Polska powoli staje się prawdziwym rajem dla wszystkich wielbicieli białego szaleństwa. O ile wspaniały górski krajobraz i odpowiednie warunki pogodowe mamy od zawsze, to w ostatnich latach wyraźnie poprawił się stan infrastruktury na stokach. Może pod tym względem nie dogoniliśmy jeszcze krajów alpejskich, ale z całą pewnością nie mamy się czego wstydzić.

Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego ośrodka nie oznacza końca przygotowań do wizyty na stoku. Żeby czas spędzony na nartach mógł okazać się maksymalnie przyjemny, trzeba zadbać o wiele szczegółów.

Przed wyjazdem na narty, zadbaj o formę fizyczną

Narciarstwo zjazdowe może dostarczyć masę frajdy, ale warto pamiętać, że pod względem fizycznym jest to niezwykle wymagający sport. Brak odpowiedniego przygotowania w najlepszym wypadku skończy się nieprzyjemnymi zakwasami, a w najgorszym – poważną kontuzją, którą długo będziemy leczyć.

O kondycję warto dbać przez cały rok. Ale jeżeli nie mamy na to czasu lub ochoty, przygotowania do sezonu narciarskiego należy rozpocząć na dwa miesiące przed nastaniem zimy. W tym czasie warto wypracować dobrą kondycję.

Pomogą nam w tym ćwiczenia aerobowe, a nieco bardziej zaawansowanym osobom – ćwiczenia interwałowe. Poza tym, warto wdrożyć treningi wzmacniające te grupy mięśniowe, które na stoku pracują najintensywniej – nogi i plecy. 

Na szlifowanie formy wystarczy poświęcić 3–4 dni w tygodniu. To niewielkie wyrzeczenie, a jest więcej niż pewne, że na stoku podziękujemy sobie za każdą wylaną kroplę potu.

Zanim rozpocznie się sezon narciarski, zgromadź cały niezbędny sprzęt

Jeszcze przed zimą, warto pomyśleć o zakupie sprzętu narciarskiego. Gdy rozpocznie się sezon, ceny "automatycznie" powędrują w górę, a i kolejki w sklepach sportowych będą większe. Co oprócz nart z odpowiednio dobranymi wiązaniami będzie nam potrzebne? Przede wszystkim:

  • kijki,
  • buty narciarskie,
  • kask,
  • rękawice,
  • gogle sportowe z protekcją UV.

Jeżeli na początku swojej przygody z białym szaleństwem nie chcesz wydawać zbyt dużych kwot na zakupy, część ekwipunku możesz wypożyczyć. Mamy tu na myśli przede wszystkim narty i kije.

Pozostałe akcesoria warto zakupić, a przemawia za tym kilka względów. Po pierwsze, chodzi o aspekt higieniczny, a po drugie – buty, gogle, rękawice i kask będą spełniać swoją funkcję w sposób prawidłowy tylko wtedy, gdy idealnie dopasujemy je do swojej budowy ciała i indywidualnych potrzeb. 

Nie zapominaj, że narciarski ekwipunek nie ogranicza się wyłącznie do sprzętu, z którego skorzystamy na stoku. Przepisy drogowe w większości krajów Unii Europejskiej nie dopuszczają przewożenia nart czy snowboardów luźno ułożonych w przedziale pasażerskim samochodu.

Jeżeli zatem w góry wybierasz się z własnym sprzętem, a twoje auto nie jest wyposażone w specjalny rękaw do przewozu nart i długich  przedmiotów, trzeba będzie kupić lub wypożyczyć box albo specjalny bagażnik dachowy.

Na wyjazd na narty musisz zabrać odpowiednie ubrania

O tym, jak surowe mogą być warunki panujące zimą w górach, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Nasza codzienna odzież zimowa, nawet ta najcieplejsza, nie ma szans sprawdzić się na stoku. Jak zatem dobrać odpowiednie ubrania? Zacznijmy od absolutnych podstaw.

