Laos: gdzie leży?

Laos to niewielkie państwo azjatyckie, które znajduje się na półwyspie indochińskim w południowo-wschodniej Azji. W części północnej graniczy z Chinami, vis a vis z kolei Kambodżą i Tajlandią. Zachodnia część graniczy z Mjanmą, a wschodnia z Wietnamem. To jedyny kraj w tamtej części Azji, który nie ma bezpośredniego dostępu do morza czy oceanu. Charakterystycznym elementem Laosu zdecydowanie jest to, że niemal w 100% teren kraju porośnięty jest lasem. Kraj wydaje się na mapie niezbyt duży, jednak w praktyce jest mniejszy od Polski raptem o 20%. Według danych demograficznych w Laosie żyje aktualnie około 6,5 miliona mieszkańców. Z czego koło niespełna 700 tysięcy mieszka w stolicy, czyli Wientian.

Reklama

Laos: co warto wiedzieć?

Laos to kraj egzotyczny, który mimo całkiem dużej powierzchni sumarycznie zamieszkuje około 6,5 miliona mieszkańców. Laos to państwo, w którym ogromną ilość całej powierzchni stanowią lasy. W Laosie religią dominującą jest buddyzm, wyznaje ją 61% wszystkich mieszkańców tego kraju. Warto dodać, że będąc w Loasie nie można zakupić żadnej pamiątki religijnej, jest to w tym kraju zakazane. Za złamanie przepisów grożą surowe grzywny.

Laos: co zobaczyć?

Laos to kraj relatywnie niewielki jak na standardy azjatyckich państw. Owszem, powierzchniowo mamy do czynienia z krajem niewiele mniejszym od Polski, jednak liczba mieszkańców jest znacznie mniejsza. Większość obywateli Laosu zamieszkuje tereny wiejskie, a miasta są niewielkie i liczące niezbyt dużą ilość mieszkańców. Dlatego też przylatując do Laosu trzeba się nastawić na przede wszystkim lasy, które są dzikie i wiele miejsc jest praktycznie niedostępnych. Jednak mimo wszystko jest kilka miast, które warto odwiedzić będąc w Laosie.

Laos co warto zobaczyć? Po pierwsze Luang Prabang, to dawna stolica Laosu i jedno z najbardziej malowniczych miast w tej części Azji. Ta miejscowość liczy raptem nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców jednak jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc. W czasie swojej świetności na terenie miasta można było znaleźć 66 świątyń buddyjskich, jednak do dzisiejszych czasów przetrwały tylko 32. Najważniejszymi i najczęściej zwiedzanymi spośród wszystkich tamtejszych świątyń to Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Manorom oraz Wat Xieng Thong. Każda z nich ma swój własny klimat i niepowtarzalny wygląd. Wokół samej wioski znajdziecie sporą ilość wodospadów i jaskiń, do nich z kolei można się dostać za pomocą łodzi. Luang Prabang jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Kolejnym punktem na wartym zwiedzania na mapie Laosu jest niewielkie miasteczko Champasak. Można tutaj znaleźć całą masę niewielkich hotelików, które oferują nocleg nad brzegiem rzeki. Największą atrakcją turystyczną Champasak jest kompleks świątynny Wat Phu. To ruiny buddyjskiego kompleksu świątynnego powstałego w XI wieku. Zbudowany był przez Khmerów na zboczu góry, aktualnie niewiele budynków przetrwało kilkaset lat, stąd większość świątyni to fragmenty starych budowli.

Następnymi punktami programu mogą być z całą pewnością stolica Laosu czyli Wientian. Jak na standardy europejskie nie jest to duże miasto (około 700 tysięcy mieszkańców), ale z całą pewnością warto ją zwiedzić. Na liście do odwiedzenia powinny się znaleźć następujące pozycje Haw Phra Kaew, Wat Si Saket, Pha That Luang, pałac prezydencki oraz Patuxai. Pierwsze trzy pozycje na liście to kompleksy świątynne, mimo że wszystkie związane są z buddyzmem każda z nich ma swój niepowtarzalny klimat. Ostatnia z wartych zwiedzenia miejsc to swego rodzaju łuk tryumfalny Wientian.

