukasz Załuski

Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu to jeden z najstarszych europejskich festiwali. Choć poświęcony wyłącznie polskiej muzyce, każdego roku przyciąga przed telewizory miliony telewidzów. Tuż obok zbudowanego blisko 60 lat temu Amfiteatru Tysiąclecia znajduje się najbardziej rozśpiewane i roztańczone muzeum w Polsce. Muzeum Polskiej Piosenki (ul. Piastowska 14a) to instytucja multimedialna. Można tu posłuchać setek archiwalnych nagrań, zajrzeć do szaf z kostiumami gwiazd, a nawet nagrać własny przebój w jednym z profesjonalnych studiów fonograficznych.

Śladów i pamiątek po polskich artystach nie brakuje też na ulicach miast. W 2004 roku w Opolu wystartowała Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Dziś znajduje się tu kilkadziesiąt odlanych w brązie płyt z autografami piosenkarzy, kompozytorów i tekściarzy. Aleja prowadzi aż do Opolskiego Rynku.

Co zobaczyć w Opolu

Aby zobaczyć wszystkie atrakcje miasta, warto się wybrać do Opola przynajmniej na weekend. Na listę do odwiedzenia warto dodać:

  • Amfiteatr Tysiąclecia i Muzeum Polskiej Piosenki – oczywisty „must" podczas wizyty w Opolu;
  • Rynek z Ratuszem – to tu stoi słynny pomnik księcia Kazimierza Opolskiego;
  • Opolską Wenecję i Bulwary nad Młynówką – szczególnie malowniczo prezentują się po zachodzie słońca;
  • „Zielony Mostek" – zwany również „Mostem Zakochanych", jest uznawany za jeden z najpiękniejszych mostów pieszych w Polsce;
  • Wzgórze Uniwersyteckie – z niezwykłymi rzeźbami polskich artystów;
  • Kamienicę Czynszową – dawna kamienica, w której mieszkania zaaranżowano w stylu kolejnych epok XX wieku;
  • Muzeum Wsi Opolskiej – ta ogromna ekspozycja na świeżym powietrzu to podróż w czasie do dawnego życia codziennego poza miastem;
  • Wyspę Bolko – opolski „Central Park”.
Reklama

Opole – Informacje praktyczne

  • Do Opola łatwo dojechać koleją z całej Polski. Pociąg z Warszawy jedzie ok. 3 godzin, z Trójmiasta 6 godzin, a z Poznania 2,5 godziny.
  • W Opolu jest kilka większych hoteli i sporo małych hoteli butikowych. W sezonie letnim, zwłaszcza w przypadku pobytu podczas Festiwalu Piosenki Polskiej oraz podczas Dni Opola, nocleg warto rezerwować wcześniej.
  • Poza wymienionymi w artykule restauracjami polecam:
    • naleśnikarnię Grabówka (ul. Mozarta 2),
    • restaurację Radiową (ul. Strzelców Bytomskich 8)
    • restaurację Laba (ul. Spacerowa 16).
  • Świetną kawę podają w klubokawiarni Opo (ul. Krakowska 32).

Nasz ekspert

Łukasz Załuski

Redaktor naczelny „National Geographic Polska". Uważny obserwator zmieniającego się świata i nowych trendów w technologiach. Miłośnik tenisa i europejskich stolic.
Reklama
Reklama
Reklama