Odzież narciarska musi być wykonana z materiałów nie naturalnych, a syntetycznych (z jednym wyjątkiem, który dokładnie opiszemy w dalszej części tekstu). Naturalne tkaniny wykazują wysoką zdolność do wchłaniania wilgoci i długo schną, co w tym przypadku jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Jeżeli nasza odzież wchłonie pot (pamiętaj, że narciarstwo jest wymagającym sportem, więc nawet niska temperatura nie zniweluje zjawiska pocenia), wilgoć przez cały czas będzie utrzymywana tuż przy ciele, co szybko doprowadzi do wychłodzenia.

Pierwsza warstwa - bielizna termoaktywna i skarpety. To odzież, która ma bezpośredni kontakt z ciałem i to ona w największej mierze odpowiada za odprowadzanie wilgoci. Dobrze sprawdzi się model wykonany z syntetycznego materiału, ale jeszcze lepiej – z wełny merynosów.

To właśnie wyjątek, o którym wspominaliśmy wcześniej. Ten niezwykły materiał jest jednym z najlepszych izolatorów ciepła, a przy tym wykazuje wyjątkowe właściwości termoregulacyjne. Gdy jest zimno, zatrzymuje powietrze i efektywnie ogrzewa ciało, gdy temperatura rośnie, odprowadza nadmiar ciepła.

Poza tym wełna merino niezwykle skutecznie odprowadza wilgoć. Przy tym wszystkim wykazuje właściwości antybakteryjne, więc bielizna wykonana z takiego materiału pozostaje względnie świeża nawet po całym dniu spędzonym na stoku.

Drugą warstwę górną należy traktować jako opcjonalną. Przegrzanie i przepocenie z całą pewnością nam nie służy, więc dobrze sprawdzi się rozpinany polar, który będziemy mogli szybko zdjąć, gdy już solidnie rozgrzejemy wszystkie mięśnie.

Warstwa zewnętrzna – kurtka i spodnie – powinna zapewniać wysoką oddychalność i jednocześnie wykazywać właściwości nieprzemakalne. Takie wymaganie spełni odzież techniczna, czyli wyposażona w membranę.

To pośrednia warstwa materiału, zaprojektowana w taki sposób, by mogła przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć od strony wewnętrznej, ale jednocześnie zatrzymywać wodę po stronie zewnętrznej. Na etapie nauki, upadki są po prostu nieuniknione, więc należy założyć, że sporo czasu spędzimy w śniegu.

Odzież puchowa? Jest lekka i wygodna, a przy okazji niezwykle skutecznie izoluje ciepło wytwarzane przez ludzkie ciało. Warto jednak pamiętać, że przemoczony puch całkowicie traci swoje właściwości. Jeżeli więc stawiamy na "puchówkę", musimy pamiętać o odpowiedniej impregnacji materiału.

Przed wyjazdem na narty, wybierz odpowiedni stok

Mając na uwadze własne bezpieczeństwo, nie możemy od razu rzucać się na głęboką wodę. Zanim spakujesz walizkę i sprzęt, wybierz cel podróży. Niektóre nartostrady są dedykowane wyłącznie doświadczonym narciarzom.

Początkujący powinni skupiać się na trasach zjazdowych oznaczonych kolorem zielonym lub niebieskim, jeżeli mają za sobą już kilka zjazdów. Takie bezpieczne miejsca (o niewielkim stopniu nachylenia i małej różnicy poziomów) występują przy większości stacji narciarskich, ale są też wyjątki. Warto o tym pamiętać i upewnić się, że na stoku, który nas interesuje, będziemy mogli bezpiecznie szlifować technikę jazdy. 

Jeżeli chcesz uczyć się jeździć pod okiem instruktora (rekomendujemy właśnie taki wybór), wykup lekcje z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście, może się zdarzyć, że po przybyciu na miejsce znajdziesz osobę, która akurat nie prowadzi innego kursanta, ale jeżeli wyjazd ma przebiegać bezproblemowo i bezstresowo, warto pomyśleć o tym nieco wcześniej.