Początek 2023 roku nie zwiastował niczego dobrego dla osób podróżujących pociągami. W pierwszym tygodniu stycznia PKP Intercity zapowiedziało podwyżki cen biletów. O 17,8% wzrosły koszty przewozów dla Express InterCity Premium (EIP), o 17,4% Express InterCity (EIC) i o 11,8% w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). Po raz pierwszy od 2016 r. zmieniły się także ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity na dowolnej trasie. Biletów w niższych cenach można było szukać w promocyjnych ofertach.

Głównym powodem wzrostu kosztów podróży, oprócz inflacji, były podwyżki cen energii. – W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity – przekonywał przewoźnik. 

Po wprowadzeniu nowych cen, za bilety na Pendolino w obie strony na trasie Warszawa–Kraków lub Warszawa–Trójmiasto, pasażerowie musieli przeznaczyć minimum 400 złotych za miejsca w drugiej klasie. Gdy mowa o pierwszej klasie, cena sięgała około 600 złotych

PKP wycofuje się z podwyżek

Nowy cennik PKP Intercity wywołał poruszenie opinii publicznej do tego stopnia, że w sprawę zaangażował się polski rząd. Pod naciskiem pasażerów i władz, przewoźnik postanowił wycofać się z podwyżek i przywrócić ceny, jakie obowiązywały przed 11 stycznia 2023. 

– Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc., wracając tym samym do poziomu sprzed 11 stycznia – czytamy w specjalnym komunikacie spółki. 

Jak podaje strona intercity.pl, „wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract)”. 

Obniżone zostają także ceny:

  • Kart Intercity;
  • biletów odcinkowych;
  • opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu.

Niższe ceny biletów PKP Intercity będą obowiązywać od 1 marca 2023 roku. – Potrzebujemy czasu na wdrożenie nowych cenników, zmianę regulaminu, a także planu działalności spółki. Potrzebna będzie też analiza optymalizacji kosztów jej funkcjonowania – zdradził na antenie Polsat News Cezary Nowak, rzecznika PKP Intercity. 

Warto wspomnieć, że pasażerowie, którzy kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia mogą domagać się zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych

Nowe ceny biletów PKP Intercity

Ile teraz zapłacimy za przejazd PKP Intercity? Przewoźnik, w dniu w którym ogłosił, że rezygnuje z podwyżek, opublikował cennik dla najpopularniejszych tras w Polsce. 

Źródło: PKP Intercity

LOT konkuruje z PKP

Po tym, jak PKP Intercity podniosło koszty swoich usług, pomocną dłoń do podróżujących wyciągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT. Narodowy przewoźnik 11 stycznia wystartował z noworocznymi promocjami na połączenia krajowe i międzynarodowe w okresie od 1 lutego do 31 maja 2023 (z wyjątkiem Świąt Wielkanocnych i majówki)Ceny biletów zaczynały się od 99 złotych w jedną stronę i 169 zł za opcję „tam/powrót”. 

 

Źródło: intercity.pl