Miejsca, które warto jeszcze zobaczyć to z całą pewnością wodospady Khone Phapheng, czyli największy kaskadowy zestaw wodospadów w całej Azji Południowo-Wschodniej. Widok robi ogromne wrażenie. O jednym miejscu, które znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO czyli miejscowości Luang Prabang już wiecie. Laos ma jeszcze jedną pozycję na tej liście i jest to w wolnym tłumaczeniu Równina Dzbanów. To miejsce historyczne w którym na dużym terenie rozrzuconych jest kilkaset urn, które zostały wykute w skale. Ich rozmiary oscylują w granicy od 1 do trzech metrów, a ważą nawet do 13 ton. Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO Równina Dzbanów znajduje się od 2001 roku.

Prócz wyżej wymienionych miejsc, które warto odwiedzić można na terenie całego Laosu znaleźć całą masę niewielkich wiosek niemal w 100% odciętych od świata zewnętrznego. Ogromną część całej powierzchni tego kraju stanowią lasy. Te są przepiękne, choć bardzo niebezpieczne jeśli zejdzie się z wytyczonych ścieżek. Z cała pewnością na takie wyprany w leśne ostępy trzeba się dobrze przygotować, a najlepiej wybrać się z przewodnikiem lub z mieszkańcem, który zna dobrze teren.

Laos: kiedy jechać?

Laos to kraj w którym panuje klimat monsunowy, więc lecąc w tamte rejony świata trzeba się liczyć z tym, że w okresie deszczowym czyli od końca maja aż do końca października początku listopada będą pojawiać się bardzo gwałtowne monsunowe deszcze. Temperatury w tym okresie oscylują w granicy dwudziestu kilku stopni. Od grudnia do kwietnia z kolei mamy tak zwaną porę suchą czyli zdecydowanie mniej deszczu za to temperatury przekraczające sporo ponad 30 stopni Celsjusza. Między okresem deszczowym, a suchym występuję krótka jesień i wiosna, która ma klimat przejściowy, jednak zarówno jedna jak i druga pora roku nie trwają zbyt długo. Laos kiedy jechać? Najlepiej wybrać się do Laosu w okresie od listopada od stycznia, wówczas jeszcze temperatury nie są tak wysokie (sporadycznie przebijają granicę trzydziestu stopni Celsjusza), z drugiej strony również nie ma intensywnych opadów deszczu. Co również można zaliczyć na plus.

Laos: przygotowanie do podróży

Laos to kraj do którego trzeba się przygotować, by bezpiecznie móc spędzić kilka tygodni urlopu. Po pierwsze w Laosie jest wymagana wiza. Wizę turystyczną obywatele naszego kraju mogą otrzymać maksymalnie na 30 dni. Otrzymują ją na lotniskach międzynarodowych w Laosie i wszystkich przejściach granicznych lądowych. Wizę możemy na miejscu przedłużyć dwukrotnie maksymalnie po 30 dni. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku okazywania aktualnej karty szczepień, jednak sugerowane jest wykonanie przed przylotem do Laosu co najmniej kilku szczepień między innymi na japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny czy cholerze. Nie ma również obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy, nasz paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy i powinnyśmy mieć jeszcze wolne co najmniej dwie strony w paszporcie.

Laos: ciekawostki

Laos jako nazwę kraju często tłumaczy się jako „Krainę miliona słoni”. Symbol słonia kilka wieków temu używany był przez królestwo Lan Xang, stąd wywodzi się ta nazwa.

Obywatele Loasu wyznają przede wszystkim buddyzm. Religia ta stanowi aż 61% wszystkich wyznawców.

Według danych historycznych na Laos, Wietnam i Kambodżę w okresie wojny Amerykanie zrzucili aż siedem milionów ton bomb. Porównując te dane chociażby z ilością bomb, które spadły w okresie II Wojny Światowej na Azję i Europę to liczba ta robi wrażenie. Według historyków na Europę i Azję sumarycznie spadło wówczas „zaledwie” 3,5 miliona ton bomb.

Laos swoją niepodległość odzyskało 22 października 1953 roku. Wcześniej było zależne od Francji.

Do prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie Laosu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Nasze rodzime nie jest uznawane.

Najwyższym punktem w całym Laosie jest góra Phou Bia. Znajduje się ona w paśmie Gór Annamskich. Jej wysokość to 2819 metrów nad poziomem morza. W wolnym tłumaczeniu nazwa tej góry to Góra Piwa.

Reklama

Płaca minimalna w Laosie wynosi tylko sto dolarów miesięcznie, a pełny tydzień pracy nie trwa tak jak w Polsce 40 godzin, ale aż 48 godzin. Dodatkowo urzędnicy są lepiej opłacani, ich płaca minimalna to 170 dolarów miesięcznie.

Reklama
Reklama
Reklama